Fergeteges show-val búcsúzott a Monty Python

A Monty Python nem tud hibázni: a világsiker bizonyítja. A legendák 45 év után szögre akasztják a humorzsákot.

kgy
2014. 08. 21. 11:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

43,5 másodperc – ennyi idő alatt fogyott el 14 500 jegy a londoni O2 Arénában arra a búcsúshow-ra, amelyben még egyszer és utoljára összeállt a legendás Monty Python öt, életben lévő tagja.

John Cleese, Michael Palin, Eric Idle, Terry Gilliam és Terry Jones tavaly novemberben jelentette be az utolsó közös fellépést, majd a fogadtatás után újabb négy műsort vállaltak, a további mintegy 60 ezer jegy kevesebb mint három óra alatt fogyott el. A Monty Python, amelynek repülő cirkusza 1969–74 között szállt, valamint két legnépszerűbb filmjük, a Gyalog-galopp és a Brian élete 1975-ös és 1979-es csúcssikerei után évtizedekkel is hihetetlenül népszerű.

Itt van öt hetvenes öregúr (Graham Chapman, aki például Briant is alakította, 1989-ben halt meg), térdprotézissel, őszülő, kopaszodó halántékkal, akikre a fél világ kíváncsi, és akik a Monthy Python Live (Mostly) háromórás show-műsorban nemcsak egyszerűen jelen vannak, de még mindig imádnivalóan tehetségesek. Fellépésük nem egyszerűen haknizás a pénzért vagy a régmúlt idők kínos felelevenítése.


Jutalomjáték a szó legnemesebb értelmében, örömszínház, amelyben lehet ünnepelni, hogy az abszurd humor ugyan a múlté, de még ma is érvényes. Hogy intellektussal még az erősen kirekesztőnek vagy rasszistának tűnő szövegek is a humor szolgálatába állíthatók.

A júliusi fellépés harminc év után az első volt a Monty Python életében, és állítják, biztosan az utolsó is. A humorosan, szünettel megszakított háromórás musicalbe beletűzdeltek klasszikus gegeket a tévésorozatból (például a filozófusok focimeccsét), előadtak belőle néhányat (például a papagájvásárlást), és számos zenés-táncos jelenetben adtak a musicalszerűségnek, felidézve ismert dalokat és poénokat (mint a Spam löncshúsét, amelyről utólag a nem kívánatos e-mail üzeneteket is elnevezték).

Váratlan sztárvendégek asszisztáltak az öreguraknak, mint Stephen Hawking asztrofizikus vagy Mike Myers humorista-színész – utóbbi élete megtiszteltetésének nevezte a fellépést. Néha improvizáltak, máskor elnevették a jelenetet, vagy egymáson élcelődtek, majd a közönséggel együtt érzékenyültek el a ráadás közösen elénekelt dalától, a Mindig nézd az élet napos oldalát!-tól.

A digitális moziérának köszönhetően a – kétségtelenül felejthetetlen – színházi műsor nemcsak egyszeri élményt nyújtott a kiváltságos közönségnek, de készült belőle rendhagyó moziváltozat is, amely Magyarországra is eljutott.

És itthon is nagy a siker: a limitált számú mozivetítés után újabb mozielőadásokat hirdettek meg, így továbbra is érdemes a moziműsort böngészni. Ezt próbálják meg utánuk csinálni napjaink komikusai!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.