80 éves lenne Sydney Pollack

Július 1-jén lenne nyolcvanéves Sydney Pollack Oscar-díjas amerikai rendező.

Grund
2014. 07. 01. 19:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sydney Pollack az Indiana állambeli Lafayette-ben született orosz–zsidó bevándorlók gyermekeként. New Yorkban tanult színészmesterséget, 1958-ban már maga is tanított, s kisebb szerepeket kapott a Broadwayn és televíziós darabokban.

Burt Lancaster ajánlásával 1963-ban az olasz rendező, Luchino Visconti A párduc című filmjének szinkronrendezője lett, két évvel később Emmy-díjat kapott A játék című tévéfilmjéért. A televízió számára több epizódot rendezett az Alfred Hitchcock válogatta rövid krimikből.

Az ismertséget és elismerést a Tennessee Williams darabja alapján készült Ez a ház eladó című filmje hozta meg, amelyhez forgatókönyvírónak Francis Ford Coppolát, főszereplőnek pedig Robert Redfordot nyerte meg, ezzel kezdődött a rendező és a színész négy évtizeden át tartó, hét kasszasikert eredményező baráti és munkakapcsolata.Pollack néhány western után 1969-ben forgatta A lovakat lelövik, ugye? című drámát. A gazdasági világválság idején egy maratoni táncversenyt elbeszélő alkotást kilenc kategóriában jelölték Oscar-díjra, de a kitüntetést csak a legjobb férfi mellékszereplő, Gig Young kapta meg. (Jane Fondát, noha rászolgált volna, a szóbeszéd szerint vitatott vietnamiháború-ellenes tevékenysége miatt nem jutalmazták.)

Robert Redford volt a főszereplője a Jeremiah Johnson című drámának, majd az Ilyenek voltunk című romantikus darabnak – utóbbi film több mint két évtizeden keresztül kíséri végig a sem egymással, sem egymás nélkül élni nem tudó páros kapcsolatát (Redford partnere Barbra Streisand volt), miközben reális képet ad Amerika második világháború utáni évtizedeiről.

Az 1975-ben forgatott A keselyű három napja című, egy, a „Cégen” belüli tisztogatást véletlenül megúszó CIA-ügynök viszontagságairól szól, és minden idők egyik legjobb kémthrillereként tartják számon. Ezt követte A Las Vegas-i lovas című, nem túl sikeres romantikus western-vígjáték, majd A szenzáció áldozata című romantikus dráma.

Pollack 1982-ban hatalmas sikert aratott az Aranyoskám című vígjátékkal, amelynek „női” főszerepét Dustin Hoffman alakította.

Bár rendezői Oscarra jelölték, a hőn áhított díjat Pollack csak a három évvel később forgatott Távol Afrikától című alkotásért kapta meg. A dán Karen Blixen önéletrajzi regénye alapján készült, Kenyában játszódó romantikus történet főbb szerepeit Meryl Streep, Redford és Klaus Maria Brandauer alakította. A látványos filmet 11 kategóriában nevezték a legrangosabb amerikai filmdíjra, ezek közül hetet el is vitt, többek közt a legjobb film, s Pollack a legjobb rendező lett.Következő filmje, az 1990-es Havanna csúfos bukást hozott, hiába nyerte meg a még mindig vonzó Redfordot. A romantikus szerelmi történetet, hátterében a kubai válsággal, a kritika gyenge „Casablanca-utánzatnak” minősítette (ami annál is fájdalmasabb lehetett Pollack számára, mert a Casablanca volt egyik kedvenc filmje). Sikeresebb volt A Cég, amelyben a sármos Tom Cruise ügyvédként a maffiával szállt szembe.

A rendező 1995-ben ismét melléfogott, amikor újraforgatta Billy Wilder romantikus filmjét, a Sabrinát. A kritika a címszereplő Julia Ormondot egy oldalvágással elintézte, mondván, nem egy Audrey Hepburn, s Harrison Fordot sem kiáltották ki Humphrey Bogart méltó utódjának.

2004-ben Pollack volt az első, aki játékfilmet forgathatott a New York-i ENSZ-palotában, A tolmács című politikai thriller főszereplője Nicole Kidman és Sean Penn volt. 2007-ben még hozzákezdett az Újraszámlálás című tv-filmhez, amelyben a 2000-es amerikai elnökválasztás körüli bonyodalmakat akarta feldolgozni, a munkát betegsége miatt félbe kellett szakítania.A producerként is sikeres Pollack a brit Anthony Minghella rendezővel közösen alapított céget, amely több mint negyven film elkészülte körül bábáskodott. Ezek között olyan sikeres alkotások voltak, mint az Értelem és érzelem, az Azok a csodálatos Baker-fiúk, az Ártatlanságra ítélve, az Iris, A tehetséges Mr. Ripley, A csendes amerikai, a Hideghegy, a Michael Clayton vagy A felolvasó.

Pollack a színészettel sem szakított, több mint harminc filmben szerepelt, játszott egyebek közt az Aranyoskám, A játékos, a Jól áll neki a halál, a Tágra zárt szemek, a Férjek és feleségek, az Ütközéspont, a Michael Clayton című alkotásokban,  s feltűnt a nagy sikerű Maffiózók című tévésorozatban is.

Utolsó munkája is színészi feladat volt, A boldogító talán című vígjátékban. Ő maga azt állította: csak azért vállal filmszerepeket, hogy „kikémlelje más rendezők módszereit”.

Filmjei, amelyek a kritika szerint sokszor súrolták a giccs határát, sőt néha át is lépték azt, csaknem ötven Oscar-jelölést kaptak, őt tartják az utolsó romantikus hollywoodi rendezőnek. Magánélete is üdítő ritkaságnak számított: 1958-ban nősült, feleségével haláláig együtt élt.

Sydney Pollack 2008. május 26-án halt meg, rákbetegség következtében. Az amerikai filmrendezők szervezete „a legalapvetőbb színész-rendezőnek” nevezte, „aki hagyta, hogy a párbeszédek és a jelenetek érzelmei önmagukért beszéljenek”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.