Így született újjá Hódmezővásárhely

Hódmezővásárhely kulturális városnegyede országos jelentőségű központtá válhat az elkövetkező években.

fib
2014. 04. 21. 7:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kemény hangú írásban vette védelmébe Hódmezővásárhelyt, vagyis a „paraszt Párizst” Ady Endre bő száz évvel ezelőtt. Mint írta, „a magyar intellektuális forradalom új sánc-helye” eleven művészeti központ, amelyen hiába is gúnyolódnak a sznob budapesti „skriblerek”. Manapság már senkinek sem jutna eszébe élcelődni az alföldi városon, az azonban mit sem változott, hogy a pezsgő kulturális élet izgalmas célponttá teszi Hódmezővásárhelyt, s nem csak regionális szinten.

A Tornyai János Kulturális Városrehabilitációs Program révén mintegy 4,2 milliárd forintból megújult kulturális főutca két évvel ezelőtti átadásával a város új mérföldkőhöz érkezett. Hódmezővásárhely immár országos szinten is kiemelkedő kulturális infrastruktúrával büszkélkedhet. A tavaly 60. évfordulóját ünneplő képzőművészeti mustra, a Vásárhelyi Őszi Tárlat és a Tornyai János Múzeumban őrzött, világhírű Kökénydombi Vénusz szobrok mellett így további attrakciókkal bővült a város kínálata.

Mint a korszakban minden intézmény, a hatvanas évektől kezdődően a Tornyai János múzeum is a megyei múzeumi szervezet részeként működött – mesélte lapunknak Nagy Imre igazgató. – A rendszerváltást követően merült fel az igény, hogy a város saját hatáskörben működtesse a múzeumot, Rapcsák András polgármester kezdeményezését azonban sem a szakemberek, sem az akkori fenntartó megyei közgyűlés nem támogatta. Lázár János folytatta elődje küzdelmét az intézményért, amely végül 2007. január 1-jével került Hódmezővásárhely városához – mesélte az igazgató. – Ezzel hét évvel előlegeztük meg azt az országos folyamatot, amelynek során a múzeumok városi fenntartásúvá váltak.

– Az átvételt követően a város két pályázatot is elnyert a múzeum és környezetének rekonstrukciójára – idézte fel a megújulás kezdeteit Nagy Imre. – Ezeknek köszönhetően a régi épületrészeket felújították, korszerű raktárbázis került kiépítésre, és az intézmény új fogadócsarnokot, portált kapott egy korábbi foghíjtelek beépítésével. A megújult terekben a megnyitó tárlat, Csernus Tibor-emlékkiállítása országos jelentőségű eseménnyé válhatott.

– A 2010-ben indított rekonstrukciós munkálatok 2012 szeptemberéig tartottak. Ez alatt a múzeum épületén kívül megújult a teljes Dr. Rapcsák András út, amely így a város kulturális főutcájává vált. Az Agora-program keretén belül visszanyerte eredeti állapotát a skandináv stílusban épült, ma már Bessenyei Ferenc nevét viselő művelődési ház, amelyet egy új épülettel is kibővítettek. Felújították az őszi tárlatoknak otthont adó Alföldi Galériát, megújult az ortodox templom, valamint a református Ótemplom, és a teljes útszakasz a forgalom elől elzárt sétálóutcává vált. A város világhírű szülöttje, Lucien Hervé fotóművész emléke előtt tiszteleg a múzeum bejáratára fókuszáló köztéri alkotás, valamint a művelődési ház falán felavatott emléktábla. A megújult kulturális negyed intézményei a csúcsszerv, a Tornyai János Múzeum és Közművelődési Központ égisze alá kerültek – összegezte a fejlesztéseket az igazgató.

– A város önkormányzata a közgyűjtemények fenntartásán túl évről évre jelentős anyagi hozzájárulással és vásárlással segíti a múzeum műtárgyállományának gyarapodását. Egy helyi adórendelet alapján adókedvezmény jár azoknak, akik műtárgyakat adományoznak vagy hangszervásárlással támogatják a városi kulturális intézményeket – folytatta Nagy Imre.

– A város közgyűlése a mindenkori múzeumigazgató munkáját segítendő egy múzeumi tanács felállításáról döntött. Ebben olyan kiváló szakemberek kaptak helyet, mint Fertőszögi Péter, a Kogart kuratóriumi elnöke, Jurecsko László, Tóth Károly, Kratochwil Mimi művészettörténészek, de a tanács tagja Fekete György, a Magyar Művészeti Akadémia elnöke és Lázár János is. A testület, hogy a múzeum regionális, sőt országos szinten is meghatározó intézménnyé válhasson, évi két nagyszabású kiállítás megrendezésére tett javaslatot. Ezek közül ez egyik az őszi tárlathoz időzített, míg a másik tavaszi esemény. Tavaly ősszel így került sor Szalay Ferenc festőművész, a vásárhelyi iskola meghatározó alakjának gyűjteményes kiállítására.

– A tavaszi időszak tárlata Koszta József minden eddiginél nagyobb gyűjteményes kiállítása (utoljára 1948-ban rendeztek Koszta-életműtárlatot), amely március 30-án nyílt meg. A Tornyai János Múzeum, a Kogart, a Magyar Nemzeti Galéria és a szentesi Koszta József Múzeum közös tárlatán a művész több mint 150 műve látható.

– A Koszta-kiállítás megnyitása előtt három évre szóló együttműködési megállapodást írtunk alá a Kogart Galériával Ennek értelmében a következő két év tavaszán a mostani kiállításhoz hasonló nagyságrendű tárlatot rendezünk majd közösen. A Vásárhelyi Őszi Tárlathoz kapcsolódva az idén húsz éve elhunyt Németh József festőművésznek, a hódmezővásárhelyi festőiskola legmarkánsabb egyéniségének nyílik gyűjteményes emlékkiállítása – részletezte a programokat Nagy Imre igazgató.

Komoly hangsúlyt fektetnek a városban az időszaki kiállításokon túl a múzeumok közművelődési szerepére is. A rendszerváltást követően elindult egy folyamat, amelyben a múzeum a város kulturális életének egyre jelentősebb helyszínévé vált. Ennek részeként tíz évvel ezelőtt nyílt meg Hódmezővásárhelyen az ország első vidéki állandó holokausztkiállítása. Megújult továbbá a zsinagóga, amely hitéleti funkciói mellett turisztikai szerepet is betölt és kiállítóhelyként is működik.

Ezt követően, 2006-ban átadták az országosan is egyedülálló Emlékpontot, amely a város történetén keresztül tárja a látogatók elé, mit jelentett az ott élők számára a kommunizmus. Így vált teljessé a város és az ország 20. századi történelmének, a totalitárius rendszerek átfogó bemutatása.

– Nagyon szoros a kapcsolat a város kulturális intézményei és az iskolák között – fogalmazott Nagy Imre. A kultúra a napi oktatás szerves részét képezi Vásárhelyen szervezett és informális módon egyaránt. Jó példa erre, hogy valamennyi 12. évfolyam számára minden héten egy történelemórát az Emlékpontban tartanak meg. A Minden nap kultúra! programcsomagban pedig négy tematikus sétát kínálunk a fiataloknak, az óvodás korosztálytól a végzős középiskolásokig bezárólag. Ez kapcsolódik a formális oktatáshoz, ám független a tanóráktól – mondta el az igazgató.

A városrész rehabilitációja nem állt meg tehát az épületek felújításánál. A korszerű terek új tartalommal telítődnek Hódmezővásárhelyen, amelynek köszönhetően a kulturális intézmények a helyiek életének szerves részévé válhatnak már akár óvodás kortól is. A nagyszabású kiállításokkal pedig a regionális és az országos kulturális vérkeringésbe is bekapcsolódik a város.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.