Miért fizetett Magyarország a Seuso-kincsért?

A The Art Newspaper ismertette Baán László álláspontját is Seuso-ügyben.

Baán László
2014. 05. 13. 14:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múltban három ország nyújtott be keresetet a Seuso-kincs iránt, de Magyarország szempontjából minden rendelkezésre álló információ azt a tényt látszik megerősíteni, hogy a kincset az 1970-es években a Balaton környékén folytatott illegális ásatások során fedezték fel.

Ennek fontos bizonyítéka például az egyik műkincsen, az úgynevezett vadásztálon olvasható felirat, amely a Balaton latin elnevezésére utal (Pelso), valamint a kincset elsőként, még a római korban elrejtő család neve (Seuso).

Magyarország mindig is sajátjaként tekintett a teljes Seuso-kincsre, és sosem fogadta el azt a feltételezést, hogy az ezüstkészlet bármely más ország tulajdona lehet.

A magyar jogszabályok szerint a Magyarország területén felfedezett régészeti leletek kivétel nélkül az állam tulajdonát képezik.

Magyarország mindig kitartott azon álláspontja mellett, hogy a Seuso-kincset illegális módon ásták ki és vitték ki az országból, így a kincs további birtokosai e tekintetben nem támaszthatnak valós jogi követelést. Magyarország a kezdetektől a kincs visszaszerzésére, minden egyes darab repatriálására törekedett.

Az a tény, hogy az Egyesült Királyság illetékes hatósága a visszaszerzési megállapodás alapján feltétel nélküli engedélyt adott a Seuso-kincs darabjainak Magyarországra történő kivitelére, közvetlen bizonyítéka annak, hogy az angolok Magyarország műtárgyak iránti követelését hallgatólagosan elismerik.

Bár Magyarország több évtizede próbálja visszaszerezni a Seuso-kincset, a magyar szakértőknek eddig nem nyílt lehetőségük a kincs darabjainak közvetlen vizsgálatára. Most, hogy a kincs részben visszakerült hozzánk, tanulmányozhatóvá vált és reméljük, közvetlen bizonyítékot szolgáltathatunk arra, hogy valóban magyar földből ásták ki – még akkor is, ha negyven év után erre csekély esély mutatkozik.

Magyarország a megegyezéses megoldást előnyben részesítve ellentételezésként 15 millió eurót fizetett a hét repatriált műtárgy eddigi birtokosának. Igaz, ez az összeg jóval alacsonyabb, mint a tárgyak becsült piaci értéke, megszerzésük semmiképp nem nevezhető vételi ügyletnek.

Magyarország ugyanis soha nem mondott le a kincsek tulajdonjogáról.

De mivel jelen esetben üzleti tranzakcióról volt szó, reálisan nézve nem várhattuk el, hogy a kincs darabjaival kapcsolatban birtokjoggal rendelkező fél ezen jogát ellentételezés, azaz költségei megtérítése nélkül feladja. Véleményünk szerint a visszaszerzési megállapodás kölcsönösen előnyös mind a magyar, mind a korábbi birtokos számára.

Miután a Seuso-kincs nyolc darabja (hét ezüsttárgy és a rézüst, amelyben elrejtették) visszakerült hazánkba, a legkevesebb, amit tehetünk, hogy nyilvánosan is kiállítjuk őket – erre Angliában sosem nyílt lehetőség.

Jelenleg a hazatért darabok az Országházban tekinthetők meg, amely jelképezi a pártok között a kincs repatriálásával kapcsolatban mindig is létező konszenzust. A műtárgyak szakértői vizsgálatokat követően a nemzeti múzeumunkban kerülnek elhelyezésre, és ezáltal elérhetővé válnak a szakemberek és a látogatók számára egyaránt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.