A szeptember 12-én elhunyt Sztankay István és a szeptember 13-án elhunyt Avar István helyett Cserhalmi György és Bitskey Tibor lettek a Nemzet Színészei – döntött egyhangúlag tegnap egyórás tanácskozás után a címet viselő tíz művész a Nemzeti Színházban. A tanácskozáson hét művész – Máthé Erzsi, Törőcsik Mari, Molnár Piroska, Tordy Géza, Bodrogi Gyula, Haumann Péter és Király Levente – személyesen vett részt, hárman – Psota Irén, Berek Kati és Gera Zoltán – telefonon szavaztak. Az elismerést a Nemzeti Színház egyik előadása előtt adják majd át a két művésznek.
A Nemzet Színésze címet a nemzeti színjátszás élő művészei közül azok kaphatják meg, akik a magyar nyelv ápolása, a nemzeti irodalom tolmácsolása, a magyar színművészet, a nemzeti színjátszás fejlesztése, népszerűsítése során kimagasló érdemeket szereztek. A cím halálig szól, egyszerre legfeljebb tizenketten viselhetik, és életük végéig részesülnek a jelenleg havonta nettó 630 ezer forint juttatásban. Ha a cím egy viselője elhalálozik, a megüresedett helyre a cím többi birtokosa egyhangú szavazással tehet javaslatot.
A Nemzet Színésze cím annak adományozható, aki fő- vagy epizódszerepekben kimagasló teljesítményt nyújtott, betöltötte a 62. életévét, 40 évet a színészi pályán vagy legalább 20 évadot – évadonként legalább egy szerepben – a Nemzeti Színház színpadán töltött.
A 85 éves Bitskey Tibor 1953-ban végezte el a Színművészeti Akadémiát, országos ismertséget az ebben az évben forgatott Rákóczi hadnagya című film címszerepe hozta el számára. 1959–1964 között a Nemzeti Színház, 1964–1974 között a Vígszínház tagja volt. 1974–1996 között a Thália, illetve később Arizona és Művész Színházként működő teátrum vezető művészeként dolgozott. 2000-ben Kossuth-díjat kapott, 1984-ben lett Érdemes művész, 1959-ben és 1963-ban Jászai Mari-díjat kapott. Színházi szerepei mellett a hatvanas évek nagy magyar történelmi tablófilmjeinek is visszatérő szereplője volt. Játszott A kőszívű ember fiaiban, az Egri csillagokban, az Egy magyar nábobban és a Kárpáthy Zoltánban is.
Az 1948-as születésű Cserhalmi György 1971-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, előbb a debreceni Csokonai Színházban, majd a veszprémi Petőfi Színházban játszott, mielőtt 1977-79 között a Nemzeti Színház társulatához szerződött volna. Játszott a Katonában, az Új Színházban, és a Radnótiban is, 1989-1991 között pedig a Nemzetibe is visszatért. 2004 óta szabadúszó, a Labdatér Teátrum megalapítója. 1990-ben kapott Kossuth-díjat, 1986-ban lett Érdemes művész, Balázs Béla-díjjal 1982-ben jutalmazták. Pályafutása során több mint 200 filmben szerepelt, nemzetközileg is elismert, és foglalkoztatott színész, aki mások mellett Szabó István Oscar-díjas Mephisto című filmjében, a kultikus Dögkeselyűben és a cseh – szintén Oscarra jelölt – Zelaryban is szerepelt.
(Az ajánlóképek forrása: Nagy Béla / Magyar Nemzet, Magyar Teátrum Online.)