Múzeumpedagógiai nívódíjakat adtak át

Négy múzeum programja kapott nívódíjat, a frissen alapított Kiváló múzeumpedagógus díját is átadták.

Grund
2014. 09. 29. 12:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A múzeumpedagógiai nívódíjra idén 18 múzeum nevezett; a nyolctagú szakmai bizottság döntése értelmében a budapesti Bélyegmúzeum Bélyegen a nagyvilág című pályázata, a miskolci Herman Ottó Múzeum Nagy Kunszt kortárs képzőművészeti tanulmányi múzeum programja, a veszprémi Laczkó Dezső Múzeum Német nemzetiségi kultúra Veszprém megyében című programja és a Balassa Bálint Múzeum Szent István lovagjai – Kalandvár című foglalkozása részesült nívódíjban.

Elismerő oklevelet ítéltek oda a Kunszentmártoni Helytörténeti Múzeum Barátom a múzeum című foglalkozássorozatának és a tatai Kuny Domokos Múzeum asztalos–restauráló képzésének, a Szépművészeti Múzeum – Magyar Nemzeti Galéria Szépmű projekt – Telekom felsővezetői fejlesztő tréningje pedig különdíjat kapott.

A Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum (Skanzen) frissen alapított Kiváló múzeumpedagógus díját Turcsányiné Kesik Gabriella, a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársa vehette át Cseri Miklós kultúráért felelős helyettes államtitkártól, Bereczky Ibolyától, a Skanzen megbízott főigazgatójától és Vígh Annamáriától, az Emberi Erőforrások Minisztériumának főosztályvezetőjétől.

Cseri Miklós köszöntőjében emlékeztetett: a díjátadót követő konferenciára több mint kétszázan regisztráltak, ami mutatja ennek a múzeumi ágnak az erősödő szerepét.

A muzeális intézmények gyűjteményei a kulturális nevelés alapkövei, az ott munkálkodó múzeumpedagógusok pedig ennek az értékközvetítő tevékenységnek a letéteményesei. Ez az intézményrendszer azonban csak akkor töltheti be a szerepét, ha mindent megteszünk a múzeum ismeretátadó szerepének erősítésére; el kell érnünk, hogy a korszerű nevelőmunka fontos partnerként tekintsen a múzeumokra – hangsúlyozta.

Beszámolója szerint modern, jól felszerelt oktatótermek nyíltak, számos múzeumpedagógiai program várja a látogatókat, de még sok területen kell előrelépni, hogy ez a nagyszámú múzeumpedagógiai kezdeményezés jobban beépüljön az iskolai oktatás világába.

Cseri Miklós a minisztériumi oldal egyik feladataként jelölte meg a kulturális és a köznevelési államtitkárság között folytatandó egyeztetéseket a szükséges jogszabályi változtatások érdekében, továbbá a hátrányos helyzetűeknek szóló programok számának növelését.

A helyettes államtitkár ugyanakkor hangsúlyozta: a múzeumpedagógia tevékenysége nem szűkíthető le a gyermekek és a fiatalok szolgálatára, a felnőttekhez és az időskorúakhoz is szólnia kell.

Az országos múzeumpedagógiai évnyitóval megkezdődött a Múzeumok őszi fesztiválja, amely november 9-ig országszerte 168 intézményben több mint 1700 programmal várja a látogatókat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.