Tekintélyes brit lap méltatta a Seuso-kincseket

A nemzetközi múzeumi világ vezető lapjából az is kiderül, hova kerülnek a Seuso-kincsek, s kik az eladók.

tgi
2014. 05. 13. 14:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyarország már visszaszerezte a Seuso-kincs felét című terjedelmes írásban a The Art Newspaper beszámol Magyarország erőfeszítéseiről, a leletegyüttes műkereskedelembe kerüléséről és a lap által zavaros történetnek aposztrofált, a műkereskedőkhöz köthető, több mint három évtizedes hányattatásáról.

(A cikk magyar fordítása itt olvasható.)

A Martin Bailey által írt cikk idézi a kincs további részét birtokló Lord Northampton ügyvédjét is, aki szerint a Lord befektetésének megtérülése, illetve vagyona jelentős gyarapodása céljából vásárolta meg a Seuso-kincs egy részét és mindig is tovább akarta értékesíteni a műtárgyakat.

A cikk megállapítja azt is, hogy a kincsek egy részének Magyarországra kerülését követően Lord Northamptonnak nem lesz könnyű dolga, ha értékesíteni kívánja majd a kincseket.

A lapszámban cikket közöl Colin Renfrew, régész, tudós, a brit Felsőház tagja is, aki szerint az ezüstkincs hét darabjának Budapestre való haza kerülése a leletek szomorú történetének pozitív fejleménye.

A Továbbra is szégyen árnyékolja a Seuso-kincset című írásában a tudós megállapítja, lehangoló, hogy Magyarország kormánynak 15 millió eurót kellett fizetnie azért, ami vélhetően eleve a saját tulajdona volt, de azt is hozzáteszi, hogy innentől a kincsek további részei mások számára eladhatatlanná váltak.

(Ennek a cikknek a magyar fordítása itt olvasható.)

„Megnyugtató, hogy a késő római kori Seuso-kincsként ismert páratlan ezüstkészlet eltulajdonításának szomorú története, úgy tűnik, kielégítő végkifejlet felé tart. E kusza történetben megnyilvánul a kapzsiság és felelőtlenség, amelyet olyan magas rangú műgyűjtők tanúsítottak, akiknek ismerniük kellett volna a tisztességet, ahelyett, hogy a legkisebb tiszteletet sem mutatva gyors és könnyű profitszerzésként kezeljék a világ régészeti örökségét” – írja Colin Renfrew.

A régész, tudós, a brit Felsőház tagja nem kételkedik abban, hogy a Seuso-kincs Magyarország jogos tulajdona, s azt is elárulja írásában, hazánknak kik adták vissza a műkincseket.

„Az eladók között, akik 15 millió euróval lettek gazdagabbak, nem szerepel Northampton márkija, mivel az ezüst kincset egy befektetési társaság értékesítette, amelynek kedvezményezettjei az első, 1980-as, szerencsétlenül járt vásárlást megejtő, néhai Peter Wilson két fia volt. Ludovic de Walden, a márki jelenlegi ügyvédje, múlt héten jelezte, hogy a fennmaradó hét darab tulajdonosa továbbra is a márki.”

Az újság megszólaltatja Baán Lászlót, a Szépművészeti Múzeum főigazgatóját, a kincsek visszaszerzéséről folytatott tárgyalások vezetőjét is, aki szerint a magyar szakértőknek végre lehetősége nyílik a kincsek vizsgálatára, és így közvetlen bizonyítékot találhatnak arra vonatozóan, hogy a leletegyüttest magyar földből ásták ki.

(Baán László cikke itt olvasható.)„Jelenleg a hazatért darabok az Országházban tekinthetők meg, amely jelképezi a pártok között a kincs repatriálásával kapcsolatban mindig is létező konszenzust. A műtárgyak szakértői vizsgálatokat követően a Magyar Nemzeti Múzeumban kerülnek elhelyezésre, és ezáltal elérhetővé válnak a szakemberek és a látogatók számára egyaránt” – olvasható Baán László írásában.

A The Art Newspaper cikkeinek magyar fordításait a Szépművészeti Múzeum bocsátotta az MNO rendelkezésére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.