Egy hordónyi ezüstpénz a középkorból

A középkori Lengyelországból származó ezüstpénzekből nyílt kiállítás a debreceni Déri Múzeumban.

Grund
2014. 05. 31. 7:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nyugat-lengyelországi Glogówból származó leletet 1987 októberében két helyi lakos találta egy fából készült hordóban. A kincset valószínűleg 1210 és 1215 között rejtették el − mondta Leszek Lenarczyk, a Glogówi Régészeti-Történeti Múzeum igazgatója a pénteki megnyitót megelőző sajtótájékoztatón.

Hozzátette: az összesen majdnem 7 kilogramm súlyú nemesfém lelet − több mint 20 ezer érem, több ezer töredék, hét ezüstrúd és egy ezüströg − Európa legnagyobb középkori kincsei közé tartozik.

Az érmek között a lengyel darabok dominálnak, néhány példány kizárólag ebből a leletből ismert. A legrégebbi érmék a XI. és XII. század fordulójából származnak. A glogówi kincs című kiállítást első alkalommal 1994-ben nyitották meg a helyi múzeumban.

Lengyelországon belüli körútja során több mint ötvenezer érdeklődő láthatta, külföldön eddig csak Vilniusban mutatták be − mondta Leszek Lenarczyk.


Angi János, a debreceni Déri Múzeum igazgatója a sajtótájékoztatón elmondta: a glogówi kincset bemutató tárlattal egy időben bemutatják Déri Frigyes numizmatikai gyűjteményéből az Árpád-ház uralkodóinak féltve őrzött vereteit is.

A látogató végigkövetheti a magyar címer kialakulásának folyamatát, amelynek ősi elemei, a kettős kereszt és a sávokkal osztott címer a korai pénzeken tűnnek fel először.

A kiállításon látható Szent István király híres, dupla súlyban vert dénárja, amelyből Magyarországon csupán még egy példány ismeretes, amelyet a nemzeti múzeum őriz.

Ugyancsak megtekinthető a Déri Múzeumban a közönség által még soha nem látott, Nyírmártonfalva-Gúth határában talált kincslelet: 1959-ben a gúthi erdészet csemetéskertjének kapálása közben 105 darab érme került elő, később − korszerű kutatóeszközökkel − további 27 érmét találtak a szakemberek.

A XIII. századból származó, Karintia és Krajna területén készített jó minőségű ezüstdénárokat tartalmazó kincslelet jól megvilágítja a tatárjárás előtti évtizedek magyarországi pénzforgalmát − jegyezte meg Angi János.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.