POSZT: kihirdették a versenyprogramot

Összesen tizenhárom - három határon túli és két független előadás – került be a POSZT versenyprogramjába.

Makrai Sonja
2014. 03. 10. 16:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két válogató legfőbb alapelve a szakmai minőség, az alkotói és színészi teljesítmények figyelembe vétele volt. A válogatás során semmiféle művészeten kívüli szempontra nem voltak tekintettel, s erre mások sem próbálták rávenni őket. Sándor L. István a POSZT hétfői sajtótájékoztatóján elmondta, hogy bár a válogatás elején eldöntötték, hogy egy rendezőtől, egy alkotói csapattól kizárólag egy előadás kerülhet be, de két fontos műhely esetében végül kivételt tettek.

A programba 2013. március 1. – 2014. február 28. között bemutatott hazai és határon túli magyar színházi előadások közül választották ki a felkért színházi szakemberek az általuk legjobbnak ítélt produkciókat. A seregszemle versenyprogramjába végül a nagyszínpadi előadások közül meghívást kapott az Örkény István Színház A képzelt beteg (rendező: Mohácsi János), a Miskolci Nemzeti Színház A tanítónő (rendező: Rusznyák Gábor), a Pesti Színház Az álomkommandó (rendező: Szász János), a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház Énekes madár (rendező: Koltai M. Gábor), a budapesti Katona József Színház Fényevők (rendező: Ascher Tamás) és az Újvidéki Színház Opera ultima (rendező: Kokan Mladenovic) előadása.

A kamara-előadások között szerepel a Vádli Alkalmi Színházi Társulás, a Szkéné Színház és a FÜGE közös produkciója, az I. Erzsébet (rendező: Szikszai Rémusz), a budapesti Katona József Színház előadása, aVörös (rendező: Máté Gábor), a Miskolci Nemzeti Színház Woyczekje (rendező: Béres Attila), a Kolozsvári Állami Magyar Színház  Csipke című előadása (rendező: Mezei Kinga), a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulatának Alkésztisze (rendező: Sorin Militaru), a kaposvári Csiky Gergely és a Pécsi Nemzeti Színház közös produkciója, a Bányavakság (rendező: Bérczes László) és Gigor Attila rendezése a hosszabbik út. Utóbbi a Kerekasztal Színház és a Szputnyik Hajózási Társaság együttműködésében jött létre.

A mustrát az Emberi Erőforrások Minisztériuma idén is 60 millió forinttal támogatja, ebből 50 millió forintot a kiemelt támogatási keretből, 10 milliót pedig a Nemzeti Kulturális Alap miniszteri keretéből bocsátanak a fesztivál rendelkezésére.

– Az utóbbi években jelentős színházi fesztivál világ alakult ki Magyarországon. Mindez jól mutatja a magyar színház értékét. A POSZT a legrégebb óta működő és legnagyobb hagyományokkal bíró fesztivál, amelynek a szerkezete, tulajdonosi felépítése bizonyítja, hogy a színházi világ tud együttműködni, a két erős szervezet jól működteti a programokat – szögezte a sajtótájékoztatón Halász János kultúráért felelő államtitkár.

Páva Zsolt Pécs polgármestere bejelentette, a város szintén hatvan millió forinttal támogatja a POSZT-ot.

A június 5. és 14. között zajló mustra díszvendége a két színházi társaság döntése alapján Huszti Péter a Kossuth- és Jászai Mari díjas színművész lesz. A kiemelt POSZT off-programok idén is Kodály Központban zajlanak: fellép majd a Csík Zenekar és a Budapest Klezmer Band, Varnus Xavér orgonaművész pedig Törőcsik Mari színművésszel Pilinszky Jánost és Maár Gyulát idézik meg. A hagyományokhoz híven a Palatinus Hotel konferenciatermében zajlanak majd a szakmai beszélgetések, válogatás lesz látható a hazai és a határon túli magyar színházi egyetemek előadásaiból, de lesznek felolvasó színházi estek is. Rendhagyó kiállítást rendeznek az összes hazai színház elmúlt évadának előadásaihoz készült plakátokból, de megemlékeznek a 100 éve született Tolnay Kláriról, Lukács Margitról és Mészáros Ágiról is. A Tolnay Klári-emlékévhez kapcsolódva a Magyar Művészeti Akadémia a baranyai megyeszékhelyen rendez konferenciát a színházi fesztivál ideje alatt, de Sunyovszky Szilvia, az emlékév háziasszonya elmondta, hogy ezen az eseményen egy Tolnay Klárit ábrázoló bronzplakettet adományoznak majd egy, a magyar színházi élet megújulásáért sokat tett színművésznek.

A 2015-ös jubileumi mustra két válogatója Balogh Tibor színikritikus, dramaturg és Perényi Balázs drámatanár, rendező szabó Magda Kígyómarás című színművének megtekintésével már megkezdték munkájukat. A 2014. március 1-je és 2015. február 28-a között bemutatott hazai és határon túli magyar színházi előadások közül kell az általuk legjobbnak ítélt 12 produkció alkotja majd a versenyprogramot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.