Meghirdette őszi hangversenyeit a Zeneakadémia

Egyenként három koncertet tartalmazó tematikus sorozatokat kínálnak őszre, magyar és külföldi sztárokkal.

Grund
2014. 06. 16. 18:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csonka András kulturális igazgató bejelentette: egyenként három koncertet tartalmazó tematikus sorozatokat kínálnak az őszi időszakra, magyar és külföldi sztárokkal. A középpontban a vonós és zongorás kamarazene áll, de lesz népzenei és barokk bérlet, továbbá dalestet és kóruskoncerteket is hirdetnek – tette hozzá.

Vigh Andrea rektor a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem és a Zeneakadémia Koncertközpont egységét hangsúlyozta. Mint mondta: az oktatás és a koncertszervezés összetartozik és kölcsönösen erősíti egymást.
A Zeneakadémia összesen nyolc bérletet kínál az őszi szezonra, Zene karnyújtásnyira mottóval. A két kamarazenei sorozatban színpadra lép mások mellett Steven Isserlis brit csellista és Várjon Dénes zongoraművész duója, Kim Kashkashian örmény származású amerikai brácsaművész Nagy Péter zongoristával ad koncertet, a francia Jean-Efflam Bavouzet pedig Szokolay Balázzsal ad kétzongorás estet. Balázs János Kállai Ernővel lép fel, a Kodály Vonósnégyes pedig Wiedemann Bernadett mezzoszopránnal. Wenzel Fuchs klarinétestjén Poulenc, Bartók és Brahms kamaraművei szólalnak meg.

A Zenekar a központban című sorozatban a Liszt Ferenc Kamarazenekarral Frankl Péter és Vásáry Tamás lép fel Fischer Annie-ra emlékezve, az Új Magyar Kamarazenekar szólistája Fenyő László gordonkaművész lesz, míg a Stuttgarti Rádió Szimfonikus Zenekarának élén Isabelle Faust hegedűművészt hallhatja a közönség.

A vokális műveket kínáló bérlet egyik kuriózuma Ian Bostridge angol tenor fellépése, aki Schubert Téli utazás című dalciklusát adja elő honfitársa, az elsősorban zeneszerzőként ismert Thomas Ades zongorakíséretével. Csonka András jelezte: Ades mesterkurzust is tart a Zeneakadémia zeneszerzés szakos hallgatóinak, csakúgy, mint a csellistáknak Steven Isserlis.

A Tiszta barokk elnevezésű bérlet keretében a Holland Baroque Society Bach brandenburgi versenyei közül ad elő négyet, az angol historikus mozgalom egyik meghatározó alakja, Robert King zenekara és kórusa Händel oratóriumát, a Messiást mutatja be, a Spányi Miklós vezette Concerto Armonico Budapest pedig a legnagyobb barokk szerzők versenyműveiből válogat.

A Zeneakadémia népzenei sorozatában koncertet ad a fennállásának 40. évfordulóját ünneplő, friss Kossuth-díjas Vujicsics Együttes, az est vendége a Kelemen-Kokas hegedűművész házaspár és a Söndörgő lesz. Önálló estet ad Sebestyén Márta, az óévet pedig Szalóki Ági búcsúztatja.

Az Élesben elnevezésű sorozatban a Zeneakadémia egy-egy tanszéke mutatkozik be – idén ősszel a billentyűs és akkordikus, valamint a vonós tanszék –, a Liszt-kukacok akadémiája pedig a 10-15 éves korosztálynak mutatja be a hangszereket – ősszel a zongora, a vonósok és a klarinét kerül terítékre.

A bérletsorozatokon kívüli koncertek is tartogatnak igazi sztárfellépőket: ősszel a Zeneakadémián ad koncertet Giora Feidman, Anoushka Shankar, a Brussels Jazz Orchestra, a Budapesti Fesztiválzenekart Mihail Pletnyov vezényli, David Lang szerzői esttel érkezik, a Liszt Ferenc Kamarazenekar Alena Baevával és Jurij Bashmettel lép fel. A Café Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében bemutatják Eötvös Péter Lady Sarashina című operáját. A magyar művészek közül fellép mások mellett Hegedűs Endre, Rost Andrea, Kocsis Zoltán, Vigh Andrea, Snétberger Ferenc, az Amadinda Ütőegyüttes és Presser Gábor.

Szabó Stein Imre kommunikációs igazgató arról számolt be, hogy a Liszt Ferenc téri zenepalota csoportok számára július 1-jéig előzetes időpont-egyeztetéssel, attól kezdve rögzített időpontokban induló házbejárásokkal tekinthető meg. Kiemelte, hogy a felújított épület az intézmény honlapján csütörtöktől elérhető nagy felbontású virtuális túra segítségével is felfedezhető.

Vigh Andrea rektor a főépület október 22-ei megnyitása óta eltelt időszakot értékelve elmondta: nagy öröm számukra, hogy a ülőhelyek átlagos kihasználtsága az első hónapok természetes, kiemelt érdeklődésének lecsengésével sem csökkent 80 százalék alá. Az újranyitás óta a Zeneakadémia több mint 150 nyilvános, köztük közel 90 saját rendezésű koncertnek adott otthont, a nagyteremben és a Solti-teremben tartott előadásokra összesen több mint 100 ezren váltottak jegyet – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.