Az eddig fennálló kapcsolatot a Művészetek Palotájában írásban erősítette meg az intézmény vezérigazgatója, Káel Csaba és Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Zrt. ügyvezetője, Márta István. A megállapodás szerint a két intézmény ezentúl közös koprodukciók létrehozásával kívánja felhívni a figyelmet a hazai és nemzetközi zenei élet kiemelkedő előadóművészeire.
Káel Csaba szerint az együttműködés egyik célja, hogy a minőségi kultúra területén új, közös produkciókat hozzanak létre. „Erre már eddig is volt példa, Ligeti György Le Grand Macabre című operáját tavaly májusban a pécsi Pannon Filharmonikusok adták elő a Müpában, idén pedig a tavaszi fesztivál nyitókoncertje a pécsi zenekar, a Szegedi Kortárs Balett és a Müpa koprodukciójában valósult meg. Az ehhez hasonló minőségi produkciók létrehozását segíti a mostani megállapodás” – jelentette ki.
A vezérigazgató kitért arra is, hogy a pécsiekkel való együttműködésnek van egy „profán, gazdasági oldala” is. „Amikor egy nagy külföldi előadót hívunk meg Magyarországra, más tárgyalási pozíciót jelent, ha a budapesti mellett egy vidéki koncertlehetőséget is ajánlunk. Ez érinti a tiszteletdíjat, az utazást, a promóciót is” – magyarázta.
Úgy véli ugyanakkor, mindezek csak eszközök, az együttműködés lényege, hogy elinduljon egy párbeszéd, és mindkét fél jobban odafigyeljen arra, mi történik a másik háza táján. „A budapesti zenei intézményekkel, így a Zeneakadémiával és Operaházzal, valamint újabban a Budapest Music Centerrel is nagyszerű kapcsolatokat ápolunk, ezt szeretnénk kiterjeszteni vidéki intézményekre is” – mondta Káel Csaba, megjegyezve, hogy a Szimfonikus felfedezések elnevezésű sorozatuk az új, tizedik évadban a Pannon Filharmonikusok koncertjével veszi kezdetét, és ennek alkalmából kiállításon mutatják be Pécs kulturális életét.
Márta István jelezte, viszonzásként a Kodály Központban tárlatot rendeznének a Művészetek Palotája tízéves történetéről. Hangsúlyozta, a Kodály Központ méltó partnere a Művészetek Palotájának: hároméves éves fennállása alatt 579 rendezvényt − 473 koncertet és 106 konferenciát − tartott. A régió zenei központjában eddig 276 ezer látogató fordult meg.
A baranyai megyeszékhely polgármestere, Páva Zsolt kiemelte, Pécs a kultúra városa, amely szlogent igen komolyan veszik. E megtisztelő cím felelősséggel is jár: egyik feladata a városnak, hogy a művészeti tevékenység tovább erősödjék a régióban, s ehhez az olyan kiváló adottságokkal bíró létesítmények mellé, mint a Kodály Központ, partnerek szükségesek.
Egyedüli nem fővárosi zenekarként a Pannon Filharmonikusok tart állandó bérletes előadásokat Budapesten. Pénteken a zenekar a 2013−14-es évad zárókoncertjét tartotta a Müpában. Az öt szín: aranyokker című – emlékezetes − koncert szólistája Jan-Erik Gustafsson finn csellóművész volt, a pécsi zenekart Bogányi Tibor vezényelte.