Néhány nappal a bécsi Viennafair után, egy héttel a világ legfontosabb kortárs művészeti vásárai közé sorolt londoni Frieze és kettővel a párizsi Fiac előtt az október 9. és 12. között a budapesti Millenárison sorra kerülő Art Market olyan természetességgel illeszkedik bele az őszi műkereskedelmi vásárok sorába, mintha mindig is ott lett volna. A rendezők jó néhány vendéget várnak Bécsből, ahol egyébként igazi magyar galériaboom lesz, hiszen hét kiállítóval büszkélkedhetünk, és azt remélik, hogy az óceánon túlról a brit fővárosba átránduló gyűjtők, kortárs művészeti szakemberek közül nem kevesen beírják naptárjukba Budapestet is.
Így lesz-e vagy nem, nem érdemes megjósolni, a mérleget a budapesti vásár zárása után vonják majd meg. Annyi bizonyos azonban már előtte is, hogy bár alig négy évvel ezelőtt született meg, máris a régió vezető kortárs művészeti vásáraként emlegetik, s nemcsak a szakma, de a nagyközönség figyelmét is felkeltette már, hiszen tavaly négy nap alatt 22 ezren tekintették meg.
A Millenárison kedden tartott sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy több olyan új elem is jellemzi a vásárt, amely újabb sikerekkel kecsegtet. Ahogyan Ledényi Attila, a vásár megálmodója és igazgatója fogalmazott, stratégiai együttműködést kötött egymással az Art Market és az ettől az évtől új néven, CAFe Budapestként jelentkező budapesti őszi művészeti fesztivál. Ennek megfelelően választották ki a vásár időpontját is, hiszen így egyrészt jelentős külföldi művészek látogathatják meg, s a nemzetközi kulturális turizmus célpontja is lehet az Art Market.
Jelentősen nőtt a kiállítók száma is, a mintegy száz galéria, intézmény másfél tucatnyi országból – Ausztria, Csehország, Horvátország, Írország, Kazahsztán, Lengyelország, Luxemburg, Magyarország, Németország, Olaszország, Románia, Svájc, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia, Törökország, Egyesült Államok – érkezik, a napokban megjelenő katalógusban mintegy ötszáz kiállító művész neve sorakozik.
Ami a tartalmi változásokat illeti, azok közül a legfontosabb, hogy az Art Market keretében az idén útjára indítják az Art Photo Budapest szekciót, Kelet-Európa egyetlen fotóművészeti vásárát, amely iránt máris nagy a külföldi érdeklődés. A tíz országból érkező kiállítók a Millenáris D épületének egészét megtöltik, valamint külső helyszíneken is sor kerül különböző eseményekre, a Nagymező utcában az ugyancsak stratégiai partnerként jelentkező Mai Manó Ház és Capa Központ Fotóutca fesztivált rendez.
Olyan rangos vendégei lesznek a fotós vásárnak, mint a zágrábi Marinko Sudac Gyűjtemény, a régió legjelentősebb avantgárd művészeti magángyűjteménye és a luxemburgi székhelyű Európai Fotóhónapok Szövetsége. Október 11-én szakmai napot rendeznek, amelyen várhatóan a kelet-európai kortárs fotóművészet számos szakembere vesz részt.
Az elmúlt évek sikeres gyakorlatának megfelelően az idei Art Marketnek is lesz kiemelt témája, amelyet a Millenáris mellett szintén külső helyszíneken is bemutat a nagyközönségnek. Ebben az évben Berlin, a kontinens egyik legizgalmasabb kulturális színtere kerül a fókuszba, amelynek galériái több száz négyzetméteren, nyolc standon mutatkoznak be, közöttük van a meghatározó szerepet játszó Tammen&Partner Galéria is.
Az október 10-i berlini napon street art művészek performanszként „festik újra” a berlini falat, az Art Market keretében kerül sor az A38 Hajó kiállítóterében az ismert berlini gyűjtő, Stefan Haupt kollekciójának bemutatására is, amelyet Megosztva és Újraegyesítve címmel mutatnak be.
A kiállított művek alkotói között olyan világsztárok is megtalálhatók, mint Joseph Beuys. Az Art Market külön programot szentel a kortárs magyar szobrászatnak is sCULTURE címmel, a Millenáris parkjában felállított szobrok kiállítása tegnaptól a vásár október 12-i zárásáig látható. Az elmúlt évek tapasztalatai alapján határozták meg az Art Market nyitva tartását: a vásár mindennap délelőtt 11-től este 8-ig tart nyitva, pénteken pedig este tízig várja az érdeklődőket. A részletes program megtalálható az Art Market honlapján.