Bár az idei jubileum kapcsán sokan várnak tőlük valamiféle összegzést, ő semmi ilyesmivel nem szolgálhat – szögezte le a beszélgetés elején az együttes frontembere, Lukács László. – Tavaly 24 voltunk, jövőre 26 leszünk. Az idei év sem jelenti semminek a végét, vagy valami új kezdetét – folytatta az együttes alapító vezetője és számos szállóigévé vált dalszövegének szerzője. A következő lemezük ősszel jelenik, meg. Lukács most úgy érzi, hogy az utóbbi évtized legerősebb Tankcsapda-anyaga készül. – Az biztos, hogy „vastag” lemez lesz. Nem Csaba, de vastag – foglalta össze sajátos stílusában a produkció általános jellemzőit, majd hozzátette: az új album a Tankcsapda hivatalos születésnapján, október 14-én jelenik meg. Negyedszázaddal ezelőtt, 1989. október 14-én léptek fel először szülővárosukban, Debrecenben, az akkoriban igen népszerű punkrock trió, az Auróra vendégeiként. A koncert sikerén felbuzdulva döntötték el, hogy érdemes komolyan nekifogni a zenélésnek.
|
Fejes Tamás
Fotó: Hegedűs Márta |
A zenekar népszerűségét jelentős részben a szókimondó, szellemes szövegeknek köszönheti, olyannyira, hogy annak idején egy ironikus méltatásban Lukácsot a metál Geszti Péterének nevezték. A készülő album szövegeiről annyit árult el a szerző, hogy a korábbiakhoz hasonlóan ezek is hétköznapi impulzusokból keletkeznek. – Refrénné válhat egy hír a televízióban, egy beszólás, amit a postán hallok sorban állás közben, vagy bármi. Nincs recept, kaptafa. Az biztos, hogy nem lesz nosztalgialemez – mondta Lukács. Azt is leszögezte, hogy a dalokban megfogalmazott gondolatok mögött nem érdemes direkt politikai üzeneteket keresni. – A Tankcsapda sohasem foglalkozott pártpolitikával. Se pró, se kontra. Az más kérdés, hogy van határozott véleményünk a világról, a saját életünkről, az országról vagy Debrecenről. Ilyen értelemben ez a lemez sem lesz más az előzőeknél.
Fejes Tamás még hozzáfűzte, hogy a szókimondó szövegek kizárólag azokat zavarják, akiknek vaj van a fülük mögött. Majd azzal folytatta, hogy szerinte Lukács László egyáltalán nem a metál Gesztije, sokkal inkább az új kor Petőfije. – Mindenki nagy dolgokat akar írni, ő meg fogja a dolgokat, úgy ahogy vannak, és odapakolja a papírra. Ez a titka, ezért tud vele azonosulni a tizenegy éves gyerek éppúgy, mint a munkás vagy a politológus. Az egyszerűség persze a legnehezebb dolog. Kevesen tudnak úgy leírni négy sort, hogy mindenkinek azonnal üssön, mint egy pofon – tette hozzá a dobos.
Lukács László szerint a Tankcsapda azért népszerű, mert nép-szerű. Nem akarnak szebbnek vagy csúnyábbnak, okosabbnak de butábbnak sem tűnni bárkinél. Nem játsszák el a gazdag fiúkat, de azt sem, hogy milyen csórók, és nincs cipő a lábukon. Arra a kérdésre, hogy egyszerűbbé vált-e az életük, amióta a legnépszerűbb hazai rockformációvá nőtték ki magukat, a zenekarvezető határozott nemmel válaszolt. Semmivel sem könnyebb a dolguk, mint húsz évvel ezelőtt volt, csak ma mások a nehézségek, kihívások – magyarázta. Nem elég eljutni egy bizonyos szintig, az elért eredményeket ápolni, gondozni is kell, mint egy növényt.
|
Lukács László (balra), Fejes Tamás
Fotó: Hegedűs Márta |
– Egy rakás zenész szúrja el, amikor rengeteg energiával elért valamit, elkészült egy lemeze, volt egy sikeres turnéja, ezért úgy gondolja, hogy már semmi dolga nincs, csak játszani – vélekedett Fejes Tamás. Náluk akkor is padlógázon zajlik a zenekar körüli háttérmunka, amikor épp nem koncerteznek. Rájöttek, hogy a menedzser, a kiadó, a szervezők semmit sem oldanak meg helyettük. Amikor előhozakodtam a sztereotípiával, miszerint a rock and roll a közhiedelem szerint nemcsak zene, hanem élvezetes életforma is, Lukács határozottan cáfolt. Úgy látja, hogy a szex, a pia, a drog és a buli a hedonista élet jellemzői. A rock and roll számára azt jelenti, hogy valaki hosszú távon is képes azt csinálni, amit szeret. – Ha csak a pián múlna, akkor ebben az országban lenne vagy kétmillió Rolling Stones – tette hozzá.