Kállay-Saunders parlamenti képviselővel verseng

Óttarr Proppé izlandi képviselő a Pollapönk zenekar énekeseként jutott az Eurovíziós Dalfesztivál döntőjébe.

Grund
2014. 05. 09. 14:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Jó érzés itt lenne az Eurovízión. Részvételem hátterében persze az áll, hogy magam is zenész vagyok, pontosabban énekes, így ismertem a srácokat a Pollapönkből. Hívtak, és jöttem, belefért az időmbe” – mondta Óttarr Proppé pénteken.

Az izlandi posztpunk, vagy inkább „viccpunk” zenekar, a Pollapönk szombaton negyedikként adja elő No Prejudice (Nincs előítélet) című dalát. A 2006-ban alakult csapatban Haraldur Freyr Gislason és Heidar Orn Kristjansson gitározik, Arnar Thor Gislason dobol, Gudni Finnsson pedig basszusgitározik. A versenyen a két vokalista egyike Óttarr Proppé.

Mint kifejtette, csak néhány éve foglalkozik politikával, ahová amiatt keveredett, hogy Izland a gazdasági világválság következtében 2008-ban csődbe ment.

„A művészek egy csoportja összefogott és politikai nyilatkozatokat tett közzé arról, mit kellene tenni annak érdekében, hogy Izland talpra álljon. Aztán a folyamatok odáig vezettek, hogy 2010-ben megnyertük az önkormányzati választásokat Reykjavíkban, én is bekerültem a városi tanácsba, Jón Gnarr színész pedig főpolgármester lett. Akkori pártunkból velem együtt kivált egy csoport, 2012-ben megalakítottuk a Björt framtíd pártot (Világos jövő), tavaly 8 százalékos aránnyal bejutottunk a parlamentbe és képviselő lettem” – idézte fel Óttarr Proppé az interjúban.

Pártja jó kapcsolatokat ápol az Európai Parlament liberálisokból és demokratákból álló csoportjával, az ALDE-val, és támogatja Izland EU-csatlakozását (utóbbiról 2011-ben kezdődtek meg a tárgyalások.)

„Azért lenne fontos belépnünk az EU-ba, mert kis ország vagyunk, mindössze 330 ezer lakossal, és magunkra vagyunk hagyva, nincsenek komoly erőforrásaink. Már régen csatlakoznunk kellett volna, mert Európához tartozunk, oda köt minket a kapcsolatrendszer, a kereskedelem, az Európai Gazdasági Térségnek résesei vagyunk. A lakosság többsége egyelőre nem támogatja a tagságot, elsősorban az európai halászati politika előírásaitól való félelem miatt, azt viszont nem vita tárgya, hogy a csatlakozási tárgyalásokat be kell fejezni, és majd meglátjuk, milyen feltételekről tudunk megállapodni” – hangsúlyozta Óttarr Proppé.

Kitért arra, hogy a politikai elfoglaltság Izlandon nem jelenti azt, hogy az emberek feladják korábbi munkájukat a képviselőségért. Hozzáfűzte: bár ideje nagy részét mostanában a politika tölti ki, zenészként is aktív.
Megválasztása óta két lemezt készített, az egyik egy diszkóalbum gyerekeknek, a másik pedig a néhány éve újraaktivizálódott zajos rock zenekara, a Ham új anyaga.

„A Ham első időszaka 1988-tól 1994-ig tartott és azért hagytuk abba, mert besokalltunk a sok szervezési problémától és technikai akadálytól, ami előttünk tornyosult. Érdekes módon a zenénkre valahogy akkor figyeltek fel, amikor már nem léteztünk, és a sikert nem élvezhettük együtt. Nyolc évig szünetelt a Ham, aztán újrakezdtük, és amikor a Rammstein Izlandra jött játszani, mi lettünk az előzenekar, úgyhogy a dolgok azóta tartanak ismét. Idén nyáron két fesztiválon is játszunk” – mesélte a képviselő.

Óttarr Proppé elmondta, hogy a hetvenes évek végén, nyolcvanas évek elején Izland nagyon unalmas ország volt, kevés kapcsolattal az európai kultúrával, és az emberek ki voltak éhezve az újdonságra, a kihívásokra. Ekkor jöttek be a képbe az akkortájt alakult rock és punkcsapatok, köztük a Tappi Tikarrass, amelyikben már a fiatal Björk is énekelt, és később a Sugarcubes meghozta az európai ismertséget az izlandi könnyűzenének. Proppé kiemelte Einar Örn Benediktsson szerepét, ő a Sugarcubes előtt a Purkurr Pillnikk nevű punkbandával a nyolcvanas évek elején egy év alatt négy lemezt csinált.

„Van egy 1982-ben készült film arról a korszakról, a címe Rock in Reykjavík, ebben Einar azt mondja: nem az a fontos, mire vagy képes, hanem az, mit teszel. Ez nagyon jól jellemzi, ami akkor lezajlott az izlandi zenében és kultúrában”.

A zenész-politikus szerint a Pollapönk (magyarul: Kölyökpunk) vidám, fogyasztható punkzenét játszik. A No Prejudice című dal a toleranciáról szól, ami az Eurovíziós Dalfesztivált is jellemzi. „El kell tüntetnünk a bennünk élő előítéleteket, a zene pedig nagyszerű eszköz ehhez”.

A Pollapönköt kísérő másik vokalista, Snaebjörn Ragnarsson szintén ismert Izlandon, a Skálmöld, egy viking/folk metál csapat basszusgitárosa. „Nem voltam nagy híve az Eurovíziós Dalfesztiválnak, de a Pollapönk hívott fellépni, és most már látom, hogy jól döntöttem, klassz itt”.

Az Eurovíziós Dalfesztivál döntőjét az M1 szombaton 21 órától élőben közvetíti.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.