Versmaraton: követhetők a költők

Este 11-ig bármikor érdemes benézni a Versmaratonra. Kiderült az is, hogy járt József Attila a rádióval.

rKissNelli
2014. 04. 11. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

József Attila mindig arról álmodott, hogy egyszer a rádióban mondhatja el a verseit. Erre csak egyetlenegyszer, 1935-ben nyílt volna lehetősége. Lázasan készült a nagy napra, begyakorolta a három-négy kiválasztott költeményt, és fel is olvasta őket a stúdióban. Nem tudhatta, hogy a rádió adása technikai hiba miatt megszakadt. József Attila hangja így nem őrződött meg az utókornak sem. A rádiós szereplés pedig bekerült a sok jó dolog sorába, ami nélkül a költő nem lehetett boldog. Valószínűleg nem vigasztalta, hogy a rádió becsületesen kifizette a soha el nem hangzott adás honoráriumát.

A történetet Bereményi Géza, a Thália Színház igazgatója mesélte el pénteken a színház Mikroszkóp Színpadán, a Versmaraton megnyitóján. A költészet napját negyedszer ünnepelték 12 órás versolvasással április 11-én, József Attila születésnapján, idén is a Magyar Rádió társszervezésében. A felolvasás és a beszélgetések élőben követhetőek a közmédia honlapján, de a Thália Színház látványstúdiójában is faggatták a rádiósok a költőket, és elhangzottak versek. Ezek is hozzáadódnak ahhoz a négyezer órányi versfelvételhez, amelyet a rádió archívuma őriz.

A tizenkét órás versolvasás alapja szokás szerint a Magyar Napló Kiadó Az év versei című antológiája volt. Ezúttal Csontos János válogatott a 2013-ban, magyar nyelvű folyóiratokban megjelent versekből, idén pontosan száz alkotótól. Azokat, akik személyesen is el tudtak jönni a Thália Színházba, a közrádió műsorvezetői kérdezték a színpadon. – Több nagy nevet hiányolhat a közönség a kötetből – például Csoóri Sándorét vagy Kányádi Sándorét –, de csak azoknak a műveiből válogathattunk, akik az elmúlt évben publikáltak verseket – mondta Csontos János. A skála így is széles, a kötetben szereplő legidősebb költő, Hárs Ernő 94 éves, a legfiatalabb, Lázár Bence András pedig 25.

 

A színpadon három-négy verset olvashatnak fel, nagyjából tíz perc jut egy-egy alkotóra. Rövid beszélgetések ezek, cserébe nem válnak egyhangúvá, és meglátunk olyan összefüggéseket is, amelyek külön-külön talán nem lennének olyan nyilvánvalóak. Például azt, hogy a költők elválaszthatatlanok a folyóiratkultúrától. Szinte mindannyian szerkesztői vagy alapítói valamilyen folyóiratnak, és ez fontos helyet foglal el az életükben.

– Olyannyira, hogy a szerkesztői munka néha még műveket is „maga alá temet” – mondja Oláh János, aki pont húsz éve szerkeszti a Magyar Naplót. Telefonon jelentkezik be Kézdivásárhelyről Fekete Vince, a Székelyföld folyóirat szerkesztője, aki szintén szívesen fedez fel új tehetségeket vagy jó verseket. Dobozi Eszter nevéhez pedig a Forrás folyóirat köthető.


A költőkre, úgy tűnik, igaz az is, hogy megállják a helyüket civil foglalkozásokban: Iancu Laurát, a fiatal csángó költőt például néprajztudósként is ismerik, Lázár Bence András orvostanhallgató, Dobozi Eszter tanít, hétfőn már újra a klasszikusokat magyarázza a diákoknak.

A magyar költészet nagyjaira egyébként sokat reflektálnak az idei válogatásba bekerült versek: Dobozi Eszter Arany János-sorok felhasználásával írt verset, Fekete Vincéében Berzsenyi-sorok változatai bukkannak fel, és van olyan is, akit nem csak a költő-elődök, hanem a képzőművészet is inspirál: Vitéz Ferencnek Aknay János angyal-sorozatának ihletésére született sok verse, a Szindbád találkozása egy angyallal benne is van az antológiában. De a legtöbbet elmondása szerint Holló László festő- és grafikusművész műveire írta.

A Grádicsok éneke a százéves Weöres Sándor emlékére szól, aki 2013-ban lett volna százéves. Mezey Katalint egy szomorúbb aktualitás ihlette meg, Erőss Zsolt emlékére írt verset, Iancu Laura pedig egyenesen II. János Pál pápához címzett költeményt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.