A szombati díjkiosztó után az egyik legnagyobb és legjobb állapotban lévő németországi várban, a coburgi erődben (Veste Coburg) és a rödentali Modern Üvegművészet Európai Múzeumában mintegy 26 nemzet 150 üvegművészének 170 munkájából nyílik szeptember 14-ig tartó kiállítás vasárnap. Lukácsi László a távirati irodának elmondta, hogy ragasztott, csiszolt síküveg legyezőszobrával nyerte el az elismerést. A díjazott alkotásnak nem adott címet, de ugyanolyan eljárással készítette, mint a legtöbb munkáját, vagyis színes síküvegeket és tükröket ragasztott össze tömbbé, és azokat csiszolta meg különféle formában. A 70 centiméter széles és 35 centiméter magas, legyezőformájú üvegszobor tavaly ősszel szerepelt a budapesti Art Marketen, és utána küldték ki a nemzetközi versenyre.
Megjegyezte, hogy a legyezőforma régóta foglalkoztatja. Díjnyertes munkája, ha elölről éri a ráeső fény, akkor zöldesen aranyló színű, ha viszont hátulról kapja a fényt, akkor kékeslilás árnyalatot ölt. – A megvilágítással egészen mást lehet kihozni belőle. Az ember el sem hinné, hogy ennek a tárgynak mennyi arca van – mondta.
Lukácsi László felidézte: gyerekkora óta arra készült, hogy üvegművész lesz. Sok időt töltött az üvegipari szövetkezetben, ahol édesapja dolgozott. Középiskolában is üvegszakra járt, majd az Iparművészeti Főiskolán 1985-ben szerzett diplomát. Bohus Zoltán és Horváth Márton voltak a mesterei, és szemléletükkel mindketten jelentősen meghatározták pályájának és művészetének alakulását.
Az üvegművész jelenleg Baden-Badenbe készít egy üvegtárgyat egy gyűjtemény részére. A közeljövőben Londonban szerepel egy csoportos kiállításon. Április végén az amerikai Royal Oakban a Habatat Galériában állítják ki egyik munkáját, az egyik legnagyobb nemzetközi kortárs üvegművészeti tárlaton, ahol mintegy tíz éve minden évben lehetősége nyílik a bemutatkozásra.
A bajor–türingiai határon fekvő, a coburgi hercegek egykori műgyűjteményeit őrző vármúzeum 1977, 1985 és 2006 után negyedik alkalommal szervezte meg a coburgi kortárs üvegművészeti fesztivált (Coburger Glaspreis/The Coburg Prize fo Contemporary Glass), amely a rendezvény honlapja szerint a kortárs üvegművészet legjelentősebb, amerikai és ázsiai alkotókat is vonzó versenye. A részt vevő művészek között számos díjat osztanak szét, élükön a 15 ezer euróval jutalmazott első díjjal. A zsűri 500 euróval járó különdíját, amelyet az ismert magyar üvegművész is elnyert, négy művész kapja.