Gondolkodó embereknek: megnyílt a Leonardo-tárlat

A pécsi Janus Pannonius Múzeum által szervezett tárlat Leonardo da Vinci majdnem hatvan találmányát mutatja be.

Bóka Máté Ciprián
2014. 04. 16. 6:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az idei esztendő országos szinten is egyik legtekintélyesebb tárlata lehet a pécsi Leonardo-kiállítás. Bár néhány éve Debrecenben már bepillantást nyerhettek a látogatók az olasz művész munkáiba, a szervezők szerint eddig még Európában sem látták így együtt a tárlatot, Japánban és az Amerikai Egyesült Államokban tekinthették csak meg ilyen összetételben a kiállítást.

Az olasz zseninek nem a képzőművészeti, hanem a tudományos-technológiai munkásságából kerültek Pécsre a kiállítási darabok: hatvan méret- és korhű találmánya, eredeti rajza és kézirata lesz látható. A kiállítás 21. századi technológiát is felvonultat, 1500 négyzetméteren, két helyszínen – a Martyn Ferenc Múzeumban és a Modern Magyar Képtárban – várja látogatóit szeptember végéig.

Páva Zsolt, Pécs polgármestere a megnyitón közölte: a baranyai megyeszékhely Janus Pannonius személye által is szorosan kötődik a humanizmushoz, a reneszánszhoz. Az ebben a korszakban elfogadott együttélési normák – kezdve az alapvető társalgási, viselkedési normáktól – máig élnek, hatnak. – Leonardo azon törekvése, hogy mindig a dolgok mögé próbált jutni, nem elégedett meg az egyszerű magyarázatokkal, minden gondolkodó embernek fontos üzenet – mondta. Hozzátette: a Pécsett bemutatott eszközök, berendezések meghaladták korukat, azok a jövő, a haladás előfutárai voltak.

A kiállítási anyag tulajdonosa a firenzei Galileo Tudománytörténeti Intézet és Múzeum. Az intézmény szervezője, Giovanni Di Pasquale közölte: a tárlat azért rendkívüli, mert a mestert egyszerre több szemszögből mutatja be, a Pécsett felvonultatott találmányok kézzel foghatóak, körüljárhatóak és mérethűek. – A kiállítás segítségével pontosan megfigyelhető, a művészet miként hatott a reneszánsz tudományokra és fordítva, s az alkotó hogyan tudta mindezt sikerrel ötvözni – mondta.

A firenzei intézmény igazgatója, Paolo Galluzzi professzor videoüzenetben közölte, a zseni pályafutásának három legjelentősebb fejezetét mutatják be Pécsett: a repülő szerkezetet, amelyet az emberi test adottságaihoz igazítva kísérletezett ki; az önjáró automobilt, amelyet udvari ünnepségekre szánt a mester; valamint a hatalmas Sforza-lószobrot.

Ez utóbbit, a kiállítás ikonikus darabját a pécsi főtéren, a Széchenyi téren állították fel. A Leonardo által megálmodott Kolosszus mását, a 8,5 méter magas és 13 tonnás alkotást a mester eredetileg Francesco Sforzának, Milánó hercegének tervezte, ám az soha nem készült el.

A Leonardo-kiállításra annak minőségének megfelelő áron lehet bejutni, de a pécsiek komoly kedvezményt kapnak, így a Tüke-kártyával rendelkezők kevesebbért is bejuthatnak. A hat éven aluli gyermekek, a fogyatékkal élők és kísérőik, a közoktatásban dolgozó pedagógusok és a 70 év felettiek ingyen nézhetik meg a tárlatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.