Felix Herngren a százéves ember kalandjairól

Feleslegesen aggódunk ahelyett, hogy élnénk a jelent – ez a világsikerű regény titka Felix Herngren szerint.

Kárpáti György
2014. 06. 08. 12:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt regényben világsikert aratott. Nem nyomasztották a túlzott nézői elvárások, amikor belefogott a filmadaptációba?
– Kétségtelen, hogy egy kicsit ideges voltam a felhajtástól, de úgy gondoltam, inkább rendezek egy filmet egy hatalmas sikerből, amely mindenkit érdekel, mint egy érdektelen könyvből, amelyről senki nem hallott, és a megfilmesítése ennek megfelelően senkit sem érdekel. Arról nem is beszélve, hogy manapság egyre nehezebb jó filmtörténeteket találni, és amikor ezt a regényt olvastam, teljesen felvillanyozódtam a benne rejlő mozgóképes lehetőségektől. A könyvet négy éve a producer Henrik Jansson-Schweizer ajánlotta a figyelmembe, mondván, hogy még szabadok a jogok, ezért gyorsan mozduljunk rá, ha érdekel minket. Nagyon élveztem a könyv minden pillanatát, megfogott a különleges humora, és még azelőtt lefoglaltuk a megfilmesítési jogokat, hogy befejeztem.

– Mit gondol, mi volt a regény világsikerének a kulcsa?
– Az értékalapú nyugati világ a pénzgyűjtésről szól, mindenki arra törekszik, hogy minél többet halmozzon fel, mielőtt meghal. Svédországban legalábbis nagyon gyakori, hogy az emberek idős korukra teljesen egyedül számolgatják a pénzüket, miközben nagy magányukban már senki sem nyitja rájuk az ajtót. Szerintem ezért igen népszerű A százéves ember ideája, amelynek aggastyán hőse a bezártság és a lemondás helyett még mindig kíváncsi arra, mi történik odakint. Ezért mindenféle terv nélkül kilép az ablakon, és útnak indul az ismeretlenbe. Ez lehetett a siker egyik oka. Másrészt persze izgalmas visszatekinteni a múltba, felvillantani történelmi események humoros oldalát. És mivel itt száz évről van szó, bőven van lehetőség a történelemből meríteni. Harmadsorban pedig különösen figyelemreméltó, hogy a főhős, Allan Karlsson nem ítélkezik az emberek felett. Ami megtörténik, megtörténik vele, ráadásul nem is idegeskedik a dolgok bármilyen alakulásán. Mi pedig ezzel szemben manapság feleslegesen és túl sokat aggódunk a múlton és a jövőn, ahelyett hogy élnénk a jelent. Ezek az univerzális gondolatok és üzenetek mindenképpen szerepet játszottak a könyv sikerében.




– Ahogy az ember a regényt olvassa, szinte olyan érzése van, mintha eleve filmre szánták volna.
– Gondolja? Nagyon érdekes felvetés, mert én ugyanezt gondolom, miközben mindenki más azt mondta, őrült vagyok, hogy ezt a könyvet akarom megfilmesíteni, túl összetett a története, túl bonyolult az időkezelése, amit képtelenség a vásznon egy filmben összefogni.

Ha már ezt említi: miképp fogtak hozzá a hatalmas cselekmény kétórás történetbe sűrítésének?
– Egyszerűen, a regény hangoskönyve 14 órányi anyag volt, és kidobtunk belőle 12 órányit – feleli nevetve. – A forgatókönyvet Hans Ingemanssonnal írtuk, s először minden jelenetről külön feljegyzést készítettünk, majd felragasztottuk a falra. Aztán elkezdtük leszedegetni azokat a részeket, amelyek nélkül még mindig kerek egészet alkotott a történet, és megmaradt a fő cselekményszál. Így csökkentettük két-három hónapon keresztül folyamatosan a jelenetek számát. A visszaemlékezésekben pedig arra összpontosítottunk, hogy a főszereplő jellemábrázolása gazdagodjon bennük, így a történelmi vetület mellett egy második funkcióval is felruháztuk a felelevenítéseket. Egyébként a regény íróját, Jonas Jonassont is be akartuk vonni a munkába, de ő hevesen elutasította a felkérést. Azt mondta, »én regényt írtam, ti pedig filmet rendeztek«. Emiatt a kész forgatókönyvet sem akarta elolvasni, és a forgatásra sem jött ki, mondván, majd a kész filmet szeretné megnézni. Egy héttel a stockholmi premier előtt aztán kapott egy dvd-t a végső filmváltozatból. Másnap küldött egy sms-t, amelyben ez állt: „Felix, egész éjjel nem aludtam, egymás után háromszor megnéztem a filmet. Először sokkot kaptam, és azt kérdeztem magamtól: mi a fenét csináltatok a regényemmel? Aztán megnéztem még egyszer, s azt gondoltam, oké, egye fene. Majd megnéztem harmadszor is, és elkezdtem imádni.”

– Utóbb nem sajnált semmilyen kihagyott jelenetet?
– De igen, és innen is származott a gondolat, hogy készüljön egy folytatás, ahol azokat is felhasználhatnánk. Ráadásul igen különleges lesz a második rész, mert annak a történetét Jonas Jonassonnal közösen írjuk. Tehát nem regény, hanem forgatókönyv formájában készül a folytatás. És reményeink szerint a második rész premierje 2016 karácsonyára várható.

Felteszem, a legnagyobb kihívást a főszereplő kiválasztása okozta önöknek.
– Pontosan, hiszen önmagában egy százéves embert sem lett volna könnyű a szerepre találni, de a film felében Allan fiatalkori énje szerepel. Abban biztos voltam, hogy az illúzió megtartása kedvéért szeretném egy színésszel eljátszatni a szerepet. Végül Robert Gustafssonra esett a választásom, aki idén lesz ötvenéves, így rendkívüli maszkmesteri munkára volt szükségünk idősebb énjének megteremtésére. Gustafssonnak naponta öt órát kellett a sminkszobában töltenie, majd este egy további órát, hogy levegyék róla a maszkot. Egy maszkja 5000 euróba került, így az ötven forgatási nap alatt csak a főszereplő maszkjai 250 ezer euróba kerültek.

– Úgy tudom, a film egy részét Budapesten forgatták.
– Bizony, és nagyon jó élményekkel gazdagodtunk. Élveztük a forgatást, és el kell mondanom, hogy nagyon profi filmstáb és körülmények segítették a munkánkat, ráadásul kiváló helyszíneken dolgozhattunk. Kétszer jártunk Magyarországon, először 2012 őszén, majd 2013 tavaszán még egy hétre visszatértünk. Autentikus helyszíneket kerestünk a múltidézéshez, és az is szempont volt, hogy eközben még tapasztalt helyi filmes csapat is rendelkezésünkre álljon. A magyar film remek hagyományokra épül, s a jelenlegi színvonala is igen magas, így mindkét elképzelésünk teljesült. Ezért a folytatás készítésekor is biztosan vissza fogunk térni Budapestre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.