Végre megjelent a 80 huszár DVD-n

Sára Sándor és Csoóri Sándor korrajza, a 80 huszár próbára tette a cenzúra türelmét a nyolcvanas években.

kgy
2014. 05. 21. 13:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az operatőrként és rendezőként is fantasztikus életművet magáénak tudó Sára Sándor a hetvenes években egy 1848-ba helyezett, áthallásos filmmel tette próbára a cenzúra türelmét. A 80 huszár végre most DVD-n is megjelent a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet kiadásában, egy félórás beszélgetéssel a forgatókönyvíró-rendezővel és Hermann Róbert hadtörténésszel. Ahogy a kisfilmben Sára elmondja, neki és más kollégáinak is számos terve elhalt a korban a cenzúra forgatagában, és a 80 huszárhoz is kellett némi trükk, hogy végül a lengyel–magyar barátság köpönyegébe bújtatva közös munkaként leforgathassa a filmet.

Huszáregyenruha terve a 80 huszárhoz

Fotó: Filmkultura.hu

A 80 huszár még mai szemmel nézve is remek rendszerkritika, miközben jelesül működik történelmi filmként is – sőt hitelessége jócskán meghaladja a meseszerű irodalmi adaptációkét. Ezt megerősíti Hermann is, aki úgy fogalmaz, egy konkrét huszárszökésen túl, amely a film alapjául szolgált, a mű nagy erénye, hogy az 1848–49-es szabadságharc hasonló eseteinek összefoglalásául is szolgál. A Csoóri Sándor és Sára Sándor forgatókönyvéből készült alkotás egy Lengyelországban, osztrák kötelékben állomásozó huszárszázadról szól, akik a tiltás ellenére hazatérnek Kossuthék és szeretteik hívó szavára. Ám a kalandos út mellett a birodalom retorziójával is meg kell küzdeniük, s végül a hazatérés teljes tragédiával és a század megsemmisülésével végződik.

Sáráék nagyon pontosan érezték, hogy a 80 huszár akkor válik a hetvenes évek végi elnyomás állapotának kifejező mozijává, ha nem heroizálják a huszárokat, nem mitizálják az eseményeket. Ennek megfelelően a végsőkig kitartóak, a természeti akadályokat és az osztrák seregek túlerejét egyszerre igyekeznek állni, ám a metafora csak úgy kerek, ha küldetésükben sikertelenek lesznek. Csoóri és Sára ambíciója nyilvánvaló, döntésük, hogy számos hasonló vállalással szemben ne ifjúsági kalandfilmet készítsenek, őket igazolta. Sára a küzdelmet véresnek, kegyetlennek ábrázolja, és fantasztikus színészek öltik fel a zubbonyt: Tordy Géza, Cserhalmi György, Madaras József, Oszter Sándor és Juhász Jácint mellett Mécs Károlynak és a pimaszul fiatal Reviczky Gábornak a hálátlan ellenségszerep jutott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.