A Cycling Affairs, azaz a Bringa Ügyek című pályázatot Bécs város kreatív ügynöksége, a departure hirdette meg tavaly. A kiírók hat témacsoport köré szervezték a pályázatot, kiemelten kezelve a biztonság, a stílus és kultúra, a kerékpáros szolgáltatások, infrastruktúra és várostervezés, illetve a biciklis mindennapok kérdését.
A felhívásra 235 ötlet érkezett, köztük dizájn megoldások, városfejlesztési koncepciók, mobilalkalmazások. A pályamunkákat a Bécsi Iparművészeti Múzeum (MAK) mutatta be, a tárlat anyaga holnaptól az Erzsébet téri Design Terminálban látható egészen május 25-ig.
Az esemény a Kultúrgorilla kezdeményezésében és főszervezésében, a Budapesti Közlekedési Központ és a Design Terminál társszervezésében jött létre. Közlésük szerint az esemény célja, hogy használható ötletekkel és inspirációval szolgáljon a városlakóknak, tervezőknek és a döntéshozóknak egyaránt, elősegítve, hogy Budapest a biciklizés által még élhetőbb várossá válhasson.
A kiállítás hétköznapi problémákra reagál, megvalósítható ötletekkel járul hozzá ahhoz, hogy Budapesten is valódi közlekedési alternatíva legyen a kerékpár. A rendezvénysorozat aktualitását többek között az elmúlt évek kerékpárosbarát fejlesztései, az egyre terjedő biciklis életforma és a közbringa rendszer bevezetése adják.
A Mol Bubi rendszer első ütemben 76 helyszínen 1100 kerékpárt lehet használni. A holnap esti kiállításmegnyitót követően flash mobhoz is lehet csatlakozni: a Bélaműhely vezetésével Csepel Kerékpár csengőkkel adnak koncertet a fővárosi bringások.
A kiállításhoz kapcsolódva szombaton a Terminálban este héttől szakmai beszélgetést tartanak arról, hogy miként is épülnek fel a budapesti biciklis hálózatok, hogy a budapesti biciklis infrastruktúra alakítóit mi motiválja, de hálózattudományi szempontból is megvizsgálják a budapesti városfejlesztés és bringás kultúra egymásra hatását.
A beszélgetésen részt vesz a világ egyik legelismertebb magyar tudósa, Barabási Albert László hálózatkutató.
Mellette felszólal még a Bringangyal, Cyclonomia, a Magyar Kerékpárosklub egy-egy képviselője is. A beszélgetés második részét jövő szombaton tartják, vasárnaponként pedig a Kultúrgorilla tagjai tartanak különleges tárlatvezetést. Május utolsó vasárnapján pedig a kiállításhoz kapcsolódó műhelyfoglalkozásra várja a gyerekeket a Mini Terminál csapata.
A főszervező Kultúrgorilla 2010-ben jött létre a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, olyan témákat dolgoz fel, amelyek a városi ember fenntartható hétköznapjait a dizájn eszközein keresztül támogatják, és segítenek azok tudatosabb megélésében.