„A régi intézmények megújításával és a nemrégiben épült intézmények átadásával új kulturális helyzet alakult ki Budapesten, ezt érdemes a fesztiválpolitikában is érvényesíteni. Tavaly létrejött a Fesztivál Tanács, amelyben minden jelentős budapesti kulturális rendezvényközpont, intézet vezetője képviselteti magát. Itt valósul meg az a koordináció, amely a kormány és a főváros BTF-hez kapcsolódó újfajta együttműködésének az alapját képezi” – fogalmazott az esemény keddi sajtótájékoztatóján Balog Zoltán, emberi erőforrások minisztere. Az új alapokra helyezett finanszírozási rendszert a sajtótájékoztatón megjelent Tarlós István főpolgármester is üdvözölte. A kormány négy évre előre biztosította a fesztivál működésének anyagi kereteit.
Káel Csaba, a Művészetek Palotája vezérigazgatója, a BTF operatív testületének elnöke szerint az idei tavaszi fesztivál legfontosabb újdonsága a széles körű szervezői együttműködés, amelybe minden jelentős fővárosi kulturális intézményt, valamint a Magyar Turizmus Zrt.-t is bevonták. Utóbbi a fesztivál külföldi kommunikációját segíti. A célzott, tematikus kampányok mellett a fesztivál nemzetközi népszerűsítése érdekében sajtótájékoztatókat tartanak Londonban, Párizsban, Szentpéterváron, Moszkvában, Bécsben és Berlinben. Az MTVA a fesztivál több eseményét közvetíti, illetve rögzíti, a tárgyalások még folynak a konkrétumokról.
A BTF idén a tavalyihoz képest dupla költségvetésből, 1,6 milliárd forintból gazdálkodhat, de ez az összeg az őszi kortárs művészeti fesztivál költségeit is fedezi. A költségvetés gyarapodásának köszönhetően a program is jelentősen kibővült: március 21. és április 6. között 58 helyszínen 172 program várja a a 34. Budapesti Tavaszi Fesztivál látogatóit. A fesztivál 17 napja alatt hat világpremiert, tizennyolc magyarországi bemutatót, valamint további három színházi premiert tartanak, húsz társulat és produkció pedig először mutatkozik be Magyarországon. A programoknak egyebek mellett a Művészetek Palotája, az Operaház, a felújított Zeneakadémia, a Budapest Music Center, a Millenáris, a Bálna és a Nemzeti Színház ad otthont.
A tavaszi mustra alatt Budapesten vendégszerepel mások mellett a Bécsi Filharmonikusok, a hegedűművész Makszim Vengerov, a portugál énekes Dulce Pontes, az egyik legszuggesztívebb kortárs komponista, Philip Glass, aki Jean Cocteau ikonikus filmjéhez, A szépség és a szörnyeteghez írt zenét, továbbá a különc művész Rufus Wainwright is feltűnik majd Budapesten. A szentpétervári Ejfman Balettszínház August Rodin és Camille Claudel szenvedélyes-tragikus kapcsolatáról szóló darabbal érkezik, az operaház Tosca-előadásában Cavaradossiként José Cura lép majd színpadra. A fesztivál előtt megnyíló Pesti Vigadó ad otthont a kamaraesteknek: itt mások mellett Bogányi Gergely, Maxim Rysanov, Alison Balsom és a Liszt Ferenc Kamarazenekar is koncertezik.
Több fővárosi színház bemutatóval csatlakozik a fesztiválhoz: az Örkényben a Shakespeare-év tiszteletére a Hamletet mutatják be Bagossy László rendezésében, Polgár Csaba főszereplésével. A Thália Színház és az Orlai Produkciós Iroda együttműködésében lesz látható a Katonák című darab, amely Sztravinszkij A katona története és Hunyady Sándor Bakaruhában című művének feldolgozásából született meg. A produkciót Mátyássy Bence állítja színpadra. Bereményi Géza új színművét, a Kincsemet szintén a Tháliában tűzik műsorra.
A Budapesti Történeti Múzeum a firenzei Uffizi Képtárral közösen rendez a magyar festők önarcképeit tematizáló kiállítást, s Reigl Judit és Derkovits Gyula munkáiból is nyílik tárlat ez idő alatt. A Nemzeti Színház ad otthont a Madách Imre Nemzetközi Színházi Találkozónak, amelyen 12 ország 19 előadását láthatja majd a közönség, elsősorban közép-európai színházak társulataitól, de a díszvendég Oroszország lesz.
Az Ybl-emlékévhez kapcsolódva több városi sétát szerveznek a fesztivál ideje alatt, egyebek között a frissen felújított Várkert Bazár területén, s lesznek koncertek az Ybl által tervezett templomokban is.
A fesztivál teljes programkínálata itt érhető el.