Szemző Tibor filmes munkásságában megszokhattuk, hogy mindig a hagyományostól eltérő utakon jár. A neves zeneszerző, médiaművész, performer most Franz Kafka életének utolsó évéről készített 25 perces kísérleti filmet, amelyben szereplők nélkül, narrációval és roncsolt, fekete-fehér és színes képek sorával állít emléket a cseh írófejedelemnek.
A Vágy, hogy indiánok lehessünk Kafka utolsó szerelmét idézi meg, amelyet Szemző benyomásokra, hangulatokra építve, saját zene komponálásával kiegészítve mesél el. A filmben több nyelven elhangzik Franz Kafka A császár üzenete című elbeszélése, a magyar narráció mellett német hang, tibeti énekes és kínai beszélő is hallható. A szövegrészletekből felsejlik Kafka utolsó szerelmének és utolsó barátságának története: a nálánál húsz évvel fiatalabb, lengyel származású Dora Diamanttal, azaz Gyémánt Dórával való viszonya, valamint a fiatal dombóvári medikus Klopstock Róberttel való barátsága.
Dora Diamant és Klopstock Kafka utolsó heteiben mindvégig az író mellett voltak, egy Bécs melletti szanatóriumban ápolták. A Vágy, hogy indiánok lehessünk elsősorban vizuálisan és zenéjével ható filmetűd, amelyet nézve eszünkbe juthat Forgách András munkássága, nem véletlenül: a forgatókönyvet Forgách és Szemző közösen jegyezte. A történetet A Császár üzenete címmel a két szerző a Magyar Rádióban már „lemodellezte” egy 104 perces rádiójáték formájában, amely komoly szakmai sikereket ért el Európa-szerte.
A műnek emellett született egy színpadi változata is, amelyet 2013 februárjában mutattak be a Művészetek Palotájában. A rádiójáték hangjai közül többek között Lukáts Andor és Máté Gábor is hallható a filmben.
A Magyar Média Mecenatúra Huszárik Zoltán programjában 7,680 millió forint támogatással megvalósuló kísérleti alkotásban bedzini (Lengyelország), kierlingi (Ausztria), ótátrafüredi (Szlovákia), berlini és dombóvári felvételek láthatók. A Vágy, hogy indiánok lehessünk ma 23 óra 20 perckor látható az M1 csatornán.