A roma holokauszt emléknap alkalmából tartandó ünnepségen mécsest is gyújtanak a cigány áldozatok emlékére, és felhangzik Reményik Sándor Az én lelkipásztorom című verse Takács Bence televíziós műsorvezető előadásában − közölték a szervezők.
Az eseményen beszédet mond Haraszti György történész, a Holocaust Dokumentációs Központ és Emlékgyűjtemény Közalapítvány elnöke, valamint Raduly József, a Művészeti-Oktatási-Kulturális Közéleti Alapítvány elnöke.
Az emlékkoncert zenei világának legnagyobb része roma és zsidó gyökerű dallamokra épülő improvizáció lesz, amelynek inspirációját az áldozatokra való emlékezés adja. Az est folyamán felcsendülnek a Schindler listája című Oscar-díjas film jól ismert dallamai is.
A cigány holokauszt emléknapot 1972 óta rendezik meg a Cigány Világszövetség párizsi kongresszusának határozata alapján, arra emlékezve, hogy 1944. augusztus 3-ára virradó éjjel több mint háromezer cigányt gyilkoltak meg az auschwitzi haláltáborban.
A nácik által meggyilkolt több százezer cigány közül 23 ezren haltak meg Auschwitzban, többen orvosi kísérletek áldozataként.
A nácik a megszállt európai országokban eltérő módon és mértékben, de mindenhol üldözték a romákat. Becslések szerint a holokauszt alatt az akkor kétmilliós európai cigányság 10-30 százalékát gyilkolták meg.
Magyarországon 1943-tól hurcoltak cigányokat kényszermunkára, az 1944. márciusi német megszállás után pedig legalább harminc gettót és munkatábort hoztak létre, ahol több tízezer romát dolgoztattak embertelen körülmények közt.
Az üldöztetésnek legalább ötezer, más becslések szerint tízszer ennyi magyarországi cigány esett áldozatul.