Újraszínezett film a varsói felkelésről

Újraszínezték és hanggal látták el a varsói felkelés során készült eredeti filmfelvételeket. Felkavaró hatás.

Szathmáry István Pál
2014. 06. 26. 5:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érdekes határokat feszeget a film, hiszen éppen attól válik realistává és valós idejűnek tűnő dokumentumfilmmé, hogy az alkotók utólag többféle értelemben is kiszínezték a valóságot. A film készítői először megfeszített munkával újraszínezték a Honi Hadsereg propagandaosztálya által 1944-ben rögzített felvételeket – összesen mintegy 119 ezer képkockát –, amelyek a németek ellen felkelő varsóiak hétköznapjait dokumentálták az ételosztástól kezdve a kiképzés pillanatain át a házak udvarán tartott misékig vagy éppen gyászszertartásokig. A munka már csak azért is aprólékos volt, mert történészeket és szakértőket kellett bevonni, hogy a ruhák, fegyverek vagy a házak színe hiteles legyen.

1944. augusztus 1-jén tört ki Varsóban a Honi Hadsereg (Armia Krajowa, AK) vezette általános felkelés a megszálló német csapatok ellen. A Honi Hadsereg célja az volt, hogy még a szovjetek előtt felszabadítsák a fővárost

Fotó: AFP

 

Az igazi harcokat viszont nem láthatta sem akkor, sem most a néző, ám azt, hogy a barikádok mögül lövöldöző felkelők a kamera kedvéért pózolnak, a most összevágott filmben is jelzik az alkotók a két fiktív főszereplő beszélgetésein keresztül.

A beszédnek, a hangnak amúgy is kiemelt szerep jutott ebben a sajátos vállalkozásban. Az eredetileg néma felvételek alá hangot kevertek, és színészek segítségévével adtak mondatokat az egykori felkelők szájába. Néhány esetben utólag próbálták kitalálni, mi hangozhatott el, de a jelenetek többségében nagy valószínűséggel azokat a mondatokat, odavetett beszólásokat és vicces megjegyzéseket hallja a mozinéző, amik elhagyták az alkalmi szereplők ajkait, köszönhetően egy olyan rendőrségi szakértőnek a közreműködésének, aki a szájról olvasás specialistájának számít.

A felkelés 63 napig tartott. A polgári áldozatok számát közel 200.ezer főre teszik

Fotó: AFP

 

A hatás túlzás nélkül elementáris és felkavaró. Bár több kritikus is fanyalgott azon, hogy a kitalált rendező testvér párbeszédei erőltetettek és helyenként banálisak, maguk a színes képsorok és azok a keresetlen mondatok és párbeszédek, amik a felkelésben részt vevő gyerekek, nők és férfiak között hangzanak el, döbbenetesen élővé teszik a hetven évvel ezelőtti eseményeket.

Az egyik lengyel lap újságírója például leírja cikkében, hogy közvetlenül a film kezdése után látott maga előtt ülni egy kamaszt, ahogy az okostelefonján üzeneteket ír, majd tíz perc elteltével már azt látta, ahogy a tinédzser kikapcsolja a készüléket és utána mozdulatlanul, a vásznat meredten bámulva ülte végig a vetítést.

 

A film legmegdöbbentőbb pillanatai talán nem is a robbanások vagy az égő épületek látványa – bár ezek is próbára teszi a nézőt –, hanem szembesülni azzal, a biztos halál torkában is mennyire hétköznapi marad az élet, flörtökkel, mosolyokkal és egymás ugratásával, vagy hogy milyen természetesen épül be a közös misébe a fohász, hogy óvja meg Isten a házat a bombázástól.

(A cikk a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával készült.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.