Öngyilkos lett a svéd filmrendező

A Rodriguez nyomában című, Oscar-díjas dokumentumfilm 36 éves alkotója rövid ideje depresszióban szenvedett.

Grund
2014. 05. 14. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bendjelloul bátyja, Johar az Aftonbladet svéd napilappal szerdán közölte, hogy testvére önkezével vetett véget életének kedden. Elmondta, hogy a rendező rövid ideje depresszióban szenvedett. „Az élet nem egyszerű” – idézte a svéd napilap Johar Bendjelloult, aki hozzátette, hogy életének legrosszabb pillanata volt, amikor üzenetet kapott testvére öngyilkosságáról.

A svéd rendőrség korábban csak annyit közölt, hogy a filmes kedd este halt meg Stockholmban. Halálának körülményeiről nem számoltak be, azt azonban közölték: nem merült fel bűntény gyanúja.

A halálhír mélyen megrázta a svéd filmes társadalmat. „Mindannyiunkat sokkolt a hír. Malik Bendjelloul az egyik legizgalmasabb filmesünk volt, ezt fényesen bizonyította tavalyi Oscar-díja is” – mondta Jan Goransson, a Svéd Filmintézet szóvivője. Hozzátette, hogy Bendjelloul halála előtt egy új mozifilmen dolgozott, de erről nem árult el részleteket.

Bendjelloul a kilencvenes években gyerekszínészként dolgozott egy svéd tévésorozatban. Felnőtt pályafutását a svéd közszolgálati televízió egy kulturális műsorának riportereként kezdte. Anyaggyűjtés közben talált rá a hetvenes években a fajüldöző rendszer idején Dél-Afrikában kultsztárrá vált detroiti dalszerző-énekes, Sixto Rodriguez történetére. A rockzenész, akinek zenei pályája Amerikában hamar megfeneklett, még csak nem is tudott arról, hogy mekkora hősként és sztárként tisztelték a világ másik felén, építkezéseken dolgozott Detroitban.Bendjelloul négy évig forgatta a dokumentumfilmet, amelyben szinte krimibe illő fordulatokkal idézte fel nyomozását az énekes után. A film elkészítésének negyedik évében már szinte minden tartalékát felélte, és szponzora is kihátrált a produkcióból, így aztán más munkákat vállalt, hogy egyenesbe jöjjön, majd mobiltelefonjával fejezte be a felvételeket, és maga készítette a szükséges animációkat is.

2013-ban, három évtizeddel az utolsó svéd Oscar-díj után, amelyet Ingmar Bergman Fanny és Alexander című filmjének ítélt oda az Amerikai Filmakadémia, a Rodriguez nyomában elnyerte a legjobb dokumentumfilm Oscar-díját. A produkció számos egyéb rangos elismerést kapott, és újabb lökést adott Rodriguez karrierjének is.

Hynek Pallas svéd filmkritikus, aki tavaly elkísérte a rendezőt Hollywoodba az Oscar-gálára, visszafogott, de célratörő emberként jellemezte. „Hihetetlenül tehetséges mesélő volt. Egy maratoni futó ereje dolgozott benne; oly sok évig dolgozott a filmen, néha minden pénz nélkül, de elérte a célját” – emlékezett meg róla.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.