Ákos, ByeAlex és Rúzsa Magdi is Fonogram-díjas lehet

Ákos és ByeAlex albuma, Rúzsa Magdi Szerelem című dala is jelölt az idei Fonogram – Magyar Zenei Díjra.

Grund
2014. 05. 22. 12:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyilvánosságra hozott lista szerint az év hazai klasszikus pop-rock albuma vagy hangfelvétele címre Ákost (Turné 2084 koncertfilm), ByeAlexet (Szörpoholista), Caramelt (Jelenés), Heincz Gábor Bigát (Easy Loving), a Hooliganst (História), Rúzsa Magdit (Szerelem) és a Poster Boyt (Bonjour, c’est Pop deux) jelölték.

Az év külföldi klasszikus pop-rock albuma vagy hangfelvétele kategóriában David Bowie (The Next Day), a Depeche Mode (Delta Machine), James Blunt (Moon Landing), Paul McCartney (New) és Sting (The Last Ship) került az esélyesek közé.

Az év hazai modern pop-rock albuma címért a Grand Mexican Warlock (Hell Sweet Hell), az Irie Maffia (Nagyon jó lesz), Kállay-Saunders András (My Baby/Running), Király Viktor (Fire), valamint a Biebers (Sorry) van versenyben, az év külföldi modern pop-rock albuma vagy hangfelvétele címért pedig a Bastille (Bad Blood), Ellie Goulding (Halcyon Days), az Icona Pop (This Is Icona Pop), az Imagine Dragons (Night Visions), valamint a Queens of the Stone Age ( Like Clockwork).

Az év hazai alternatív vagy indie rock albuma vagy hangfelvétele kategória ötös listájára az Emil.RuleZ! Gyere át, a Honeybeast Maradok, a Magashegyi Underground Tegnapután, a Quimby Kaktuszliget és a Vad Fruttik Darabok című anyaga került, az év külföldi alternatív vagy indie rock albuma vagy hangfelvétele címre pedig az Arctic Monkeys AM, a Franz Ferdinand Right Words, Right Thoughts, Right Action, a Hurts Exile, Lorde Pure Heroine, valamint a Manic Street Preachers Rewind The Film című CD-je esélyes.

Az év hazai elektronikus zenei albuma vagy hangfelvétele a Brains (Full Range), a Cloud 9+ (Breathe In, Lights, Supernova), Lotfi Begi (Remixek), a New Level Empire (The Last One), a We Plants Are Happy Plants (Any Day Now) és Zagar (Light Leaks), az év külföldi elektronikus zenei albuma vagy hangfelvétele pedig Avicii (True), Bonobo (The North Borders), Calvin Harris (Under Control), a Daft Punk (Random Access Memories) és az Empire of the Sun (Ice On The Dune) közül kerül ki.

Az év hazai rap vagy hip-hop albuma vagy hangfelvétele lehet az Animal Cannibals Minden változik, a Bëlga Sanyi, Deniz Euforia, a Halott Pénz Szólj anyunak, hogy a városban vagyok, a Hősök Érintés, illetve Majka, Curtis, BLR és Pápai Joci Nekem ez jár című anyaga. Az év külföldi rap vagy hip-hop albuma vagy hangfelvétele címért Dizzee Rascal (The Fifth), Eminem (The Marshall Mathers LP 2), Jay-Z (Magna Carta Holy Grail), Kanye West (Yeezus) és The Weeknd (Kiss Land) van versenyben.

Az év hazai hard rock vagy metal albumáért vagy hangfelvételéért járó elismerést a Depresszió (Csak a zene), a Blind Myself (Négyszögöl), Lukács Peta (War & Peace), a Road (Tegyük fel ) vagy a Trousers (Freakbeat), az év külföldi hard rock vagy metal albumáért vagy hangfelvételéért járó díjat az Alice In Chains (The Devil Put Dinosaurs Here), a Black Sabbath (13), a Nine Inch Nails (Hesitation Marks), a Pearl Jam (Lightning Bolt) vagy a Volbeat (Outlaw Gentlemen & Shady Ladies) kaphatja.

Az év hazai hagyományos slágerzenei albuma vagy hangfelvétele díjra Csobot Adélt (Ami a szívemen, a számon – Szenes Iván szerzeménye), a Deltát (válogatásalbum), Máriót (Angyalszárnyon, Csókod íze), Mészáros János Eleket (Szenes Andor és Iván dalai – Ki nem volt szomorú?!), valamint Nótár Maryt (Jó a stílusom) jelölték. Az év hazai kortárs szórakoztató zenei albuma vagy hangfelvétele Illényi Katicáé (Világhírű filmzenék és slágerek), az Irigy Hónaljmirigyé (Mulat a király), a Peet Projecté (Overseas), Rakonczai Imréé (Ajándék) vagy a Yellow Spotsé (AgylebenyFlört I.) lehet.

Az év hazai gyermekalbuma vagy hangfelvétele címért Bíró Eszter Állati zenés ABC-je, az Eszter-lánc Mesezenekar Egyszervolt, holnemvoltja, a Mákosgubás és a Czutorborsók, a Sárik Péter Trió A világ összes kincse, valamint Szinetár Dóra Árnyacska, szörnyecske című anyaga verseng.

Az év felfedezettje Bogi, a Cloud 9+, Deniz, Gájer Bálint vagy a New Level Empire lehet.

Az év hazai dzsesszalbumai vagy hangfelvételei jelöltlistájára Csemer Boglárka (Boggie), a Dresch Quartet (Kapu és kert), a Harcsa Veronika–Gyémánt Bálint duó (Lifelover), a Mrs. Columbo (Játszd újra!/Play!), a Sárik Péter Trió (Jazzkívánságműsor), valamint Temesi Berci (On Time) került fel.

Az év hazai világ- vagy népzenei albuma vagy hangfelvétele díjra a Both Miklós Folkside (Csillagfészek), Ferenczi György (Csíkhágó Blues), a Firkin (Keep On Firkin), a Kerekes Band (Folklore Man) és Lajkó Félix (Mező) pályázik.

A gálaestet június 1-jén a Mahasz rendezi az Akvárium Klubban; a díjátadón életműdíjat is átadnak. A 18 különböző műfaji kategóriában egy zenészekből, zenei szakemberekből, újságírókból álló jelölőbizottság, valamint egy szűkebb szakmai zsűri, a Fonogram Bizottság tagjai szavaztak.

A Fonogram – Magyar Zenei Díjat – Arany Zsiráf díj néven – a magyar hanglemezkiadás kiemelkedő teljesítményeinek, valamint a nemzetközi hanglemezkiadás Magyarországon kiemelkedő sikerű és értékű albumainak díjazására alapította a Mahasz közgyűlése 1992 szeptemberében. A díjra az elismerés odaítélésének évét megelőző két naptári évben Magyarországon megjelent album nevezhető.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.