Gyorsaságban nem mindig, de a kínálatban és az ügyfélkapcsolat minőségében, sőt az árban is meg lehet verni az Amazont – véli a budapesti Bestsellers könyvesbolt alapítója, Tony Láng. A magyarországi független könyvesbolt tegnaptól online is forgalmaz angol, német, francia, olasz, orosz és spanyol nyelvű kiadványokat. Specialitásuk lesz az „Early Export” vagy „Open Market Edition” kiadványok terjesztése. Ezek azok az amerikai és angol kötetek, melyek hazai kiadásuk előtt jelennek meg Európában.
A magyar idegen nyelvű könyvesbolt számára az Amazon akkor jelentene nagy problémát, ha raktárkészlettel, saját irodával jelenne meg Magyarországon. Ám mivel nincs ilyen módon jelen, az online kereskedőóriás darabonként, külföldről postázza ki a könyveket a magyar megrendelőknek, vagyis a szállítási költség mindenképp terheli a rendelést. Ha Magyarországra rendelünk, átlagosan két-három ezer forintos szállítási költségre számíthatunk. Az ajánlatokat ettől függetlenül érdemes mindig összehasonlítani: ha leárazott könyvet vásárolunk, ez is megtérülhet. A magyar online könyvesbolt úgy tud alákínálni a nagy versenytársnak, hogy bizonyos időközönként egyszerre szállít nagy mennyiségű könyvet Magyarországra, így a szállítási költség kisebb és nem jelenik meg az árban, a budapesti könyvesbolti átvétel költségmentes. Ha házhoz szállítást kér a vásárló, vagy átvételi ponton szeretné átvenni a könyvet, annak költsége van, de ez nem éri el az Amazonét.
Gyorstesztünket egy szépirodalmi kötettel végeztük el. Ha egy magyar olvasónak az a perverzió jutna eszébe, hogy a vajdasági születésű, magyar anyanyelvű Melinda Nadj Abonji németül íródott regényét angolul olvassa el (Fly away, pigeon!), 6750 forintért előrendelhetné a novemberben megjelenő kötetet a Bestsellersnél. Ezt futárszolgálattal mindösszesen 7650 forintért rendelhetné házhoz.
Az Amazon brit oldalán ugyanezért a könyvért 7800 forintot fizetne, 3000 forintot pedig a szállításért (fél kilós könyvvel, 5-7 napos szállítási idővel és 404 forintos angol font eladási árfolyammal számolva – ez az aktuális árfolyamon kívül attól is függhet, melyik bankon keresztül teljesítjük a fizetést). Ez összesen 10 800 forint.
Az Amazon USA oldalán viszont jóval olcsóbban, kerekítve 5800 forintért szerezhető be a mű, a szállítási költség Magyarországra 2000 forint (254 forintos dollárárfolyammal számolva úgy, hogy csak ezt az egy könyvet rendeltük, mert a továbbiakért is darabonként fizetni kell. Valamint fontos, hogy itt két héten belül nem várhatjuk a könyvünk felbukkanását. A szállítás 22 napig is eltarthat, munkanapokban számolnak.) Vagyis 7800 forintért házhoz is hozzák a könyvet, tehát egy 20-30 százalék körüli leárazásnál vagy használt példány esetén már jelenthetne egy kevés megtakarítást ez az ajánlat. Feltéve, hogy ráérünk két-három hétig, és a könyv nem tűnik el a nemzetközi postai útvesztőben.
A Prospero internetes könyváruházban is megtaláltuk a könyvet, ott becsült ára 8190 forint, ám október 6. éjfélig 20 százalék kedvezményt is adtak volna, ezzel a 6552 forintos árral egy hangyányit ráverve a Bestsellersre, ráadásul ezt nemcsak a fővárosban, hanem országszerte több városban ingyen átvehetjük a könyvesbolt saját átvételi pontjain. Házhoz szállítás a Bestsellerhez hasonlóan átlagos – 1000 forint körüli – díjjal lehetséges, viszont nem használják a Pick-Pack pontok rendszerét, ami a házhoz szállítási ár fele, és kisebb településeken is elérhető. Kedvezmény nélkül viszont már nem a legjobb ajánlat ez.
A végeredménybe beleszólhatna még a Bookline, ahol sokszor versenyképes áron kínálnak külföldi könyveket, de ott egyelőre nincs beárazva a kötet.
Szállítási határidők szempontjából nem versenyeznek az Amazonnal. A német partnereiktől egy héten belül, az angoloktól két-három hét alatt, az amerikaiaktól kicsivel túl a három héten tudják beszerezni a megrendelt könyveket, kivéve, ha azok már egyébként is megvannak a belvárosi üzletben. Az Amazonnál 5-7 napos európai szállítási határidővel számolhatunk (Európából, az Egyesült Államokból ennél több idő kell), amit ráfizetéssel lehet 2-4 napra csökkenteni.
Tony Láng szerint az 1992-ben alapított Bestsellers könyvesbolt új online felülete az Amazonénál szélesebb adatbázissal és a személyes kapcsolattal nyerhet: telefonon, e-mailben személyesen foglalkoznak minden vásárlói problémával. Az adatbázist a Gardners angol könyvnagykereskedőtől szerzik be, de kérésre az adatbázisban nem szereplő könyveket is előkerítik. Az alapító a Néprajzi Múzeumot hozza példaként: az intézmény egy perui könyvet rendelt meg tőlük, amit meg is szereztek, bár ez többe került nekik, mint amit a múzeum a könyvért fizetett. Az ilyen akciók a könyvesbolt hitelének növekedése formájában térülnek meg. Hasonló hatása van a legkevesebb tíz éve náluk dolgozó – tulajdonosi hányaddal is rendelkező – alkalmazottak tapasztalatának és annak, hogy probléma esetén bármikor személyesen kapcsolatba léphetünk a szakértő illetékessel.