Vasszűz és lépfene Budapesten

Kedd este ismét hazánkban ad koncertet minden idők egyik legnagyobb heavy-metal-bandája, az Iron Maiden.

fib
2014. 06. 02. 15:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mire a nagypapa korú rockerek a mostani gigaturné végére érnek, addigra összesen több mint kétmillió rajongó előtt játszották el a 7th Tour of a 7th Tour dalait, vagyis két éven keresztül napi átlagban mintegy kétezer-nyolcszáz rajongót tettek boldoggá világszerte. Kedden a magyar közönség is feliratkozhat a listára.

Mondják, hogy a változatosság gyönyörködtet, de sokszor az állandóság, az örökkévalóság illúziója okoz katarzist. Az Iron Maiden maga a változatlanság. Az idő múlik, persze, voltak tagcserék, veszekedések, botrányok, kibékülés, de a zene ugyanaz maradt. A Maiden mindig is maga volt a sallangoktól, kísérletezéstől mentes, divatirányzatoktól független metál, és ez sosem változik meg.

A Steve Harris alapító basszusgitáros körül felépült monumentális képződmény elpusztíthatatlan – mint Eddie, a zenekar szörnyetege, aki majd minden borítón helyet követel magának. Hiába jelentették be jól értesült szakértők már többször a heavy metal halálát, hiába jött a punk- és a grunge-őrület, a Maiden koncertjeire minden időben tódultak a rajongók. Ami, tekintve hogy lassan negyyven éve vannak a pályán, nem kis teljesítmény.

A zenekart Steve Harris 1975 karácsonyán alapította, nevüket a vasszűz elnevezésű kínzóeszközről vették. Az első évek a folyamatos tagcserékről szóltak, az évtized végére azonban lassan összeállt a későbbi legendás banda magja: Dave Murray gitáros, és feltűnt már a láthatáron Adrian Smith másodgitáros is. Első, Iron Maiden című albumukat 1980-ban jelentették meg, ezt követte egy évvel később a Killers, ami után az énekes, Paul Di’Anno kibalhézta magát a csapatból, helyére Bruce Dickinson érkezett.

Ez volt talán a legjobb lépés a csapat életében. Dickinsonnal új szintre lépett a Maiden, sorban jöttek a klasszikus lemezek, a The Number of the Beast, a Piece of Mind, a Powerslave, a Somewhere is Time és a Seventh Son of a Seventh Son.

Az együttes megkerülhetetlen lett, referenciaponttá vált a kemény rockzenén belül, Harrisék egy sor, azóta szintén legendává vált zenekarra és előadóra hatottak a Slayertől Lady Gagáig. Bruce Dickinson pedig maga lett a heavy-metal-frontember. Eltéveszthetetlen hangja, sikolyai, színpadi mozgása, a karakteréből áradó energia a műfaj egyik legünnepeltebb énekesévé tette.

És a zenekaron kívül sem egyszerű figura: könyvet, forgatókönyvet írt, versenyszerűen vívott, rádió- és tévéműsort vezetett, és mindenekelőtt pilótaként dolgozott. A kilencvenes években szerzett repülési engedélyt, azóta Boeing 757-esekkel repked szerte a világon.

2006-ban kétszáz brit állampolgárt menekített ki a gépén Libanonból, s ő szállította a skót Rangers és az angol Liverpool focicsapatát Izraelbe európai kupameccsre is. És természetesen saját zenekarát is reptette: a 2008–09-es turnén Ed Force One elnevezésű gépükkel járták a világot, amiről dokumentumfilm is készült.

Dickinson 1993-as kiválása érthetően megrázta a csapatot – kivéve Steve Harrist, aki rendesen összekapott a szerinte primadonnává változott énekessel –, de az Iron Maiden nem állhatott le apróságok miatt, új énekessel, a sok rajongó által haloványnak tartott Blaze Bayley-vel folytatták tovább.

1999-ben aztán belátták, hogy sokkal jobban működnek az időközben sikeres szólókarriert befutott Dickinsonnal. Az énekessel visszatért Adrian Smith is, így a Maiden azóta három gitárossal nyomja – az eddig említetteken kívül Janick Gers játszik még a hangszeren, 1990 óta.

Az újjáalakulást követően négy albumot adtak ki, amelyek, bár remek lemezek, meg sem közelítik a klasszikus albumok színvonalát, igaz ezt már senki sem várja el a csapattól. A lényeg, hogy folyamatosan mozgásban legyenek, és nyomják a változtathatatlan heavy metalt világszerte.

Most épp a legendás Maiden England programját olyan dalokkal, mint az Aces High, a The Evil That Men Do, a The Clairvoyant, a Halloweed Be Thy Name és a Moonchild.

És ha már szóba kerültek korábban a nagynevű utódok, nem hagyhatjuk szó nélkül, hogy a Maiden egy kultikus bandát hoz magával előzenekar gyanánt. A New York-i Anthrax (vagyis lépfene) a Big Four, azaz a nagy négyes tagja a Metallica, a Megadeth és a Slayer mellett. Az illusztris társaság önmagáért beszél, a banda az egyik leghíresebb thrash-metal-zenekar.

Scott Ian gitáros és csapata olyan kultikus albumokat rakott össze az évek során, mint a Spreading the Disease, az Among the Living vagy a Persistence of Time. Az elsők között voltak, akik a kemény zenéket ötvözték a hip-hoppal: a Public Enemyvel közös Bring the Noise című 1991-es számuk új zenei irányzatnak nyitott kaput. Újabb albumaik is karcolnak, még ha nem is érik utol a klasszikusokat, Scott Ianék még mindig csúcsformában vannak.

Iron Maiden és Anthrax együtt az Arénában: ha még sör is akad, kevés ennél jobb napot álmodhat magának egy metálos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.