Kamáncse, baglama és perzsa mágia

A klasszikus perzsa térdhegedű legavatottabb mestere egyik legizgalmasabb projektjével érkezik a Müpába.

Grund
2014. 05. 17. 11:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kayhan Karhol csodagyerekként kezdte zenei pályafutását. Hétéves korában kezdett tanulni hangszerén, a kamáncsén, 13 évesen már az Iráni Rádió és Televízió Nemzeti Zenekarának tagja volt. Öt évet töltött a zenekarnál, majd tudását tovább bővítendő, különböző régiók dialektusait tanulmányozta.

A perzsa mellett származásából adódóan a kurd zenéből is sokat tanult, hiszen a két kultúrát legalább ugyanannyi köti össze, mint amennyi elválasztja. Az iszlám forradalom után − amikor sok egyetemet zártak be évekre −, elhagyta Iránt. Több nyugati országban élt, így Kanadában is, ahol az ottawai Carleton Egyetemen tanult zeneszerzést. Elsősorban nem politikai okok miatt döntött a távozás mellett, hanem mert folyatni akarta zenei tanulmányait.


Kiemelkedő tehetségére akkor figyelt fel a nyugati világ, amikor a csellista Yo-Yo Ma által alapított Silk Road Project tagja lett. A projekt kamarazenekarával, a Silk Road Ensemble-lel a világ legfontosabb színpadain lépett a közönség elé.

A Masters of Persian Musicban Irán legismertebb énekeseivel – Mohammad Reza Shajariannal, Shahram Nazerivel – játszott együtt és komponált számukra műveket. 1991-ben Dastan néven megalapította híressé vált, iráni klasszikus zenét játszó együttesét, majd 1997-ben Sudzsát Khán indiai szitármesterrel és egy tablással kiegészülve elíndította a Ghazal formációt.

Zeneszerzőként filmekhez és tévésorozatokhoz komponált muzsikát, a Francis Ford Coppola rendezte Youth Without Youth című film zenéjén Osvaldo Golijovval dolgozott együtt. Három albuma – a Faryad, a Without You és a The Rain – is Grammy-jelölést kapott, melyből az utóbbi lemez az iráni és az indiai zenei kultúra különleges fúziója.

Legutóbb 2011-ben járt hazánkban, akkor egy tradicionális, korunk legkiválóbb perzsa zenészeiből álló együttes kísérte el. A Művészetek Palotájában (Müpa) a baglamán játszó Erdal Erzincan lesz a partnere, akinek személyében Karhol remek társra talált.

Mindketten szívesen kalandoznak az általuk képviselt stílus határmezsgyéin, egy pillanatra sem tévesztve szem elől a tradíciók tiszteletét. Ebben a szellemiségben készült el második lemezük is, melynek egyik vezérfonala, hogy a hagyomány ismerete és tisztelete sem zárja ki az újraértelmezés lehetőségét.

Az eksztatikus szólók, az áramló kreatív energiák és a messzire mutató zenei ívek mágiája szabadul majd el a Müpa Fesztivál Színházában is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.