A Csigó-malom újjászületése

Antik tárgyak a takarmányraktárban. Bartunek Katalin művészeti centruma a gyulakeszi Csigó-malomban.

P. Szabó Ernő
2014. 09. 04. 13:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha lehet valamelyik gyulakeszi épületet szabad szemmel is jól látni a szigligeti várból, akkor bizonyosan a Csigó-malom az, egy kicsit jobb távcsővel pedig akár azt is pontosan regisztrálhatjuk, hogy miként rakódtak egymás mellé koronként az épületegyüttes különböző részei. Ipar-, egyben kultúrtörténeti dokumentumnak is mondhatnánk, hiszen azokra az időkre emlékeztet, amikor még félszáz vízimalom állt a bővizű Eger patak mellett Kapolcstól, Vigántpetendtől Diszelen, Gyulakeszin át egészen a Balatonig.

A malom állítólag már a 13. században működött, s egészen a 19. századig valóban víz hajtotta, ahogyan azonban a patak hozama csökkent, a malmokat úgy alakították át gőzhajtásúvá. Azután elfogyott az őrölni való gabona, a földeket téeszek, állami gazdaságok vették kezelésbe, a gyulakeszi malom funkciója is átalakult: takarmánykeverő üzem lett belőle.

A név azonban nem változott, ami nem is csoda, hiszen az épület történetének legszebb időszaka a Csigó család nevéhez fűződik. Az akkoriban éppen átépítés alatt álló objektumot 1867-ben Csigó Pál vásárolta meg fia, Pál részére, s a korábbi malomépület helyett klasszicista stílusú, kastélyra emlékeztető tömböt emeltetett.

Néhány évtized múlva a Grósz család vásárolta meg a malmot, amely éppen a gazdasági válság idején, 1929-ben égett le. Grósz Ella ugyan egészen 1947-ig működtette, de az épület állaga egyre jobban leromlott, s ez a folyamat akkor sem állt meg, amikor a nyolcvanas években műemlékké nyilvánították. Így hát minden esély megvolt arra, hogy a műemlék néhány évtized alatt teljesen elenyésszen.

Talán ez történt volna valóban, ha nem épül fel közvetlen közelében, a hozzá tartozó öthektáros területen egy több ezer négyzetméteres, könnyűszerkezetű gabonatároló csarnok, amely, miután privatizáció utáni tulajdonosai csődbe vitték az üzemet, évek óta kihasználatlan volt.

Csipkerózsika-álmából 2005-ben kezdett ébredezni a malom, amikor Bartunek Katalin, az erdélyi származású iparművész, divattervező elhatározta, hogy megmenti: restauráltatja, majd művészeti, kulturális központként működteti az épületet. Akkoriban Katalin volt férje agrármérnökként éppen gabonatárolásra alkalmas helyet keresett, s valóban, egy ideig gabonaraktározásból finanszírozta a család a felújítás költségeit.

A gazdasági válság azonban itt is éreztette hatását, Bartunek Katalin ezért funkcionálta át a már birtokba vett tereket: az évek folyamán fokozatosan növekvő régiségkereskedést, lakáskultúra-üzletet hozott létre, amelynek jövedelmét visszaforgatja az építkezési munkálatok folytatására. Az üzlet ma már több mint háromezer négyzetmétert foglal el a műemlék épületben, a gabonatárolóban, a zárt és nyitott gazdasági épületekben és a szabad téren.

Ha valaki százéves padlóburkoló téglát, csempét vagy sárgaréz csaptelepet keres, az éppen úgy a siker reményével kezdhet kutatni valamelyik nyitott színben, mintha art deco likőröspoharak vagy éppen népi bútorok, kerámiák iránt érdeklődik. Magyar olvasó számára meglepő, de a készlet jelentős része Dániából érkezett, s érkezik ma is, és Skandinávia és a Kárpát-medence múltjának értékei, relikviái jól megférnek egymás mellett, akár a polgári és a paraszti lakáskultúra berendezési tárgyai.

Vagy éppen a régi és a kortárs mesterek alkotásai. Időszaki kiállításokat is szervez ugyanis a malom tulajdonosa, s az idei nyár művészvendége, Törley Mária szobrászművész plasztikáit úgy mutatja be, hogy azok együttese és az antik tárgyak egymástól nem elkülönítve, hanem éppen ellenkezőleg, szerves egységben jelennek meg.

Mivel pedig a szobrász számára az irodalom, a zene éppen olyan fontos inspirációs forrást jelent, mint a történelem és a szakralitás, szinte mindegyik mű számára meg lehetett találni azt a helyet, ahol párbeszédet folytathat más korok műalkotásaival. Kiállítása a szabad térben, a malom kertjében kezdődik, köztéri vagy oda szánt műveinek válogatásával, s munkái belakják a műemlék épület lakószárnyában lévő helyiségeket is.

Nemcsak a képzőművészet, de az irodalom és a zene otthonává is szeretné tenni a Csigó-malmot tulajdonosa. Annál is inkább, mivel tavaly egy százhúsz férőhelyes koncerttermet alakítottak ki a romos malomszárnyban, amelyben annak idején a szalon volt, és amelyben a Csigó család pompás bálokat szervezett. Az orgonaművész olyan termet keresett, amelyben orgonáját el lehetne helyezni, s kamarakoncerteket lehet adni, s hogy a találkozás milyen lehetőségeket teremtett, jól mutatja az idei nyáron szervezett népszerű koncertsorozat.

A Gyergyószárhegyen született, Marosvásárhelyen, Kolozsvárott tanult művész úgy érzi, Gyulakeszin igazi otthonra talált. Hosszú távra tervez, komplex művészeti központban, fesztiválközpontban gondolkodik – s munkálkodik nap mint nap, 87. életévét betöltött édesanyja segítségével.

Szeretnék felújítani az épület még romos szárnyát is, a megújuló padlástérben új hasznos terek születhetnének, amelyekben rendezvény- és konferenciaterem, kávézó is helyet kaphatna. Az öthektáros terület egyik részén domb emelkedik, kiváló helyszín szabadtéri szoborpark számára, arról nem is beszélve, hogy a domb csúcsa kiváló kilátóhelyként is szolgálhat.

Az egyik irányban a falu fölé emelkedő Csobánc szőlősoraira, présházaira látni, a másik irányba a szigligeti vár felé, ahonnan nézve, mint mondtuk, jól látszik a Csigó-malom. Úgyhogy jövőre vagy néhány év múlva még inkább érdemes lesz felmászni a várba, és látcsővel vagy anélkül, de megszemlélni a változásokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.