Varsóban láthatók a „magyar Chagall” képei

Holokauszt-emlékév: a „magyar Chagallként” is emlegetett Ámos Imre képei láthatók Varsóban.

grund
2014. 06. 19. 13:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint Tischler János, a varsói Magyar Kulturális Intézet igazgatója elmondta, a kiállítás a kultúrintézet, az Asztali Beszélgetések Kulturális Alapítvány és a varsói Emanuel Ringelbaum Zsidó Történeti Intézet együttműködésében valósul meg. Összesen 69 műtárgyat, festményeket és egyéb műalkotásokat állítanak ki. A lengyel közönség, amely eddig nem ismerte Ámos Imrét, a festőművész 25 leghíresebb alkotását tekintheti meg, köztük a Szolnoki vázlatkönyvet.

Láthatók lesznek kortárs magyar írók – mások között Lator László, Kertész Imre, Takács Zsuzsa és Závada Pál – kézzel írott emlékezései és levetítik Gothár Péter Akasztottak című filmjét is. A megnyitón Pawel Spiewak, a Zsidó Történeti Intézet igazgatója, a Varsói Egyetem szociológiaprofesszora és Gyurcsík Iván varsói magyar nagykövet köszöntője után beszédet mond Galambos Ádám evangélikus teológus, a kiállítás ötletadója és kurátora, fellép Dés László, Kossuth- és Liszt-díjas előadóművész.

A már Szentendrén, Budapesten, Pécsett, Dunaszerdahelyen és Berlinben is bemutatott kiállítás fővédnöke Schweitzer József nyugalmazott országos főrabbi, védnökei Fabiny Tamás evangélikus püspök és Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát.

A kiállítást felveszi programjába a Lengyelországi Zsidók Történeti Múzeuma is, amely széles körű felvilágosító munkát végez a holokausztról a lengyel fiatalok között. A náci Németország által megszállt Lengyelországban mintegy 3 millió lengyel zsidó esett a holokauszt áldozatául, ezért ez a téma ott különösen kényes és igen nagy érdeklődésre tart számot – mondta el Tischler János.

Varsóban a kiállítás a nyár végéig látható, november elején pedig Wroclawban mutatják be a zsidó kulturális hagyományokat őrző, ma kulturális célokra használt Fehér Gólya zsinagógában.

Az igazgató elmondta még, hogy a holokauszt-évforduló alkalmából a kultúrintézet előadásokat is tart lengyel városokban, köztük Varsóban, Wroclawban és Krakkóban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.