Bár jövő héten kezdődik a 14. Pécsi Országos Színházi Találkozó, a támogatás egy részéről még mindig nem tudni biztosat. Márciusban Halász János kultúráért felelős államtitkár jelentette be, hogy a mustrát az Emberi Erőforrások Minisztériuma idén is 60 millió forinttal támogatja, ebből 50 millió forintot a kiemelt támogatási keretből, 10 milliót pedig a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) miniszteri keretéből bocsátanak a fesztivál rendelkezésére.
Stenczer Béla, a POSZT egyik ügyvezető igazgatója az esemény hétfői sajtótájékoztatóján azonban elmondta, hogy bár a Nemzeti Kulturális Alap a kiemelt támogatási keretből szánt 50 millió forintot jóváhagyta, a minisztérium még mindig nem tette meg ugyanezt. A hétre ígértek választ, de a szervezők szerint ha nem kapják meg az előre tervezett összeget, akkor az Off programok veszélybe kerülhetnek. Az viszont biztos, hogy Pécs város 65 millió forinttal támogatja a seregszemlét.
Ebben az évben több nagyszabású kiállítás is várja a látogatókat. Rendhagyó kiállítást rendeznek az összes hazai színház elmúlt évadának előadásaihoz készült plakátokból, láthatók lesznek az elmúlt két színházi évad legjobbnak vélt díszlet- és jelmeztervei, s megemlékeznek a száz éve született Tolnay Kláriról, Lukács Margitról és Mészáros Ágiról is.
A holokauszt-emlékévhez kapcsolódva a Nádor Galéria ad otthont a vagy nem lenni – Zsidó színészsorsok a „hálátlan hazában” című kiállításnak, amely a száműzött művészekről emlékezik meg. Az emlékév apropóján lesz látható a mustra alatt Mohácsi János rendezése, a Dohány utcai seriff, a Budapest Klezmer Band pedig Tompos Kátyával és Dunai Tamással ad közös koncertet.
A fesztivál kiemelt művészeti partnere az idén hatvanéves Magyar Cirkusz és Varieté (Maciva) Kht. Június 12. és 15. között a Pécsi Expón lépnek fel a Magyar cirkuszcsillagok című műsorukkal, a fesztivál második felében a Baross Imre Artistaképző Szakközépiskola és Szakiskola diákjai is megmutatják magukat, a Színház téren délutánonként lépnek majd a nagyérdemű elé. Kriza Zsigmond, a Maciva igazgatója elmondta, a jubileumra a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) és az NKA támogatásával jelentették meg A szórakoztatás művészete című fényképalbumot.
A kiemelt Off programok idén is a Kodály Központban zajlanak: fellép majd a Csík zenekar, Varnus Xavér orgonaművész pedig Törőcsik Mari színművésszel Pilinszky Jánost és Maár Gyulát idézi meg.
A hagyományokhoz híven a Palatinus Hotel konferenciatermében zajlanak majd a szakmai beszélgetések, válogatás lesz látható a határon belüli és túli magyar színházi egyetemek előadásaiból, s lesznek színházi felolvasóestek is.
A Tolnay Klári-emlékévhez kapcsolódva a Magyar Művészeti Akadémia a baranyai megyeszékhelyen rendez konferenciát a színházi fesztivál ideje alatt, ahol Fekete György, az MMA elnöke és Marton Éva, az MMA Színházművészeti Tagozatának vezetője átadja a Tolnay Klárit ábrázoló bronzplakettet. Az elismerést egy, a színházi élet megújulásáért sokat tett színművésznek ítélik oda.
A hétfői sajtótájékoztatón Mihályi Győző színművész, a Színházi Dolgozók Szakszervezetének elnöke bejelentette, hogy megalapították a Básti Lajos-díjat, amelyet a fesztiválon kiemelkedő alakítást nyújtó színésznek adnak át a mustra záró gáláján. A díj fővédnöke Básti Juli színművész, Básti Lajos lánya.
A június 5–14. között zajló POSZT versenyprogramján 13 előadás szerepel, hat produkció Budapestről, hét vidékről érkezik, utóbbiak közül három határon túli színházból. A legjobb előadás, legjobb rendezés, legjobb női, férfifőszereplő, legjobb női, férfi-mellékszereplő, legjobb díszlet, legjobb jelmez, legjobb dramaturgiai munka díjáról ebben az évben Ráckevei Anna színművész, Szűcs Gábor rendező, Perczel Enikő dramaturg, Rátkai Erzsébet tervező, Karsai György kritikus, Németh Ákos drámaíró és Jean-Pierre Thibaudat kritikus (Franciaország) fog dönteni.
A szakmai zsűri mellett idén is végigköveti az eseményeket egy színész zsűri, amely az általuk legjobbnak ítélt férfi- és női alakítást díjazza, továbbá ők döntenek a Fidelio által alapított legjobb harminc évesnél fiatalabb férfi- és női színész díjáról is. A színészekből álló grémiumot Barnák László, Benedek Miklós és Vasvári Csaba alkotja.
A mustra díszvendége a két színházi társaság döntése alapján Huszti Péter (nyitóképünkön) Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész lesz.