Cseh Tamás Program: a szakma örül

Biztató kezdeményezésnek tartja a szakma az EMMI által kezdeményezett Cseh Tamás Programot.

thy
2014. 06. 20. 8:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Akvárium Klubban ült le egymással beszélgetni három, a magyar könnyűzenei életet alaposan ismerő szakértő – Póka Egon zenész, zenepedagógus, Tóth Tibor menedzser, a Sziget Kulturális Menedzseriroda munkatársa és Szabó Áron „Vasaló” zenész, az Artisjus vezetőségének tagja – a terület állami támogatásának mikéntjéről.

A beszélgetőpartnerek között sajnos abban a kérdésben volt a legteljesebb véleményazonosság, hogy rendkívül rossz helyzetben vannak a magyar zenészek. Pápay György, az Örökség Kultúrpolitikai Intézet ügyvezető igazgatója példaként hozta fel a Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége legutolsó jelentését, mely arról árulkodik, hogy 2013-ban lényegében egyharmaddal csökkent az eladott hanghordózók száma, és ezt a drasztikus bevételkiesést nem képesek ellensúlyozni az egyébként látványosan növekedő, digitális zenekereskedelemből származó bevételek sem.

Rémisztő honoráriumok

Póka Egon emlékeztetett: mára lényegében teljesen megszűnt a lemezeladás, és ijesztően csökkent a koncertek száma is, amiért mindenekelőtt a média tehető felelőssé, ugyanis teljesen kiszorultak az olyan élőzenét népszerűsítő programok, mint a Nagy-szín-pad című műsor volt például. Tanítványai rémisztő esetekről számolnak be a honoráriumokat illetően, az egyik legfelkapottabb budapesti sétálóutcában akad olyan szórakozóhely, ahol két zenész együtt alig kétezer forintot kap az esti fellépésért.
A Szabó Áron által ismertetett adatok is lehangolók: a szerzői jogdíjakból befolyó összegek alapján nagyjából száz zenész él a magyar átlagbér felett, további százötven közelíti meg ezt a jövedelemhatárt, viszont összesen nagyjából nyolcezer érintett szerzőről beszélhetünk.
Cseh Tamás Program több szempontból is hatékony gyógyírt kínálhat majd a problémák hosszú távú kezelésére. A kis vidéki klubok támogatása például több szempontból is jótékonyan hathat a zenei életre – értettek egyet a beszélgetés résztvevői. Egyfelől fehéríti a gazdaságot, hiszen a támogatás miatt el kell számolni, számlát kell adni, másfelől a zenekaroknak nem kell kigazdálkodni a bérleti díjat egy-egy vidéki koncert alkalmából.

Pályakezdők, klubok előnyben

Abban is véleményazonosság alakult ki az este folyamán, hogy a legfontosabb a zenei produkciókat népszerűsítő médiafelületek erősítése lenne. Póka Egon arra is felhívta a figyelmet, hogy fontos a különböző művészeti – filmes, képzőművészeti, táncos és zenei – képzésben résztvevő fiatalok közötti együttműködést erősíteni. Szabó hozzátette ehhez, hogy a zenei menedzsment is kiemelt kérdés, hiszen az esetleges külföldi megmérettetés küszöbéig eljutó fiatal zenekarok olyan kihívásokkal találhatják szembe magukat, amire nincsenek felkészülve.

Idén négyszázmillió forinttal indul a könnyűzenei műfajnak létrehozott hároméves program – a döntést májusban jelentette be Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere. A program többek között kiemelten kíván foglalkozni a pályakezdő zenekarokkal, a klubok támogatásával, egyúttal a magyar rockzene történeti értékeinek megfelelő dokumentálása is a kiemelt célok között szerepel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.