World Press Photo: a globális falu sötét ügyei

Nincs nagy meglepetés az idei World Press Photo-kiállításon sem. Háború, forradalom, katasztrófa mindenütt.

thy
2014. 09. 29. 8:35
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Így hát az is magától értetődő, hogy a válogatás gerincét általában azok a nagy, globális figyelmet keltő események adják, amelyekről a világfalu hírfogyasztóinak többsége jó eséllyel értesült. Ennek dacára minden évben akadnak csemegék, olyan sajátos nézőpontok, amelyek egy kicsit a fent említett aktuális történések mögötti témákba engednek mélyebb betekintést.

Idén például bízvást ezek közé lehet sorolni Brent Stirton vak albínó kisgyerekekről készített fotósorozatát. A nyugat-bengáliai diákokat az iskolázottság a számkivetettség legmélyétől, a koldulástól mentheti meg.


Kirí és az időtlenség esztétikai megtapasztalását is kínálja Carla Kogelman sorozata két, legtöbbször alig öltözötten vagy éppen ruhátlanul játszó kislánnyal. A testvérpárt bemutató ártatlan képsorozat kapcsán óhatatlanul is felmerül az emberben, hogy a művészi értékkel bíró munka vajon meddig játszhatná ki például a legnagyobb internetes közösségi oldal álszent cenzúrázó éberségét.

A színesebb témájú sorozatok közé tartozik Denis Dailleux munkája, aki egyiptomi testépítőket fotózott édesanyjuk társaságában. A háborús tematikához illeszkedik, mégis sokkal inkább a hétköznapi küzdelmekről és a megbélyegzettségről szól Peter van Agtmaelnek a háborús veterán Bobby Henline mindennapjairól készített sorozata.

A negyvenkét éves férfi az iraki háborúban túlélte terepjárója felrobbanását, de arca örökre torz marad. A képeken a környezet szélsőséges reakciói tűnnek elő a viszolygástól a meghatódottságon át addig a furcsa élethelyzetig, amikor a sérült veteránt nyilvános előadás közben háttal látjuk, miközben közönsége szívből nevet az elhangzottakon.


Háborúban elvileg hallgatnak a múzsák – Julius Schrank képén mégis szívből daloló katonákat látunk, a Kacsini Függetlenségi Hadsereg harcosait, akik előző nap elesett parancsnokukat gyászolják ily módon.

A terepszínű ruhák vidám kavalkáddá szelídülnek a nemzetközi márkák és second hand ruhaboltok kínálatával – a globális divat legnagyobb dicsőségére.

Világszinten jelentős problémára hívja fel a figyelmet Rahul Talukder szépen komponált és erős kontrasztokban tobzódó sorozata: egy bangladesi üzletház – amelyet a termelési kényszer növelt veszélyesen magasra – összeomlása utáni pillanatokat dokumentálta.(World Press Photo. Néprajzi Múzeum. Megtekinthető október 26-ig)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.