Amerikában nyert díjat az On The Spot gázai filmje

Az On The Spot gázai filmje Arany Medált nyert az 50. Chicagói Nemzetközi Filmfesztiválon.

Grund
2014. 04. 09. 5:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tévés díjakat minden évben hat hónappal a filmfesztivál előtt osztják ki, az idei díjátadót csütörtökön tartják, ahol kitüntetik a „CSI: Helyszínelők” című amerikai sorozat executive producerét is. Cseke Eszter és S. Takács András munkáját „Oknyomozó újságírás, hírdokumentumfilm” kategóriában jutalmazta Arany Medállal a zsűri. A chicagói versenyen korábban olyan társaságok műsorait díjazták, mint a BBC, a PBS vagy az ABC.

Az On The Spot gázai filmje nemcsak a chicagói televíziós díjat hozza el az Egyesült Államokból: múlt héten megnyerte az Amerikai Dokumentumfilm Fesztivált is „Legjobb külföldi rövidfilm” kategóriában. A kaliforniai filmszemlén leginkább amerikai, kanadai és nyugat-európai filmek versenyeztek, a mezőnyben az On The Spot volt az egyetlen magyar program, amelyről nemrég kritikát közölt a Financial Times is, zsigerinek, szívszorítónak és lenyűgözőnek nevezve a dokumentarista páros munkáját.

A fesztiválon többszörös Oscar-díjas rendezők alkotásai mellett mutatták be Cseke és S. Takács filmjét: itt debütált a háromszoros Oscar-díjas Oliver Stone történelmi dokumentumfilm-sorozatának két új epizódja, de versenyben volt az idei Oscar-díjas dokumentumfilm is, a „The Lady in Number 6” (A hölgy a 6-osban).

A magyar nézők szerda este 21.10-kor láthatják az M1-en az On The Spot legújabb filmjét, a Diktátorok gyermekei széria 6. epizódját, benne egy exkluzív interjúval a burmai ellenállás Nobel-békedíjas vezetőjével, Ang Szan Szu Csível a diktatúra természetéről. Az esti adásban szerepel Fidel Castro lánya, Idi Amin Dada fia, Augusto Pinochet lánya és Bettina Göring is.

„Ritkán látni az ördögi részleteket a Közel-Kelet különböző konfliktusairól szóló tudósítások özönében, amelyek szinte nap mint nap a közönyig hajszolják a nézőt” – fogalmazott Peter Aspden, a Life&Arts rovat állandó szerzője, aki szerint ezzel szemben a magyar filmesek kamerái „egyetlen szívverést sem mulasztanak el”. A Financial Times újságírója hozzátette, hogy a magyar sorozat „negyven, hasonlóképpen lenyűgöző filmből áll a világ minden tájáról. Az ilyen, szemtanú típusú dokumentumfilm ötlete aligha új, de eddig ritkán jutott el erre a szintre. Takács és Cseke a történés sűrűjébe merítik kameráikat, olyan kérdéseket tesznek fel, amelyek többnyire elfojtva maradnak.”

„Ez a típusú dokumentumfilm-készítés egy olyan irányzatot jelez, amely távol esik a műfaj divatosabb, az elmúlt évek közbeszédét meghatározó példáitól. Egy világ választja el a mindenkivel vitázó Michael Moore zagyválásának kérkedésétől és érzéketlenségétől” – írta a Financial Times, amely szerint a „szívszorító jelenetekből” álló gázai epizód „már-már ősi jellemvonások filmje: csupasz valójában ábrázolja a gyűlölet születését és a remény szánalomra méltó törékenységét”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.