Katarzist hozott a Deep Purple az Arénában

Az idén nyáron negyvenöt éves hard rock formáció fergeteges bulit csapott a Papp László Sportarénában.

2014. 02. 19. 16:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most mi van? Mi más lenne, kérem: hát rock and roll! Ugyan mi másért zarándokolt volna el az a sok ezer lelkes zenehívő az Aréna szentélyébe, ha nem azért, hogy ezen az ólomszürke, hideg-nyirkos, dögunalmas februári hétfő estén áldozhasson (a Purple-lel hazai pályán talán az utolsót) a kemény muzsika oltárán. Azon az áhítaton, amelyet a klasszikus rock atyjai celebráltak – úgy tűnik – továbbra is elnyűhetetlen energiával és alázattal.

Mintha a hetvenes évek derekán megállt volna az idő, a hetvenesük felé közelítő muzsikusok a mai tízen-, huszonéveseket megszégyenítő, ám mégis precízen beosztó energiával virtuózkodják végig a rájuk szabott százhúsz percet. Don Airey a billentyűk varázslója maga a nyugodt erő: ujjai többször végigszántják a B3-as Hammond orgona végtelennek tűnő dupla manuálját, hogy aztán kiránduljanak egy jót a szintetizátor és a mini-Moog triviálisabb hangzásvilágába. A mindig mosolygós Steve Morse időszakosan váltogatott két gitárjából boszorkányos technikával csalogatja elő azokat a Richie Blackmore-ra jellemző Fender-hangokat, amelyek mindig is Deep Purple védjegyét jelentették. Miközben saját egyénisége is vastagon áttör az invenciózus szólókon.

Ám senki se gondolja, hogy a fiúk csak úgy összeverődtek egy jó kis nosztalgiapartira, ahol közönségükkel karöltve kissé elmerengenek a régi szép időkön! Nem! Bátran csapnak bele az új album kevésbé ismert darabjaiba, sőt kezdésként az Apres Vous gitár-billentyű felelgetős opusza alapozza meg a hangulatot. Az Uncommon Man klasszikus muzsikára hajazó, nagyzenekari hangzást imitáló tétele ékes bizonyítéka, hogy ez a muzsika a rock műfaj csikókorszakán átlendülve, mára letisztult, elmélyült formában ékelődött be az egyetemes zenetörténetbe. Emellett persze mutatóban (valamint hangulatfokozóként) megkapjuk a hetvenes évekbeli, kiérdemesült Into the Firet, és a Hard Lovin’ Mant, bár előbbi érezhetően megviseli a hatvankilencediket taposó énekes hangszálait. Akit igyekeznek is kímélni a fiúk: szinte mindvégig a Hammond, illetve a gitár „pengeváltásai”, vagy épp egymásnak feleselgetős szólói uralják a terepet. Amibe még a Monti csárdás pattogó ütemű opusza is belefér. Hát persze, hiszen Magyarországon vagyunk A ritmusszekció erősségét Ian Paice dob-, illetve Roger Glover basszusgitárszólója emeli ki, ez is a show kötelező darabja. Mindehhez jön a cseppet sem túlbonyolított színpadkép a háttérben ötös tagoltságú kivetítő csíkokkal, valamint a boltíves elhelyezésű színpadi felső lámpák állandóan változó színorgiájával.

We Love You!” – hangzik Gillan – a kötelező udvariasságon túlmutató – felkonfja, amelyre a közel teltházas publikum hálás zúgása a válasz. Miért is ne, amikor a tavaly áprilisban boltokba került tizenkilencedik, Now? What! (Most mi van?) című stúdióalbumuk turnéja kapcsán immár másodízben vetődnek Magyarországra – és egyáltalán nem véletlenül. Lassan már közhely, ám mégis köztudott, hogy nehezen lelhető fel a magyarnál (igényes) zeneértőbb, empatikusabb közönség. Amely a végére szíves örömest zengi a földkerekség talán legnagyobb rockhimnuszát a Smoke on the Water refrénjét, majd hiányérzetét orvosolandó, ismét pódiumra követeli az este ünnepelt sztárjait. Booker T. és az MG’s örökbecsű orgonamelódiájával megint csak életre kel a színpad, hogy aztán a Hammond és a hathúros életre-halálra szóló hangpárbajban mérje össze erejét a Hushben és a hozzáragasztott Black Nightban.

A negyvenöt éves Deep Purple frenetikus bulit nyomott. Még akkor is, ha egy ismerősöm közel tizenhatezerért vásárolt belépőjegyével el kellett viselje a „korlátozott színpadra látást” (amelyet a jegyen is feltüntettek ugyan), vagy e sorok írója átverésképpen pontosan a kiírt összeg duplájáért vehette igénybe a ruhatári szolgáltatást.

Most akkor mi is van? Sok év alatt megtanultuk, belénk rögződött: rock and roll!

Mindörökké. És lehetőleg a Deep Purple-lel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.