Jubileumi évad lesz az idei a zenekar számára. Több nagy műsorral ünneplik 15 éves működésüket, aminek kiemelkedő eseménye lesz a Honvéd Kulturális Központban, a Stefánia Palotában szombat este – ismertette terveit Kollmann Gábor, a zenekar vezetője. A kiváló szaxofonos és a Zeneakadémia gyakorló iskolai tanára kérésünkre felsorolta a vokalista vendégek névsorát. Olyan kiváló énekeseket hívtak meg, mint Fehér Adrienn, Urbán Orsolya, Farkas Gábor Gábriel és Mujahid Zoltán.
Az estét tisztelgésnek szánják a kezdetek előtt, hiszen a Budapest Jazz Orchestra megalakulása attól a pillanattól eredeztethető, amikor az akkor még praktizáló Cotton Club Singers énekegyüttes úgy döntött, hogy egy big banddel szeretne koncertezni a Budai Park Színpadon. – Annak idején László Attilához jártunk a Zeneművészeti Egyetemen big band gyakorlatra – emlékezett Kollmann Gábor. – Érdeklődő, nyitott társaság jött létre, úgy érzem, mi is inspiráltuk Attilát, aki nagy kedvvel vett részt közös zenélésben. Ekkor jött a felkérés Cotton Club Singerstől. Kiderült, hogy épp nem volt Magyarországon professzionális zenészekből álló, állandóan együtt játszó és próbáló dzsessznagyzenekar. Előkerült egy vállalkozó, Lederer Tamás, aki több mint öt évig mecénásként állt a csapat mögött. Elkezdtünk hetente próbálni, bemutatókat tartottunk, és az akkor még igen fiatal zenészekből megszületett a Budapest Jazz Orchestra.
Eleinte könnyű helyzetben voltak, hiszen műfaji űrbe robbantak bele, nagy érdeklődés övezte a munkájukat. Nekiláttak feldolgozni a dzsessz korszakait, nagyzenekarokra írt műveket játszottak – többek között Count Basie vagy Duke Ellington szerzeményeit. A következő években gyümölcsöző együttműködésbe fogtak a BMC Records lemeztársasággal, amelynek során több kortárszenei felvételt készítettek. Ezek a produkciók szakmailag nagyon sikeresnek bizonyultak, világhírű zenészekkel kerültek kapcsolatba, de anyagilag nem voltak igazán kifizetődőek. Azóta sem távolodtak el a kortárs zenétől, ám egy ilyen nagy létszámú, professzionális zenekar működését lehetetlen pusztán állami támogatásokból finanszírozni. Szükség van „közönségbarát”, a big band felálláshoz szorosan kapcsolódó műfajú swingműsorokra is.