Az idei esztendő országos szinten is egyik legtekintélyesebb tárlata lehet a pécsi Leonardo-kiállítás. Bár néhány éve Debrecenben már bepillantást nyerhettek a látogatók az olasz művész munkáiba, a szervezők szerint eddig még Európában sem látták így együtt a tárlatot, Japánban és az Amerikai Egyesült Államokban tekinthették csak meg ilyen összetételben a kiállítást.
Az olasz zseninek nem a képzőművészeti, hanem a tudományos-technológiai munkásságából kerültek Pécsre a kiállítási darabok: hatvan méret- és korhű találmánya, eredeti rajza és kézirata lesz látható. A kiállítás 21. századi technológiát is felvonultat, 1500 négyzetméteren, két helyszínen – a Martyn Ferenc Múzeumban és a Modern Magyar Képtárban – várja látogatóit szeptember végéig.
Páva Zsolt, Pécs polgármestere a megnyitón közölte: a baranyai megyeszékhely Janus Pannonius személye által is szorosan kötődik a humanizmushoz, a reneszánszhoz. Az ebben a korszakban elfogadott együttélési normák – kezdve az alapvető társalgási, viselkedési normáktól – máig élnek, hatnak. – Leonardo azon törekvése, hogy mindig a dolgok mögé próbált jutni, nem elégedett meg az egyszerű magyarázatokkal, minden gondolkodó embernek fontos üzenet – mondta. Hozzátette: a Pécsett bemutatott eszközök, berendezések meghaladták korukat, azok a jövő, a haladás előfutárai voltak.
A kiállítási anyag tulajdonosa a firenzei Galileo Tudománytörténeti Intézet és Múzeum. Az intézmény szervezője, Giovanni Di Pasquale közölte: a tárlat azért rendkívüli, mert a mestert egyszerre több szemszögből mutatja be, a Pécsett felvonultatott találmányok kézzel foghatóak, körüljárhatóak és mérethűek. – A kiállítás segítségével pontosan megfigyelhető, a művészet miként hatott a reneszánsz tudományokra és fordítva, s az alkotó hogyan tudta mindezt sikerrel ötvözni – mondta.
A firenzei intézmény igazgatója, Paolo Galluzzi professzor videoüzenetben közölte, a zseni pályafutásának három legjelentősebb fejezetét mutatják be Pécsett: a repülő szerkezetet, amelyet az emberi test adottságaihoz igazítva kísérletezett ki; az önjáró automobilt, amelyet udvari ünnepségekre szánt a mester; valamint a hatalmas Sforza-lószobrot.
Ez utóbbit, a kiállítás ikonikus darabját a pécsi főtéren, a Széchenyi téren állították fel. A Leonardo által megálmodott Kolosszus mását, a 8,5 méter magas és 13 tonnás alkotást a mester eredetileg Francesco Sforzának, Milánó hercegének tervezte, ám az soha nem készült el.
A Leonardo-kiállításra annak minőségének megfelelő áron lehet bejutni, de a pécsiek komoly kedvezményt kapnak, így a Tüke-kártyával rendelkezők kevesebbért is bejuthatnak. A hat éven aluli gyermekek, a fogyatékkal élők és kísérőik, a közoktatásban dolgozó pedagógusok és a 70 év felettiek ingyen nézhetik meg a tárlatot.