Gedeon József, a szövetség elnöke a sajtótájékoztatón elmondta, az 1997-ben alakult szervezet 9 tagja az elmúlt évben összesen 340 előadást tartott, amelyből 28 bemutató volt, és ezek 210 ezer nézőt vonzottak országszerte. Hangsúlyozta, hogy az idén is széles műfaji kínálattal, egész nyáron színvonalas programokkal, prózai és zenés színházi produkciókkal, komoly- és könnyűzenei koncertekkel, táncelőadásokkal, kiállításokkal, filmvetítésekkel, konferenciákkal és gyerekműsorokkal várják a nézőket.
Az elnök, aki egyben a Gyulai Várszínház igazgatója is, hozzátette, költségvetési támogatásuk évről évre egyre kisebb, a bemutatók száma ennek köszönhetően folyamatosan csökken és kevesebb önálló produkció jön létre. Mint mondta, szeretnék, ha legalább egy évre előre tervezhetnének. A legnagyobb problémának azt nevezte, hogy a minisztériumtól pályázat alapján kapott a támogatást olyan későn tudják meg, hogy tervezhetetlenné válik az évad.
A fővárosban a Budapesti Nyári Fesztivál két helyszínen, a Városmajorban és a Margitszigeten várja a közönséget – mutatta be a programokat Bán Teodóra, a fesztivál igazgatója. Előbbi helyszínen, a Városmajori Szabadtéri Színpadon a június 6-i Piszkos Fred, a kapitány című, Rejtő Jenő regényéből készült művel nyitják az évadot, míg a Margitszigeten Snétberger Ferenc For My People (Népemnek) című műve indítja a nyári szezont június 13-án. A programok közül az igazgató kiemelte a drámaíró születésének 450. évfordulója előtt tisztelgő, június 20. és 22. között megrendezendő mini Shakespeare Fesztivált, amelynek keretében a Margitszigeten vendégeskedik a Globe Színház társulata.A Moszkvai Állami Balett előadásában június 27-én Sztravinszkij Tavaszi áldozat és Tűzmadár című műveit láthatja a közönség. Az operaházzal közös, július elején bemutatott Carmen egy hosszútávú közreműködés első állomása, augusztusban az Aidát tűzik majd műsorra – fogalmazott az igazgató. A további programok közül Lajkó Félix a Dohnányi Zenekarral közös fellépését és a Buena Vista Social Club búcsúkoncertjét, a My Fair Lady című musicalt és a Székely Dózsa György című táncszínházi előadást említette meg Bán Teodóra.
A Gyulai Várszínház felsorolhatatlanul színes kínálatából kiemelkedik a jubileumi 10. Shakespeare Fesztivál, amely a Nemzeti Színház művészei mellett a Globe Színház, valamint a szentpétervári Balti Ház Fesztivál Színház társulatát is vendégül látja. A londoniak a Sok hűhó semmiért című darabot mutatják be Max Webster rendezésében, Luk Perceval rendezésében pedig a Hamlet lesz látható. Gedeon József igazgató szólt még a lengyel Hamletről, a chilei Othellóról, emellett Caroll Vanwelden koncertjéről is. Mint mondta, látható lesz a Lear király Cserhalmi György főszereplésével, és egy Shakespeare-konferenciát is szerveznek Gyulán.
A Várszínház június 27-től augusztus 10-ig tartó, 51. évada valódi összművészeti fesztivál lesz, mondta el Gedeon József. Kiemelte a programok közül a David Doiashvili rendezésében színpadra állított Szentivánéji álmot, a Sopsits Árpád rendezésében bemutatott, Szerb Antal Utas és holdvilág című művéből készült produkciót, valamint a 3:1 a szerelem javára című darabot , Bagó Bertalan rendezésében. De lesz Munkácsy, a festőfejedelem musical, dzsesszfesztivál, Körös-völgyi sokadalom, és a gyulai születésű Halmos Béláról is megemlékeznek egy Népzenei és Világzenei Fesztivállal.
Kisvárdán két részből áll a nyári program. A Várszínházi Esték mellett a Magyar Színházak 26. Kisvárdai Fesztiválja kínál igényes szórakozást a színházbarátok számára. Ez utóbbi a határokon átívelő magyar színházi szakma együttműködésére koncentrál. A 18 verseny- és 7 versenyen kívüli produkciót délelőtti szakmai beszélgetések vezetik fel. A Várszínházi Esték programján a gyerekelőadások mellett a Csakazértis szerelem, a Mágnás Miska, a Fergeteges című produkciót is műsorra tűzik, és A vörös malom című musicalt mutatják be Miklós Tiborra emlékezve.A „Shakespeare 450” jegyében zajlik a Kőszegi Várszínház nyári programja is. A Nádasdy Ádám-féle fordításban lesz Vízkereszt, vagy bánom is én. A holokauszt-évfordulóhoz kapcsolódva a Rose című darabot tűzik műsorra, színpadra állítják Agota Kristof A nagy füzet című regényét is, Ostromopera címmel pedig megemlékeznek a Kőszegi vár 1532-es ostromáról.
Szegeden a megújult és megfordított színpad áll a középpontban. A Fogadalmi templom felújítása miatt a közönség idén a Dóm tér másik oldalán élvezheti az előadásokat. A július 4-én kezdődő szezon produkciói közül kiemelkedik a Zorba, a görög című nyitóelőadás, amelyet lenyűgöző látványvilággal tárnak a közönség elé. A legnagyobb feltűnést valószínűleg a non-replica előadásban világpremierként bemutatott Mamma Mia!, valamint a Gerard Depardieu szereplésével bemutatott Háry János keltik majd a szezonban, de A csárdáskirálynő és az Elfújta a szél is komoly érdeklődésre tarthat számot. Mint Herczeg Tamás igazgató elmondta, 70-75 ezer látogatóra számítanak idén nyáron.
Szentendre a nagyszabású Czóbel-kiállításhoz kapcsolódva kínál összművészeti programokat a nyárra. A szezon az Örkény Színházzal közös, Mácsai Pál rendezte Übü király bemutatójával indul, emellett az Orlai Produkcióval közös bemutatót, a Happy Endinget emelte ki Kálnoki-Gyöngyössy Márton, a Szentendrei Teátrum és Nyár ügyvezetője. Hozzátette, koncertek, gyerekelőadások, és fesztiválok – köztük a IX. Szentendre éjjel-nappal nyitva – kíséri végig a nyarat. Lesz dzsesszfesztivál, és fellép a Vujicsics együttes is, vendégük Szörényi Levente.
A Zsámbéki Színház Bázison a közös évadnyitón a tavaly elhunyt alapítóra, Mátyás Irénre emlékeznek. A nyári előadások közül kiemelkedik a HUPS! Crew bábprodukciója, a Szentivánéji álom-előadás, és Gergye Krisztián Marat/Sade-rendezése, amelynek minden szerepét női színészek játsszák majd.
A helyszínekről, a programokról és az előadókról további információt a www.szabadteriszinhazakszov.hu oldalon találnak.