Átvitt értelem – a Várkert Bazár déli palotájában megrendezett kiállítás megpróbál képet adni arról, hogy a technológiai változásoknak, a digitális forradalomnak köszönhetően miként változott meg a tervezői attitűd és gondolkodás, egyáltalán a tárgyalkotási folyamatok. A kiállított tárgyak, projektek között megtalálni Juhász Márton András Gyroset nevű amerikai innovációs versenyt nyert székét, amely a fejmozgás érzékelésével irányítja a végtagjaikat mozgatni nem tudók kommunikációját és közlekedését, vagy a magyar fejlesztésű SOLD nevű alkalmazást, amelynek lényege, hogy megkönnyítse egy tárgy értékesítését az interneten, a legtöbb terhet átvállalva az ügyféltől. A siker nem váratott magára sokat, a SOLD-ot nemrég felvásárolta a Dropbox.
Az idei Design Hét Budapest egyéb programjain szó lesz az okos város gondolatáról, a dizájn-ökoszisztémákról, az innovatív városfejlesztésről, de a Super Channel szervezésében most debütál a Budapest Design Film Festival is. Október 9–11. között naponta este nyolctól a Kolorban a legjobb hazai, kreatív tartalmakat bemutató videók és filmek pörögnek majd. A vetítések után beszélgetések is lesznek, a meghívottak között van Pozsár Péter, a Hello Wood alapítója, építész, Emil Goodman, Simon Balázs, Csáki László animációs rendezők, Takács Judit textiltervező, Nádudvari Noémi, a Színes Város Fesztivál művészeti kurátora és Csete Manek Gábor, a LÄRM és a Toldi Klub vezetője is. Az eseményen való részvétel ingyenes, de hogy biztos legyen mindenkinek, innen lehet regisztrálni.
A holland díszvendégség jegyében számos szakmai workshopon és előadáson lesz szó arról, hogy huszonöt év alatt miként vált ez az ország a világ legprogresszívabb dizájnnagyhatalmává és arról a holisztikus szemléletről, amely meghatározza karakteres stílusukat. A Mobili Maniában képet kaphatunk Gerrit Thomas Rietveld építész munkásságáról, de az olyan neves kortárs formatervezők, mint Ineke Hans, Maarten Baas ikonikus bútorait is kiállítják, több dizájnétterem pedig külön az erre az alkalomra kreált holland menüvel készül. Az idén sem maradnak el a sztárelőadók: Jurgen Bey világhírű holland tervező, a Makkink & Bey stúdió vezetője október 9-én a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Auditóriumában tart előadást. A Hello Wood meghívására pedig Benedetta Tagliabue építész látogat Budapestre, aki az Ötvözés és kísérletezés című előadásában az Enric Miralles szellemi hagyatékával és a kísérleti építészet promóciójával foglalkozó Enric Miralles Alapítvány munkájáról fog beszélni.
A dizájnhét nyitóhétvégéjén rendezi meg a Design Terminál Nemzeti Kreatívipari Központ a közép-európai régió legrangosabb divateseményét, a Central European Fashion Dayst. Ma és holnap a legnevesebb hazai és régióbeli divattervezők mutatják be a Városligeti Műjégpályán 2015-ös tavaszi kollekciójukat, de fény derül arra is, hogy ki nyeri a Gombold újra! öltözéktervezési pályázat fődíját. A döntőshow-n pedig nem kisebb név, mint Mihalik Enikő magyar szupermodell is kifutóra lép. Aki nem tud eljutni a régió legfontosabb divateseményére, az se csüggedjen, élőben lehet követni a bemutatókat itt.
Számos városi túrára lehet benevezni: a fővárosban a Bridge Budapestet alapító LogMeIn, a Prezi, a Ustream és az NNG irodái várják a látogatókat, feltárul Újlipótváros Bauhaus-arca, a hazai textilipar egykori fellegvárának, a Goldberger-gyárnak egykori helyszínein lehet barangolni vagy Európa legmodernebb, négycsillagos UEFA besorolású sportlétesítményét, a nemrég átadott Groupama Arénát végigjárni. Idén először a Herendi Porcelánmanufaktúra, az Ajka Kristály és a Zsolnay Porcelánmanufaktúra munkafolyamatait is testközelből lehet megismerni. A túrákon való részvétel regisztrációhoz kötött, érdemes sietni, mert gyorsan be szoktak telni.
Neves és feltörekvő magyar tervezők is megnyitják a publikum előtt műhelyeiket a tíz nap alatt. Érdemes ellátogatni a THEFOUR-hoz, Kiss Zsombor tervezőművészhez, a Palmetta Plan építészeti és dizájnstúdió vezetőjéhez, a PDSIGN tervezőstúdióba, a Ramenka és az Anker enteriőrjét tervező NUMBERNOW építészcsapatához, na és persze Zoób Katit sem szabad kihagyni.
Az idén első ízben vidéki városok is csatlakoztak a fesztiválhoz. A DesignPécs több mint egy hete alatt ingyenes kiállításokkal, divatbemutatókkal, nyitott műhelyekkel, szemináriumokkal, vásárokkal és kerekasztal-beszélgetésekkel várják a kíváncsiakat. Sopronban lesz építészeti konferencia, nyílt nap az Alkalmazott Művészeti Intézetben, a helyi cukrászdák és éttermek némelyike extravagáns desszertekkel és menüválogatással készülnek, a Kultúrcikkben pedig tervezőkkel lehet egy kávé mellett beszélgetni az alkotói műhelytitkokról.
A hagyományokhoz híven a Magyar Formatervezési Díjat és a Design Management Díjat is most adják át, a szakma legrangosabb hazai elismerésének idei díjazottjait október 6-án az Iparművészeti Múzeumban mutatják be.
A programokról bővebben itt olvashat.