Korea kincsei Szöulból – ingyenes kiállítás

Először nyílik koreai iparművészeti tárlat Magyarországon: Szöul kincsei bútorokon, ékszereken, festményeken.

Csikós Kornélia
2014. 04. 21. 14:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Koreai Köztársaság és Magyarország diplomáciai kapcsolatfelvételének idei, 25. évfordulója alkalmából a Koreai Kulturális Központ egész évben nívós rendezvények révén kívánja bemutatni Korea hagyományos és kulturális örökségének eredetiségét és egyedülállóságát. Ennek alkalmából április 24. és június 10. között először nyílik koreai iparművészeti kiállítás Magyarországon, Korea kincsei Szöulból címmel. A 150 alkotásból álló tárlat ingyenesen tekinthető meg. A tradicionális koreai mesterségekkel foglalkozó 24 művész Szöul városának 23 szellemi kincsét szemlélteti bútorokon, ékszereken, festményeken és különböző használati tárgyakon keresztül.

Olyan kiemelkedő iparművészeti technikákat láthatnak az érdeklődők a kiállításon, mint például a fatárgyak kagylóhéjjal díszítése, a nadzseon. Ez olyan eljárás, amelynek során gyöngyházdarabokat mintára vágnak, a díszíteni kívánt felületre ragasztják, majd egy apró, szív alakú vasalóval levasalják, végül lakkozzák a kész művet. Ezenkívül három olyan lakkozási technikát is bemutat a kiállítás, amely nem csupán növeli a színek intenzitását, hanem több száz évig hibátlan állapotban őrzi meg őket.

Látható lesz a csimszeon varrástechnika is, amely különösen aprólékos munka: a varrás minden egyes öltésével a varrónők odaadásukat öltik bele az anyagba. A sajátos kézimunkának köszönhetően a ruhadarabok egyedivé válnak, és tükrözik viselőjük személyiségét. A ruhákat a társadalmi osztályoknak és a használatnak megfelelően is megkülönböztették, a különféle varrótechnikák segítségével az évszakokhoz illő anyagú ruhákat könnyedén megvarrták a készítők.

Lesz még koreai csomózással készült selyem kiegészítő, a tradicionális koreai háztartási eszközökön és ékszereken keresztül pedig ezüstművesség. Helyet kap az „ülő” életmódhoz illeszkedő fafaragási technika, és különböző használati tárgyak, tárolóedények, szalma- és gyékényszőnyegek elkészítésének történetébe is betekinthetnek a látogatók.

A népi minvha festészet remekei is szerepelnek a tárlaton: a közemberek érzelmeit megjelenítő, szürrealista ábrázolású képek motívumait a természetből és a népi mitológiából merítették az alkotók. Koreában ezeket a festményeket mágikus erejűnek gondolják, amelyek megvédik tulajdonosukat a gonosz erőktől.

Ezenkívül a buddhista templomfestészetbe, a húros hangszerek készítésének fortélyaiba és a szaruból készült íjak és a jádeköves ékszerek megmunkálásába nyerhetnek bepillantást a látogatók. A jádekövet főként nemesfémből készült ékszerek (képünkön) díszítésére használják, az anyag jin-jang öt erkölcsi értékét szimbolizálja. Több hagyományos koreai szeszes itallal is megismerteti a látogatókat a tárlat, egyebek közt Korea nemzeti italával, a szodzsuval és a királyi rizsborral, a hjangonnal.

A kiállítás a koreai népművészet mesterei által alapított Szöul Szellemi Kulturális Örökségeit Megőrző Közhasznú Társaság közreműködésével jön létre. A tárlat április 24-én nyílik a Koreai Kulturális Központban, és június 10-éig tart nyitva.

További információk a Koreai Kulturális Központ honlapjáról érhetők el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.