Cserhalmi és Bitskey a Nemzet Színésze

Cserhalmi György és Bitskey Tibor lettek a Nemzet Színészei.

Grund
2014. 09. 29. 15:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szeptember 12-én elhunyt Sztankay István és a szeptember 13-án elhunyt Avar István helyett Cserhalmi György és Bitskey Tibor lettek a Nemzet Színészei – döntött egyhangúlag tegnap egyórás tanácskozás után a címet viselő tíz művész a Nemzeti Színházban. A tanácskozáson hét művész – Máthé Erzsi, Törőcsik Mari, Molnár Piroska, Tordy Géza, Bodrogi Gyula, Haumann Péter és Király Levente – személyesen vett részt, hárman – Psota Irén, Berek Kati és Gera Zoltán – telefonon szavaztak. Az elismerést a Nemzeti Színház egyik előadása előtt adják majd át a két művésznek.

A Nemzet Színésze címet a nemzeti színjátszás élő művészei közül azok kaphatják meg, akik a magyar nyelv ápolása, a nemzeti irodalom tolmácsolása, a magyar színművészet, a nemzeti színjátszás fejlesztése, népszerűsítése során kimagasló érdemeket szereztek. A cím halálig szól, egyszerre legfeljebb tizenketten viselhetik, és életük végéig részesülnek a jelenleg havonta nettó 630 ezer forint juttatásban. Ha a cím egy viselője elhalálozik, a megüresedett helyre a cím többi birtokosa egyhangú szavazással tehet javaslatot.

A Nemzet Színésze cím annak adományozható, aki fő- vagy epizódszerepekben kimagasló teljesítményt nyújtott, betöltötte a 62. életévét, 40 évet a színészi pályán vagy legalább 20 évadot – évadonként legalább egy szerepben – a Nemzeti Színház színpadán töltött.

A 85 éves Bitskey Tibor 1953-ban végezte el a Színművészeti Akadémiát, országos ismertséget az ebben az évben forgatott Rákóczi hadnagya című film címszerepe hozta el számára. 1959–1964 között a Nemzeti Színház, 1964–1974 között a Vígszínház tagja volt. 1974–1996 között a Thália, illetve később Arizona és Művész Színházként működő teátrum vezető művészeként dolgozott. 2000-ben Kossuth-díjat kapott, 1984-ben lett Érdemes művész, 1959-ben és 1963-ban Jászai Mari-díjat kapott. Színházi szerepei mellett a hatvanas évek nagy magyar történelmi tablófilmjeinek is visszatérő szereplője volt. Játszott A kőszívű ember fiaiban, az Egri csillagokban, az Egy magyar nábobban és a Kárpáthy Zoltánban is.

Az 1948-as születésű Cserhalmi György 1971-ben végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, előbb a debreceni Csokonai Színházban, majd a veszprémi Petőfi Színházban játszott, mielőtt 1977-79 között a Nemzeti Színház társulatához szerződött volna. Játszott a Katonában, az Új Színházban, és a Radnótiban is, 1989-1991 között pedig a Nemzetibe is visszatért. 2004 óta szabadúszó, a Labdatér Teátrum megalapítója. 1990-ben kapott Kossuth-díjat, 1986-ban lett Érdemes művész, Balázs Béla-díjjal 1982-ben jutalmazták. Pályafutása során több mint 200 filmben szerepelt, nemzetközileg is elismert, és foglalkoztatott színész, aki mások mellett Szabó István Oscar-díjas Mephisto című filmjében, a kultikus Dögkeselyűben és a cseh – szintén Oscarra jelölt – Zelaryban is szerepelt.

(Az ajánlóképek forrása: Nagy Béla / Magyar Nemzet, Magyar Teátrum Online.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.