70 éves Huszti Péter

Huszti Péter Kossuth-díjas színész, rendező május 4-én ünnepli hetvenedik születésnapját.

Grund
2014. 05. 04. 14:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszti Péter nem színész családba született, csak álmodozó kiskamaszként szeretett bele a színházba. Apja jogász volt, bohém zenész, aki egy idő után magára hagyta a családját, anyja egyedül nevelte őt és nővérét tisztviselői fizetéséből. A budapesti Rákóczi Gimnáziumban érettségizett, és már ekkor szerepelt irodalmi esteken, színielőadásokon.

Előbb rendező akart lenni, de Várkonyi Zoltán tanácsára végül színésznek jelentkezett. A Színház- és Filmművészeti Főiskolán 1966-ban szerzett diplomát, ezután − bár Várkonyi hívta a Vígszínházba − a Madách Színházhoz szerződött. Azóta is hűséges a színházhoz, amelynek vezető művésze és amelyben ma már tanítványaival játszik együtt. Huszti Péter egész pályájára és magánéletére is jellemző ez a kitartó hűség, feleségéhez, Piros Ildikóhoz is majdnem negyven évi házasság fűzi.

A színházba járó közönség figyelmét nem kerülte el a fiatal színész sármos megjelenése, és hamarosan zsákszámra ömlöttek hozzá a szerelmes levelek. Alkati adottságai révén a világirodalom és a magyar irodalom nagy klasszikus szerepeit játszhatta el, Hamletet, Lear királyt és Jágót az Othellóból, Lucifert Az ember tragédiájából. A közkedvelt színész sokoldalúságát jelzi, hogy az elmúlt évtizedekben vígjátékban, musicalben, sőt, operettben is bizonyított.1964 óta filmezik is és gyakran foglalkoztatja a televízió, több mint száz tévé- és mozifilmben szerepelt. Ismert filmje a Fekete gyémántok, a Fiúk a térről, az Imposztorok, a Szerelmi álmok, a Harminckét nevem volt, az Utazás Jakabbal, a Naplemente délben. Rendezései közül sikert aratott a Kedves hazug, A Sasfiók, Az ördög cimborája, a Hoppárézimi.

Saját bevallása szerint a legnagyobb kihívást Shakespeare figurái jelentették számára. Életében azt tekinti igazi ajándéknak, hogy különböző sorsokba élhette bele magát, alakíthatta azokat és azok is alakították őt. Ezek a sorsok mindig vele maradnak és erőt adnak nehéz helyzetekben, döntésekben. Szerinte akkor jó az előadás, ha a szereplők belső titkaikat, saját fájdalmaikat, örömeiket tudják „beletenni” a szerepekbe, s akkor talán a nézők is másképp mennek el a színházból, mint ahogy érkeztek.

Huszti Péter számos színházról szóló cikk szerzője, négy könyvet írt, 1986-ban jelent meg a Királyok az alagútban, 1995-ben az Emlék-próba, 2004-ben a sárból, napsugárból, 2009-ben pedig a Kik vagytok, hé! című kötete. Pályájának kevésbé látható része oktatói tevékenysége. 1974-től tanít a Színház- és Filmművészeti Főiskolán (2000 óta Egyetemen), 1988 óta egyetemi tanári rangban. 1988 és 2010 között ő vezette a színházi főtanszakot, 1994 és 2001 között rektor volt, jelenleg pedig az egyetem Doktori Tanácsának elnöke.Huszti Péter 1989-tól 2001-ig a Madách Kamara művészeti vezetője volt, 1998-tól 2001-ig Széchenyi professzori ösztöndíjban részesült. 2002 májusában Görgey Gábor, a nemzeti kulturális örökség akkori minisztere őt nevezte ki az év végéig az új Nemzeti Színház megbízott főigazgatójává, de két hét múlva lemondott. 1992-től a Nemzetközi Színházi Intézet Magyar Központjának alelnöke, 1993-tól a Magyar–Brit Társaság elnöke, 1998-tól a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja, 2003-tól a Kossuth- és Széchenyi-díj-bizottság tagja.

Munkássága elismeréseként Jászai Mari-díjat (1974), Kossuth-díjat (1978), Hevesi Sándor-díjat (2003) kapott. 1983-ban érdemes művész, 2004-ben kiváló művész lett, 2002-ben Apáczai Csere János-díjban részesült oktatói tevékenységéért. 2010-ben munkájának elismeréseként a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem díszdoktorának fogadta.

A hetvenéves művész idén a magyar színházi világ egyik legrangosabb eseménye, a június 5. és 14. között tartandó 14. Pécsi Országos Színházi Találkozó díszvendége lesz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.