Balassi Intézet: a kocka el van vetve

A kreatívipar és a kulturális diplomácia kapcsolatának megerősítésére fókuszál a Balassi Intézet.

Makrai Sonja
2014. 07. 10. 9:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Balassi Intézet az elmúlt évek során egyre jelentősebb nemzetstratégiai szerepet kapott, már húsz ország huszonhárom városában van jelen az intézményhálózat. Az utóbbi időben nyitották meg a belgrádi, a zágrábi, az isztambuli és a pekingi intézetet.

Most még inkább megerősödhet a helyzetük, mivel a kulturális intézetek betagozódnak a külképviseleti rendszerbe, nőhet a magyar kulturális diplomácia költségvetése, hiszen a Nemzeti Kulturális Alap miniszteri keretéből is támogatnak kultúrdiplomáciai programokat, de a tervek között szerepel, hogy egységesítik a forrásokat.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a vezetői találkozó keddi nyilvános megnyitóján beszélt arról, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium a jövőben olyan stratégiai ponttá válhat, amely a valóságos Magyarországot és magyar kultúrát képviseli külföldön.

Szó esett arról is, hogy Prőhle Gergely vezetésével létrehozták a nemzetközi ügyekért felelős helyettes államtitkárságot, ennek feladata a Magyarországon a különböző szakpolitikákban alkalmazott kreatív megoldások összegyűjtése és azok külföldi reprezentációja lesz.

– Nem csak az fontos, hogy rólunk miként írnak külföldön, de ugyanilyen fontos, hogy mi milyen Magyarország-képet szeretnénk sugározni a külföld felé. Szeretnénk, ha Magyarország innovatív, kreatív, nyitott és fiatal ország lenne.

Azon dolgoztunk az elmúlt években, hogy az intézet a hagyományos programkínálat mellett tematikusan építse fel ezt a képet. Sokat haladtunk előre ezen az úton – emelte ki beszédében Navracsics Tibor külgazdasági és külügyminiszter.

Balatoni Monika, a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) kulturális diplomáciáért felelős államtitkára hangsúlyozta, hogy a történelmi és kulturális tradíciók megismertetése mellett egyre nagyobb hangsúlyt kell helyezni a mai vívmányok, jelenkori „hősök\" bemutatására.

Fel kell mutatni, hogy most mivel tud a magyar nemzet kulturális és tudományos viszonylatban hozzájárulni a fejlődéshez, sőt a lehetőségekhez mérten segíteni kell a Magyarország számára fontos nemzetközi piacokon ezeknek a vállalkozásoknak a kibontakozását.

Az államtitkár a centrális együttműködést sürgette, az intézetvezetőket a progresszív programstruktúra kidolgozására kérte, mivel a fiatal tehetségek külföldi érvényesülése érdekében az intézetnek inkubátorként kell működnie.

– Kulturális párbeszéd nélkül gazdasági befektetés sem tud megvalósulni. Nyomot hagyni a világban, ez ezeknek az intézeteknek a feladata. Magyarország számos területen be tudja bizonyítani, hogy sokkal előrébb tart, mint ahogy azt a világ gondolja – szögezte le az államtitkár.

A kormányzat jogosan látja úgy, hogy a kreatívipar támogatása elengedhetetlen, amit a Design Terminál megújításával a magyar kormány képvisel, az európai összevetésben is irányadónak tekinthető. Ennek a kezdeményezésnek a része a mostani találkozó is, amelynek célja, hogy megerősítse a kulturális diplomácia és a kreatívipari szereplők közötti kapcsolatot. Néhány, az intézet által meghívott startup cég – Grofie, Hand in scan, Ökuka, Plukkido, Videomapping, Virivee – már itt bemutathatta fejlesztését.

A Balassi Intézet több képviselete már rendezett a Terminállal közös programot, a pekingit például a Gombold újra! öltözéktervezési pályázat legjobb alkotásaiból álló divatshow-val nyitották meg, Brüsszelben tavaly karácsony előtt hazai tervezők munkáiból rendeztek vásárt.

A New York-i intézet és a Design Terminál közötti együttműködés iránymutató lehet: néhány héttel ezelőtt a két intézmény szervezésében a legfontosabb technológiai startup cégek vehettek részt a Northside Festivalon.

Romsics Gergely intézetigazgató kiemelte, jövőre már díszvendégként szeretnének jelen lenni. Böszörményi-Nagy Gergely, a Design Terminál főigazgatója ehhez kapcsolódva szólt arról, hogy a legnagyobb amerikai innovációs fesztiválon, az austini South by Southwesten (SXSW) 2015-ben talán már magyar kreatív vállalkozások is bemutatkozhatnak.

A moszkvai képviselet viszont több szempontból is nehéz helyzetben van. Idén tavasszal nagyszabású startup vásárt rendeztek volna, de a kialakult politikai helyzet miatt egy évvel el kellett halasztani az eseményt.

Pedig a kreatívipar népszerűsítése amúgy sem könnyű feladat arrafelé: a kreatív szó elég pejoratív értelemmel bír Oroszországban, az ellenzék ott egyet jelent a kreatív osztállyal.

Viszont – ahogy azt a kétnapos találkozó mottója is jelzi – a kocka el van vetve. A többi már az intézetvezetőkön múlik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.