Fergeteges jubileum a Budapest Jazz Orchestrával

Forró hangulatú swing fiesztával ünnepli 15 éves fennállását a Budapest Jazz Orchestra a Stefánia Palotában.

Vig György
2014. 04. 12. 10:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jubileumi évad lesz az idei a zenekar számára. Több nagy műsorral ünneplik 15 éves működésüket, aminek kiemelkedő eseménye lesz a Honvéd Kulturális Központban, a Stefánia Palotában szombat este – ismertette terveit Kollmann Gábor, a zenekar vezetője. A kiváló szaxofonos és a Zeneakadémia gyakorló iskolai tanára kérésünkre felsorolta a vokalista vendégek névsorát. Olyan kiváló énekeseket hívtak meg, mint Fehér Adrienn, Urbán Orsolya, Farkas Gábor Gábriel és Mujahid Zoltán.

Az estét tisztelgésnek szánják a kezdetek előtt, hiszen a Budapest Jazz Orchestra megalakulása attól a pillanattól eredeztethető, amikor az akkor még praktizáló Cotton Club Singers énekegyüttes úgy döntött, hogy egy big banddel szeretne koncertezni a Budai Park Színpadon. – Annak idején László Attilához jártunk a Zeneművészeti Egyetemen big band gyakorlatra – emlékezett Kollmann Gábor. – Érdeklődő, nyitott társaság jött létre, úgy érzem, mi is inspiráltuk Attilát, aki nagy kedvvel vett részt közös zenélésben. Ekkor jött a felkérés Cotton Club Singerstől. Kiderült, hogy épp nem volt Magyarországon professzionális zenészekből álló, állandóan együtt játszó és próbáló dzsessznagyzenekar. Előkerült egy vállalkozó, Lederer Tamás, aki több mint öt évig mecénásként állt a csapat mögött. Elkezdtünk hetente próbálni, bemutatókat tartottunk, és az akkor még igen fiatal zenészekből megszületett a Budapest Jazz Orchestra.

Eleinte könnyű helyzetben voltak, hiszen műfaji űrbe robbantak bele, nagy érdeklődés övezte a munkájukat. Nekiláttak feldolgozni a dzsessz korszakait, nagyzenekarokra írt műveket játszottak – többek között Count Basie vagy Duke Ellington szerzeményeit. A következő években gyümölcsöző együttműködésbe fogtak a BMC Records lemeztársasággal, amelynek során több kortárszenei felvételt készítettek. Ezek a produkciók szakmailag nagyon sikeresnek bizonyultak, világhírű zenészekkel kerültek kapcsolatba, de anyagilag nem voltak igazán kifizetődőek. Azóta sem távolodtak el a kortárs zenétől, ám egy ilyen nagy létszámú, professzionális zenekar működését lehetetlen pusztán állami támogatásokból finanszírozni. Szükség van „közönségbarát”, a big band felálláshoz szorosan kapcsolódó műfajú swingműsorokra is.

Kollmann Gábor hozzátette, hogy két év szünet után saját produkciókkal is előrukkolnak a jubileumi évben. A zenekar két tagja, Csejtei Ákos és Hárs Viktor egy-egy egész estés művön dolgoznak, amelyeket a Budapest Jazz Clubban mutatnak majd be. Csejtei Ákost a budapesti hidak ihlették meg, Hárs Viktor pedig egy dzsesszoperát ír. Az ünnepi sorozatban idén is lesz valódi világsztár. A nyári Debreceni Jazz Fesztiválon a világ egyik élő dzsessz-szaxofonosa, Joe Lovano lesz a vendégük.

Ez a megtiszteltetés nem véletlenül érte a zenekart. Megalakulásuk óta fokozatosan nyitottak a nagyvilág felé. Egyik legnagyobb szakmai sikerüket Oláh Kálmán Bartók zenei világában gyökerező lemezének köszönhetik, amelybe Kodály zseniális műveit is beleszőtte. Az Images című album az amerikai Downbeat magazintól négycsillagos minősítést kapott. Ez minden idők egyik legjelentősebb magyar dzsesszsikere. Nagy amerikai hírportálok kiáltották ki az évszázad addigi legjobb big band lemezének. Igaz, hogy az évszázad elején jelent meg, de akkor is jó ilyet olvasni. Sajnos nem tudták igazán kihasználni a sikert. Hiába várta őket San Francisco vagy Új Zéland, anyagi okok miatt nem tudtak elutazni a legrangosabb dzsesszfesztiválokra sem. Viszont amikor Budapesten lépett fel Wynton Marsalis vezényletével a Lincoln Center Jazz Orchestra, Amerika egyik legnevesebb nagyzenekara, csodálatos élményben volt részük.

– A zenekari pénzből vettük meg a jegyeket, saját zsebből nem tudtuk volna kifizetni – emlékezett a big band vezetője. – Gyanútlanul ültünk a nézőtéren, amikor egyszer csak megkérdezte Wynton Marsalis: itt van-e a Budapest Jazz Orchestra? Ha igen, álljanak fel. Aznap este velünk együtt ezerötszáz ember látta, amikor a világ egyik legjobb big bandje meghajolt előttünk. A koncert után behívott minket az öltözőjébe, mindnyájunkkal kezet fogott, és elmondta, milyen nagyra értékeli azt a munkát, amit itt végzünk. Ez újabb erőt, lendületet adott ahhoz, hogy még komolyabban vegyük, amit csinálunk.

Hasonlóan felemelő élmény volt, amikor a zenekar tíz éves születésnapját egy valódi világsztárral, George Duke-kal ünnepelhette a Művészetek Palotájában. A többszörös Grammy-díjas, a műfaj megújítójaként ismert művész a saját szerzeményeit hangszerelte a BJO számára. Olyan jó kapcsolat alakult ki a zenekar és a világsztár között, hogy két év múlva, amikor megkérdezték, eljönne-e a Sziget Fesztivál dzsessz-színpadára, azonnal igent mondott.

Sok segítséget kapnak a magyar dzsessz kiválóságaitól is. Közéjük tartozik Lakatos Tóni – akit Tony Lakatosként ismernek világszerte. A kiváló szaxofonosról talán nem mindenki tudja, hogy Frankfurti Big Band állandó tagja. Az ő segítségével jutottak el például Európa legnagyobb dzsesszfesztiváljára, a Marciacra. Állandó munkakapcsolatban állnak Oláh Kálmánnal és László Attilával is.

A hazai előadók között sok kiváló énekes partnere van a zenekarnak. A közelmúltban Szulák Anderával, Malek Andreával, Tóth Verával és Horváth Carlie-val adtak emlékezetes koncerteket. A külföldi művészek közül a jelenleg Ausztriában élő amerikai  harsonást, Ed Neumeistert említette a zenekarvezető, aki több emblematikus tengeren túli big bandben játszott. Ő vállalná a zenekar művészeti vezetését, tavaly dolgoztak is együtt, de a szorosabb együttműködésnek anyagi feltételei vannak. Ez a kapcsolat azért nagy lehetőség a zenekar számára, mert Neumeister révén rövid idő alatt a világszínvonalú big bandek közé kerülhetne a BJO.

A szombat este nyolckor kezdődő show helyszínén, a Stefánia Palotában valószínűleg nem most játszik utoljára a big band. A zenekar mostanára kinőtte a néhány száz fős koncerthelyiségeket, tehát hosszú távú együttműködésre számítanak az új helyszínnel, amelynek első állomása lesz a Swing Evening Show.

A műsorral kapcsolatban elárulta a zenekarvezető, hogy számára is meglepetést szerzett, amikor rájött, milyen fantasztikus előadók dolgozták fel a magyar szerzők swingkompozícióit. A világháló zenei csatornáin böngészve szembesült például azzal, hogy a „Van egy kislány, Anikó” szöveggel ismert magyar dalt eljátszotta Miles Davis, és a Manhattan Transfer is. A zenei meglepetések mellett a koncert másik fontos eleme a többszólamú vokál és big band hangzás találkozás lesz. Az énekesek természetesen szólóban és duóban is énekelnek a zenekarral. – Sikerült egy nagyon intenzív, végig magas hőfokon zajló programot összeállítani, amit mindenkinek csak ajánlani tudok, aki szereti a dzsesszt és a swing zenét – foglalta össze a szombati produkció lényegét Kollmann Gábor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.