Ilyen volt a vízben úszó sátrak fesztiválja

Négy nap, négy éjszaka: túléltük a fesztiválszezon leghúzósabb felvonását. Zombihangulat a Roburok árnyékából.

Balogh Roland
2014. 08. 24. 18:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Túléltük! Ez jutott eszembe Zamárdiból hazafelé az autóban, és nem az idei szezonra, a június közepe óta fesztiválterületen eltöltött nettó 25 napomra gondoltam, hanem a Strandra, amit épp nemrég hagytunk magunk mögött.

Az idei fesztiválok nem kedveztek a közönségnek, konkrétan a Pannóniát leszámítva nem sikerült eljutnom olyan rendezvényre (VOLT, Balaton Sound, Campus, Sziget), ahol legalább egy nap ne ömlött volna a víz a nyakunkba. Ezért is örültem: ezúttal úgy vágok neki a négynapos, mondhatni kellemes, kis levezetős idényzárónak, hogy tégla vesz majd körül és cserepek vigyáznak a kobakomra.

Egy nappal előtte azonban jött a gyászjelentés, mégsem. Szüttyögve tudomásul kellett hát vennem, jól van, itt is sátorállítás lesz a nyitó feladatom. Öreg vagyok már én ehhez, gondoltam, de azért nekikezdtem a műveletnek, igaz, délután háromra leérve még csillogó szemekkel nyugtáztuk kis barátaimmal, hogy sikerült elcsípni a két utolsó helyet a kempingben. Mellettünk tinihegyek, ameddig a szem ellát. Nincs mit csodálkozni, ide annyi volt egy bérlet, mint a Szigetre egy napijegy, és a Balaton Soundhoz képest is negyedannyi. „Harmincnégy évesen tényleg öreg vagyok már ehhez” – mondtam ki végül azt, amit az előbb csak gondoltam, miközben leszúrtam a sátortartó karókat, és a Die Hard-filmekből ismert, Bruce Willis alakította kőkemény zsaru, John McClane egyik aranyköpése ugrott be: „Öreg ember nem gyorsvonat!”

Sebaj, az első nap rutinból le is ment. Semmi para, Zamárdi jó hely, még ha picit amolyan fapados Sound-hangulata is van az egésznek, a fellépők túlnyomó többségét pedig szinte majd minden idei feszten meg lehetett hallgatni. Lelkes nosztalgia fogott el ugyanakkor, hiszen két Roburból olyan patent „színpadot” kreáltak, hogy csak ámultam a pöpec hangzáson, hangosításon.

 

Éjjel három körül azonban valami olyasmi történt, amit 1995-ben megkezdett fesztivál-pályafutásom óta nem éltem még meg: Oliver Stone Szakasz című filmjébe csöppentem. Indokínai monszun szakadt a fesztiválra, én meg a sátram mélyén rettegtem, és csak abban tudtam reménykedni, hogy a hét éve kitartóan velem utazó alkalmi fejfedőm kibírja reggelig.

Mindenre számítottam, csak arra nem, ami ébredéskor fogadott. Konkrétan egy tó szélére kerültem, a sátrak úgy sorakoztak, mintha csak a Balatonra vertük volna le őket. Kis pajtásaim zöld alvócsodája meg a tó közepén, térdig érő vízben. Ők történetesen úgy élték túl, hogy egy 25 centis matracon horpasztották át az éjszakát, mit sem sejtve a körülöttük tomboló világvégéről. Reggel meg csak pislogtak, hogy mi van.

Ettől a ponttól éreztem úgy magam, mintha a zombifilmek alfájának és ómegájának kikiáltott The Walking Dead egyik szereplőjévé váltam volna. Nyakig sáros, aléltnak tűnő emberek mozogtak borzasztóan lassan, robotszerűen mindenhol, közben ki-ki morgott egyet-egyet. A táj fekete-fehér komorságban úszott.

Bíztam benne, hogy azért ezt a brutális dagonyát valahogy csak mérséklik. No de amilyen az adjonisten (olcsó jegyárak), olyan a fogadjisten (tessenek csak zombisat játszani a feszt végéig). Nesze nektek, rakoncátlan tizenévesek, kell fesztiválra jönnötök! A harmadik nap vége felé sikerült összegrundolni pár raklapot, így utána már lehetett azokon topogni, no meg imádkozni, hogy oldalra ne csússzon a sárban, mert akkor csúnya vége lehet a dolgoknak.

„A fesztiválozók 27 százaléka legalább egyszer a vécébe ejti a mobilját, úgyhogy tessenek vigyázni” – olvastam még a Szigeten a mindenhol kifüggesztett jó tanácsot. A Strandra ez úgy módosult, hogy a „vécébe” szófordulatot a „trutymóba” megjelölés váltotta.

Nagyszínpad ide, OTP-sátor oda, azt vettem észre, a legtöbb időt a Robur-színpad előtt topogva, enyhén nedves tőzegen lavírozva töltöttem. A Magyarországra szinte hazajáró ausztrál Dub FX sem szólt olyan jól, mint mondjuk tavaly novemberben a Fridge feszten. A Pendulum DJ-szettről Knife Partyra átkeresztelt formáció – egy kedves dobos barátom oldalbordájának jellemzésével élve – meg konkrétan úgy, mint valami lakossági diszkó két panel között 1974-ben.

 

Maradt hát az NDK-s hangulat és a nosztalgiaparti: írd és mondd, számomra a mustra legjobb bulija egyértelműen a csütörtöki Necc party volt, 90-es évek muzsikái az Oasistól Mr. Presidentig, a Scootertől a Papa Roachig. No jó, ők élőben egy nappal korábban sokkal jobban tolták. Nem lett volna ugyanakkor gáz, ha a két necces lemezforgató kisiparost, Kovács „Fish!” Krisztiánt és hű barátját, Levit teszik be a Knife Party helyett. Simán többen pogóznak, a tinizombik meg megismernek pár elévülhetetlen remeket a vicces ruhájú fiúzenekarok évtizedéből.

Külön piros pont jár a felhőknek, ha az első nap után a legvégén is picit megáztatják még az épp a száradásnak már-már örülőket. A változatosság kedvéért így ez sem maradhatott el. Kínomban kacagtam, miközben az Irie Maffia tényleg jó szettet rakott össze a nagyszínpadon. A vietnami háborús hangulatot közben csak fokozta a fejünk fölött körülbelül másfél-két percenként elhúzó fesztiválozók drótköteleinek süvítése. Nagyjából a napalmbombáknak lehetett ilyen hangja, miközben legyalulták a sűrű indokínai növényzetet.

Zárásképp egy Supernem még belefért. Telt ház, hömpölygő, furakodó tömeggel. Egy jó Tudományos-Fantasztikus Pop után néztünk végül egymásra útitársaimmal, hogy akkor itt az ideje lelőni az idei szezont.

Búcsút intettünk hát a magyar tengernek. Ahoj, Zamárdi! Arra azonban e gyengéd négy nap során rájöttem: tuti, hogy nekem is kell egy Robur. Köszi, Strand!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.