Emléktáblát kapott a Lánchíd tervezője

Felavatták a Lánchíd tervezőjének, William Tierney Clarknak az emléktábláját a híd pesti oldalán.

Grund
2014. 06. 13. 13:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Tierney Clark élete számos olyan értéket hordozott, amelyeket szeretnénk megtartani és a jövő számára örökül hagyni” – mondta Szentes Tamás. A főpolgármester-helyettes a tábla felavatásakor hangsúlyozta: az építész elhivatott volt, szerette a szakmáját, és maximalista volt mind magával, mind munkatársaival szemben. A híd építésekor személyesen ellenőrizte a különböző beszállítók által gyártott elemek minőségét, és nagy hangsúlyt fektetett az építésben részt vevők kiválasztására is. „A legjobb minőséget akarta elérni, mert ő az örökkévalóságnak dolgozott.”

Gróf Széchenyi István kezdeményezésére William Tierney Clark angol mérnök tervei alapján épült a 380 méter hosszú, háromnyílású híd, amelyet 1849. november 20-án avattak fel.

Az emléktábla állítását Váci Sándor (Alex Vaci), Londonban élő magyar mérnök kezdeményezte Csorba Lászlónál, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatójánál és Ráday Mihálynál, a Budapesti Városvédő Egyesület elnökénél. Javaslatában úgy fogalmazott: „Mivel Buda és Pest középkori elkülönültségéből valóban a Lánchíd teremtette meg a modern Budapestet, hasznos lenne, ha a budapesti városlakók, illetve a Budapestre érkező turisták többet tudhatnának meg erről a kiemelkedő 19. századi mérnökemberről, akit – bár nincsenek rokonságban – hasonló vezetékneve miatt sokszor összetévesztenek a Lánchíd kivitelezését vezető, majd Magyarországra települő másik Clarkkal, Adammel”

William Tierney Clark London egyik Temze-parti negyedében, Hammersmith-ben élt, és itt tervezte azt a lánchidat, amely ma is áll, és amely eredeti formájában annyira lenyűgözte Széchenyi István grófot, hogy ezért választotta Clarkot az első budapesti híd tervezőjének – olvasható a Budapesti Városvédő Egyesület oldalán.

A bronz relief hármas tagolású, középen a portréval, két szélén pedig a Lánchídra, illetve a tervezőre utaló rövid szöveggel. A táblát Kutas László szobrászművész készítette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.