A billentyűméretezéstől a szerkezeti elemek kialakításán keresztül az orgonaházig minden alkatrész az 1700-as évek stílusában és kizárólag a korra jellemző anyagok felhasználásával készült el. Kiindulási alapként az ifjú Bach arnstadti orgonája szolgált, amelyet Wender épített 1703-ban – közölte Fassang László orgonaművész a hangszerről.
A Ceglédi Evangélikus Egyházközség vasárnap délelőtt hálaadó istentiszteletet tart felújított templomukért, a restaurált Bakos-orgonájukért és az új Bach-orgonáért. Az orgonaszentelés szolgálatát Fabiny Tamás, az Északi Evangélikus Egyházkerület püspöke végzi, a Bach-orgonát Finta Gergely orgonaművész, az Evangélikus Hittudományi Egyetem docense, a Deák téri evangélikus templom orgonistája veszi liturgikus használatba.
Délután Szabó Balázs Junior Príma díjas orgonaművész, a budapesti Zeneakadémia és a Würzburgi Főiskola tanára, valamint Fassang László Liszt- és Príma díjas orgonaművész, a Zeneakadémia és a Párizsi Konzervatórium oktatója tart szakmai orgonabemutatót, majd ad ünnepi hangversenyt Bach műveiből.
„A ceglédi Bach-orgona egyszerre tanít és inspirál, korlátoz és felszabadít, magához láncol és szárnyakat ad. Az orgonista számára egy személyben pedagógus és kamarapartner: egyértelmű, minden részletében kidolgozott zenei állásfoglalásra késztet, melyet érett zeneiséggel segít hangokba önteni. Kimondhatatlan öröm, hogy mindez Magyarországon történik meg. Ezzel a hangszerrel újabb mérföldkövet tettünk meg Európa felé” – foglalta össze az új hangszer jelentőségét Fassang László.
Az új orgonát az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. támogatásából az AerisOrgona Kft. tervezte és építette. „A magyar orgonisták régi vágya vált valóra Cegléden, valódi Bach-orgona épült, azoknak a hangszereknek a mintájára, amelyeket egykoron a mester is használt. Nemcsak a hazai, de a nemzetközi szakma is figyelemmel kísérte első új építésű saját orgonánk születését” – fogalmazott Faragó Attila, a hangszerépítő cég vezetője.