A két válogató legfőbb alapelve a szakmai minőség, az alkotói és színészi teljesítmények figyelembe vétele volt. A válogatás során semmiféle művészeten kívüli szempontra nem voltak tekintettel, s erre mások sem próbálták rávenni őket. Sándor L. István a POSZT hétfői sajtótájékoztatóján elmondta, hogy bár a válogatás elején eldöntötték, hogy egy rendezőtől, egy alkotói csapattól kizárólag egy előadás kerülhet be, de két fontos műhely esetében végül kivételt tettek.
A programba 2013. március 1. – 2014. február 28. között bemutatott hazai és határon túli magyar színházi előadások közül választották ki a felkért színházi szakemberek az általuk legjobbnak ítélt produkciókat. A seregszemle versenyprogramjába végül a nagyszínpadi előadások közül meghívást kapott az Örkény István Színház A képzelt beteg (rendező: Mohácsi János), a Miskolci Nemzeti Színház A tanítónő (rendező: Rusznyák Gábor), a Pesti Színház Az álomkommandó (rendező: Szász János), a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház Énekes madár (rendező: Koltai M. Gábor), a budapesti Katona József Színház Fényevők (rendező: Ascher Tamás) és az Újvidéki Színház Opera ultima (rendező: Kokan Mladenovic) előadása.
A kamara-előadások között szerepel a Vádli Alkalmi Színházi Társulás, a Szkéné Színház és a FÜGE közös produkciója, az I. Erzsébet (rendező: Szikszai Rémusz), a budapesti Katona József Színház előadása, aVörös (rendező: Máté Gábor), a Miskolci Nemzeti Színház Woyczekje (rendező: Béres Attila), a Kolozsvári Állami Magyar Színház Csipke című előadása (rendező: Mezei Kinga), a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának Alkésztisze (rendező: Sorin Militaru), a kaposvári Csiky Gergely és a Pécsi Nemzeti Színház közös produkciója, a Bányavakság (rendező: Bérczes László) és Gigor Attila rendezése a hosszabbik út. Utóbbi a Kerekasztal Színház és a Szputnyik Hajózási Társaság együttműködésében jött létre.
A mustrát az Emberi Erőforrások Minisztériuma idén is 60 millió forinttal támogatja, ebből 50 millió forintot a kiemelt támogatási keretből, 10 milliót pedig a Nemzeti Kulturális Alap miniszteri keretéből bocsátanak a fesztivál rendelkezésére.
– Az utóbbi években jelentős színházi fesztivál világ alakult ki Magyarországon. Mindez jól mutatja a magyar színház értékét. A POSZT a legrégebb óta működő és legnagyobb hagyományokkal bíró fesztivál, amelynek a szerkezete, tulajdonosi felépítése bizonyítja, hogy a színházi világ tud együttműködni, a két erős szervezet jól működteti a programokat – szögezte a sajtótájékoztatón Halász János kultúráért felelő államtitkár.
Páva Zsolt Pécs polgármestere bejelentette, a város szintén hatvan millió forinttal támogatja a POSZT-ot.
A június 5. és 14. között zajló mustra díszvendége a két színházi társaság döntése alapján Huszti Péter a Kossuth- és Jászai Mari díjas színművész lesz. A kiemelt POSZT off-programok idén is Kodály Központban zajlanak: fellép majd a Csík Zenekar és a Budapest Klezmer Band, Varnus Xavér orgonaművész pedig Törőcsik Mari színművésszel Pilinszky Jánost és Maár Gyulát idézik meg. A hagyományokhoz híven a Palatinus Hotel konferenciatermében zajlanak majd a szakmai beszélgetések, válogatás lesz látható a hazai és a határon túli magyar színházi egyetemek előadásaiból, de lesznek felolvasó színházi estek is. Rendhagyó kiállítást rendeznek az összes hazai színház elmúlt évadának előadásaihoz készült plakátokból, de megemlékeznek a 100 éve született Tolnay Kláriról, Lukács Margitról és Mészáros Ágiról is. A Tolnay Klári-emlékévhez kapcsolódva a Magyar Művészeti Akadémia a baranyai megyeszékhelyen rendez konferenciát a színházi fesztivál ideje alatt, de Sunyovszky Szilvia, az emlékév háziasszonya elmondta, hogy ezen az eseményen egy Tolnay Klárit ábrázoló bronzplakettet adományoznak majd egy, a magyar színházi élet megújulásáért sokat tett színművésznek.
A 2015-ös jubileumi mustra két válogatója Balogh Tibor színikritikus, dramaturg és Perényi Balázs drámatanár, rendező szabó Magda Kígyómarás című színművének megtekintésével már megkezdték munkájukat. A 2014. március 1-je és 2015. február 28-a között bemutatott hazai és határon túli magyar színházi előadások közül kell az általuk legjobbnak ítélt 12 produkció alkotja majd a versenyprogramot.