A szűkülő világegyetem

Munkácsy, Kodolányi, a táguló világegyetem? Időutazás a kvízműsorok között a távirányító segítségével.

Ficsor Benedek
2014. 04. 20. 13:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy hónapja sugározza adását az m3. A közmédia „retrócsatornájáról” megemlékeztünk már korábban, nem is szeretnék újra elmélyedni nosztalgia és életképesség témájában, csupán a jelenség egyetlen aspektusára világítanék rá. Amikor a múlt a mindennapjaink részévé válik, óhatatlanul is összehasonlításokba bocsátkozunk. Ez könnyen a „régen minden jobb volt” típusú panaszáradatba csúszhat, de ha ügyelünk a józan eszünkre, a retró bizony érdekes dolgokról árulkodhat.

Kezdjük a történetet napjainkban, egy átlagos szerda estén. A fárasztó munkanap után a család kimerült tagjai szótlanul a készülék elé kuporodnak, a képernyőn feltűnik a jól ismert kereskedelmi tévés arc, aki már szinte családtaggá vált az elmúlt évtizedben, kezdődik a műsor. Sztárok és pereputtyaik mérkőznek meg egymással. „Könnyed, humoros talkshow”, még véletlenül sem komolykodó kvízműsor. Az alapozók alól műanyag mosolyok villannak, mint a műszerfalon az üzemanyagszint-jelző, tök üres a tank. Ahhoz persze még elég, hogy a végtagjaik és a szájuk mozogjon, így szerencsére Balázs, a hoppmester elő is tud csalni belőlük néhány bárgyú szólamot.

Egy apró ugrással – a távirányítón és az időben – máris a köztévé kvízműsorában találjuk magunkat, ahol fejhangon sivító celebek helyett hétköznapi emberek mérik össze tudásukat. A kérdések ugyan itt sem teszik próbára a versenyzőket, hiszen általában két lehetőség közül kell választaniuk, de a teljes sötétséget legalább felváltja a szellemi teljesítmény illúziója. Ne feledkezzünk meg ugyanakkor arról, hogy a tévénéző társadalmat sokkal jobban foglalkoztatta, hogy a vesztes versenyzők hova pottyannak, mikor megnyílik alattuk a föld, mint egy-egy ravaszabb kérdés. De legalább elindultunk az agy irányába.

Folytassuk utunkat egy nagyobb lépéssel, vissza a kvízműsorok hőskorába, amikor még a Marszüasz bőrébe bújt Nárcisz, vagyis Vágó István diktálta a trendet. Ha milliomosok akartunk lenni, már nem kettőből, négyből kellett eltalálnunk a jó választ. De az igazi kihívást mégsem ez, hanem a Mindent vagy semmit jelentette. Ott bizony már igazi drámák játszódtak le, és hősök születtek a szemünk láttára. A népmesei ihletettségű sikerhez észre volt szükség, így a bukás lényegesen fájdalmasabbnak tűnt, mint amikor egy celebnek a lábai összeakadnak a gondolataival és hasra bukik.

És ezzel megérkeztünk a végállomásra. Döbbentem figyelem Egri János mára teljesen „korszerűtlenné” vált műsorát, az Elmebajnokságot. Az m3-on heti rendszerességgel sugárzott vetélkedő jó eséllyel sokkolhatja a kereskedelmi tévéken szocializálódott nézőket. Hát mivé lettünk a rögtönzött időutazás végére? Átlagos emberek válaszolnak (magas) műveltségi kérdésekre? És miféle témák keringenek? Munkácsy, Kodolányi, vegyészet, angol polgári forradalom, a táguló világegyetem?

Hát mi közünk nekünk ehhez? És hol van legalább egy valamire való sztár? Volt idő, amikor egy fárasztó szerda estén a családok ezt nézték és nem a könnyed, humoros talkshow-t? Na ne

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.