Elhunyt Szabó Gyula

Súlyos beteg volt már egy ideje, mégis megrázó leírni, hogy pénteken életének 84. évében elhunyt Szabó Gyula.

Kárpáti György
2014. 04. 04. 17:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon mindenkinek fűződik valamilyen élménye Gyula bácsihoz. Ha más miatt nem, fantasztikus orgánumának köszönhetően, amellyel filmek, mesék, sorozatok tucatjaiban emlékeztette a nézőt arra, ez is egy szakma, beszélni, szépen beszélni is tanulni, tudni kell. Élmény volt őt újra és újra hallani, legyen akár szó Columbo felügyelőről vagy a Magyar népmesék narrációjáról. Utóbbi utolsó epizódjait még szerencsésen sikerült felvenni a művésszel, így gyakorlatilag a teljes mesesorozatnak ő volt az egyik igazi állandó résztvevője az évtizedek során.

Szabó Gyula Kunszentmártonban született, 1930-ban. Egy kis tanyáról származott, erre egész életében büszke volt. Korábban mesélte, hogy gyerekként még papnak készült, aztán más irányba kanyarodott az élete, és bár színész lett belőle, ám a vallás egész életét meghatározta. 1950 és 1954 között a Színház- és Filmművészeti Főiskolára járt, majd 1954-től majd’ negyven éven át színészkedett a fővárosban, ahol megfordult többek között a Petőfi, a Jókai, a Thália és az Arizona Színház színpadán. 1993–96 között a Művész Színházban, azt követően a székesfehérvári Vörösmarty Színházban játszott.

Utóbb visszatért a színművészetire is, ahol 1979-től tanárként, majd egyetemi docensként tanította a színészmesterséget. Örkény-, Mikszáth-, Móricz-, Molnár-darabokban éppúgy feltűnt, mint Bulgakov A Mester és Margaritájában vagy Stendhal Vörös és feketéjében. Sőt az olyan játékos szerepek sem álltak távol tőle, mint a Geszti–Dés-féle A dzsungel könyve. Sosem bánta, hogy a széles közönség tévé- vagy szinkronszerepei révén jobban ismerte.

Vallotta, hogy a szinkron fénykorában csak a legjobbak állhattak mikrofon mögé, akikkel megtiszteltetés volt egy lapon szerepelni. A magyar rajzfilm sikereiből igencsak kivette a részét: a Magyar népmesékért kitüntetést is kapott, de ő szinkronizálta Doktor Bubót, Frakkot és Éder mestert is a Pumukli kalandjaiból. Egyébként is legendás mesemondó volt, ám igazmondását is egész életében hangsúlyozta. További híres szinkronszerepei között mindenképpen említendő egy bűnügyi sorozat: Peter Falk Columbo hadnagyként a ballonkabátja mellett Szabó Gyula hangja nélkül is elképzelhetetlen a mai napig nézők millióinak.

A tévében nemcsak a hangját hallatta, az idősebbek kiváltképp Buga Jakabként emlékeznek rá A Tenkes kapitánya című sorozatból. 1953-tól filmezett, olyan alkotásokban vállalt szerepet, mint a Vasvirág, az Egy pikoló világos, A tizedes meg a többiek, a Robog az úthenger és a Defekt. Számtalan kitüntetése mellett a Magyar Filmkritikusok Díját és a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét is megkapta. Az elmúlt években sokat betegeskedett, tegnap otthonában érte a halál. Művészi hagyatéka szerencsére örökre velünk marad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.