Pannonica Rotschild, a rebellis bárónő

Thelonious Monk muzsikája kíséri Pannonica Rotschildet a szülői háztól a New York-i dzsesszvilágig.

Helikon Kiadó
2014. 05. 30. 14:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sármos férj, gyerekek, nagyvilági élet és hatalmas vagyon − a gyönyörű, talpraesett, magyar származású Pannonica Rothschild bárónőnek a második világháborút követően látszólag mindene megvolt. A legendás dzsesszzenész, Thelonious Monk Round Midnight című dala azonban olyannyira megigézte, hogy – családját elhagyva – elindult megkeresni férfit. A Helikon Kiadó gondozásában megjelent Pannonica – A lázadó bárónő című könyvből minden kiderül, ami ezután következett.

 

 

Nica New Yorkba utazik, ahol az arisztokrácia kitaszítja, a zenésztársadalom viszont tárt karokkal fogadja. Nyitható tetejű Bentley-je rendszeresen a klubok előtt parkol, a lassan legendává váló Pannonica pedig odabent Bibliának álcázott laposüvegéből kortyolgatja a whiskyt. Mindenkit ismer, és mindenki ismeri őt is a New York-i éjszakában. Számos pletyka kering róla, sorsa azonban akkor pecsételődik meg véglegesen, amikor lakásában holtan találják a kábítószerfüggő szaxofonistát, Charlie Parkert.

A „jazzbárónőnek” hosszú évekbe telik, mire megtalálja Thelonius Monkot, de amikor ez végre találkoznak, Nica a különc zseni legfőbb támasza és múzsája lesz; sőt később többször rögzíti is a férfi koncertjeit. Az egyik, Five Spot Caféban készült felvételen például ez hallható:

Jó estét, hölgyeim és uraim! Thelonious Monk vagyok. Egy kis dal következik, amit ennek a gyönyörű hölgynek írtam. Azt hiszem, az édesapja egy olyan pillangóról nevezte el, amit meg akart fogni. Nem hiszem, hogy sikerült megfognia azt a pillangót, de következzen a dal, amit neki írtam: Pannonica.


Ki is hát ez a megfoghatatlan pillangó, a vakmerő jazzrajongó, a kor New York-i zenészeinek bőkezű mecénása és őrangyala?

Úgy emlegetik, a „Jazz bárónő”. Egy fekete férfival él együtt, egy zongoristával. A háborúban Lancaster bombázókon repült. Az a narkós szaxofonista, Charlie Parker a lakásában halt meg. Öt gyereke volt és 306 macskávalélt együtt. A család kitagadta (nem tagadták ki, tiltakozott másvalaki). Húsz dalt írtak neki (nem, huszonnégyet!). Végigkergette Miles Davist a Fifth Avenue-n. Hallottál a drogokról? Bement a börtönbe, hogy a férfi megússza a büntetést. Hogy ki az? Hát, Thelonious Monk. Igazi szerelmi történet, az egyik legszebb.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.