Gaál Franciskát még mindig imádják az oroszok

A világ legnagyobb színházi múzeumában, Moszkvában rendeztek kiállítást Gaál Franciska tiszteletére.

Grund
2014. 05. 24. 16:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gaál Franciska az első magyar színházi személyiség, akit bemutatnak a moszkvai Bahrusin Színháztörténeti Múzeumban, a rá emlékező kiállításon. A magyar színésznő filmjeire mindig megteltek a mozik a volt Szovjetunióban, az 1930-as 1940-es években szabályos kultusza volt.

A szovjet nézők imádták és még ma is sokan nagy szeretettel emlékeznek rá − nyilatkozta a távirati irodának Dmitrij Rogyionov, a világ legnagyobb színházi múzeumának igazgatója a Halló, itt vagyok! címmel rendezett kiállítás pénteki megnyitóját követően. Hozzátette, hogy Geréb Anna magyar színháztörténész Gaál Franciskáról szóló könyve is az ő közreműködésükkel jelent meg orosz fordításban.

Geréb Anna szerint pontosan nem tudni, miért feledték el Magyarországon Gaál Franciskát − aki valaha hatalmas népszerűségnek örvendett a Szovjetunióban −, hiszen az 1903-ban Budapesten született színésznő az 1920-as években fellépett a fővárosi teátrumokban is, majd az 1930-as években a hangos filmekben is szerepelt, igaz, nem magyar nyelvűekben.

A színésznő néhány középszerű hollywoodi moziban is játszott, de a sikert német alkotások hozták meg neki. Így vált ismertté a Szovjetunióban is, hiszen az 1930-as években egy velencei nemzetközi filmvásáron, amelyen részt vett az akkori szovjet kultuszminiszter is, bemutatták Gaál Franciska szereplésével készült egyik alkotást.

Annyira megtetszett a szovjet miniszternek a színésznő szereplése, hogy három filmjét is megvette forgalmazásra.A Szovjetunióban annak idején nagyon kevés külföldi filmet vetítettek. A nézők nem láthatták Marlene Dietrichet, vagy Greta Garbót, de Gaál Franciskát igen.

Ezzel magyarázható, hogy a mai napig fantasztikus sikere van Oroszországban − mondta Geréb Anna.

Három felvételét ma is forgalmazzák, és nincs év, hogy ne vetítenék valamelyiket az orosz tévében, vagy hogy ne készítenének róla dokumentumfilmet. Ráadásul csak a Szovjetunióban jelent meg eddig róla könyv.

Baranyi András, a Balassi Bálint Intézet Moszkvai Magyar Kulturális Központjának igazgatója arra is felhívta a figyelmet, hogy a Gaál Franciskára emlékező kiállítás június 30-áig megtekinthető, tehát a Moszkvai Nemzetközi Filmfesztivál ideje alatt (június 19. és 28. között) is látható lesz. (A moszkvai filmes mustra éppúgy A kategóriás besorolású, mint a berlini vagy a ma este záruló cannes-i – a szerk.)

A moszkvai kulturális központban emellett filmbemutatókat is terveznek, a színésznő hét filmjét fogják levetíteni júniusban.

A Magyarországom elfeledett, de a Szovjetunióban imádott színésznő fotóit, személyes tárgyait, a Paramount és az MGM filmstúdiók reklámanyagait is elhozták a moszkvai kiállításra.

Az anyagot a magyar közönség először 2009-ben, a miskolci Jameson CineFest CineClassics programjában láthatta, majd a kiállítás Londonban mutatkozott be nagy sikerrel.

A mostani eseményre Natasa Búza szakértő, a hagyaték gondozója, valamint Muszatics Péter, a CineClassics kurátora is Moszkvába érkezett.

Gaál Franciska 1903-ban született Budapesten. 1920-tól a fővárosi színházak sztárja volt (Molnár Ferenc például neki, sőt lényegében rá írta legendás egyfelvonásosát, Az ibolyát), majd 1932-től Berlinben és Bécsben lett a legnépszerűbb moziszínésznők egyike.A 30-as évek végén Hollywoodba ment, és zsinórban eljátszott három főszerepet, A Karib-tenger kalózaira nagyon hasonlító Buccaneerben a legendás Cecil B. DeMille rendezésében, a Párizsi nászútban meg Bing Crosby partnernőjeként.

1941-ben azonban rossz döntést hozott: hazajött Magyarországra – talán azért, hogy a családját megmentse.

1945 után egykori anyaszínházában, a Vígszínházban lépett fel újból, ám valójában egy vágy hajtotta csak: visszajutni Hollywoodba. Erre 1947-ben lett alkalma, de már későn.

Magányosan, kifosztva, betegen tengődött, 1973-ban halt meg egy New York-i szegénykórházban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.