L. Simon szerint túl sok műemlékünk van

L. Simon megerősítette: a Miniszterelnökség felköltözik a budai Várba.

Grund
2014. 07. 14. 19:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár elmondta: a kormány június 25-i ülésén határozott arról, hogy dolgozzák ki a Nemzeti Hauszmann-tervet.

„Az a szándékunk, hogy széles körű tudományos és társadalmi vita kíséretében szülessen meg a budai Vár és elsősorban a palotanegyed hosszú távú hasznosításáról szóló, illetve a rekonstrukciós irányokat megszabó koncepció” – fogalmazott.

L. Simon László beszámolt arról is: azt tervezik, hogy a Miniszterelnökség felköltözik a budai Várba, amely így ismét az állami reprezentáció fontos színhelyévé válik.

„Európában sok helyen jól működik az állami reprezentáció műemléki környezetben olyan módon, hogy az őrségváltások, zászlófelvonások a turizmus számára attrakciót jelentenek.”

A Nemzeti Táncszínház a Várból való kiköltözéséről szólva az államtitkár elárulta, hogy a teátrum új otthonát a Millenáris területén képzelik el, amiről az intézmény vezetésével folyamatos az egyeztetés.

„Egy biztos: az állam nemcsak ahhoz nyújt kiemelkedő támogatást, hogy a Nemzeti Táncszínház új helyre költözhessen, hanem hosszú távon a működési támogatásának emelését is tervezi” – árulta el.

L. Simon László elmondása szerint az örökségvédelem átalakításával kapcsolatban „nagyon komoly tervek és elvárások fogalmazódtak meg”.

– A kormány úgy gondolja, hogy felül kell vizsgálni a magyar műemlékállományt, meg kell kérdezni arról az ingatlantulajdonosokat, hogy a jelenlegi műemléki besorolás szerintük hozzájárul-e az épületek fenntartásához – tette hozzá.

„Azt tervezzük, hogy a teljes magyar műemléki listát átnézzük, és ahol nincs szükség a védettség fenntartására, ott azt megszüntetjük.

Sok olyan gazdasági épület, magtár, malom, gyárépület van, amelyek szépek és értékesek, de a műemléki kötöttségek miatt a tulajdonosoknak nem éri meg felújítani őket” – számolt be terveiről.

Az államtitkár hangsúlyozta: az örökségvédelem nem gyengül, csak a szemlélet változik.

„Mi a jobb, ha a jelenlegi örökségvédelmi szabályok betarthatatlansága miatt elpusztulnak a műemlékeink vagy ha adott esetben egy másfajta szabályozás mellett érdekeltté tesszük a tulajdonost a felújításban?\" – tette fel a kérdést.

A nagyberuházásokhoz kapcsolódó régészeti feltárásokról szólva L. Simon László elmondta: nem valósult meg maradéktalanul a kormánynak az a korábbi célja, hogy azok gyorsabban és alacsonyabb költséggel történjenek.

„Valamit tennünk kell, hogy valóságos versenyhelyzet alakuljon ki a feltárásoknál. Azt vallom, hogy a területileg illetékes múzeumok hatókörét a gyűjtési kérdésben és a leletek feldolgozása, benntartása tekintetében nem szabad bántani, de meg kell oldanunk, hogy az ásatások sokkal gyorsabban valósuljanak meg, ahogyan azt is, hogy a feltárási árak ne szökjenek az égbe” – közölte.

Emlékezetes: az előző kormányciklusban többször is módosították hasonló indokokkal az örökségvédelmi törvényt – L. Simon közreműködésével –, minden szakmai tiltakozás ellenére.

Az akkori kulturális államtitkár, Szőcs Géza 2012 tavaszán egyébként úgy nyilatkozott: az örökségvédelmi szakma szempontjait a nemzetgazdasági érdekek alapján voltak kénytelenek felülírni.

L. Simon azt ígérte a távirati iroda munkatársának: minderről most a régész- és a múzeumi szakma véleményét is kikérik – éppúgy, mint az építőiparét.

Az általa benyújtott reklámtörvényről szólva L. Simon az új adónemből befolyó pénzről is beszélt: szerinte a kilencmilliárdos összegből akár a minőségi újságírást is lehetne támogatni.

„Szeretném, ha a kultúra, az oktatás, a média területén maradna ez a forrás, de konkrét javaslat még nem fogalmazódott meg.”

L. Simon László szólt az Eszterháza Központról is, amelyet elmondása szerint megerősítenek.

„A nagycenki Széchenyi-kastélyt és a fertőrákosi püspöki palotát is ez az intézmény fogja kezelni, így egy jelentős turisztikai vonzerőt nyújtó, nagy állami intézmény működik majd a térségben, amely versenyképes lesz a szomszédos ausztriai intézményekkel” – vélekedett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.